Božićno vrijeme je doba radosti, blagosti i darivanja, to je prigoda u kojoj se razgali i najtvrđe srce, kada je svatko spreman malo dublje posegnuti u džep i priuštiti sebi i svojima kakvu blagdansku poslasticu. Nikakav izuzetak nisu ni pivopije, a razloga za to je mnoštvo, jer božićno je vrijeme doba raskošne ponude zimskih specijala.
Tiha noć je valjda oduvijek bila i pjenušava noć, jer su posebno fina blagdanska piva kuhana još u srednjem vijeku, a kako su samostani bili mjesta mnogih pivovara, redovnici su znali da za najradosniji praznik u godini treba skuhati i najbolje pivo.
Inače, premda se protiv stereotipija teško boriti, ipak je sve prisutnija svijest da pivo nije sezonsko piće, odnosno da se ne pije samo ljeti radi gašenja žeđi i osvježenja. Prave pivopije doduše razmišljaju o pivu i kao o sezonskom piću, ali na način da svaka sezona ima svoje pivske stilove. Pa, kao što uz ljeto idu laka, osvježavajuća piva s manje alkohola, ili pšenična (weizenbier), a u proljeće jaka bock piva, tako zima ima svoje karakteristične uvarke, a njihove su osobine da su to jača, punija, gušća i često tamna i crna piva, uglavnom s dodatkom raznih začina. Često ćete ih naći pod imenom Božićno pivo (Christmas Beer/Ale, Weihnachtsbier, Biere de Noel, a profesor Vladimir Marić ga u svojoj knjizi Pivo, tekuća hrana opisuje ovako: „Christmas Beer (Božićno pivo) - tamno, gusto i prilično jako pivo koje se u Velikoj Britaniji proizvodi za belgijsko tržište. U drugim se zemljama također proizvodi Božićno pivo. U Njemačkoj se naziva Weihnachtsbier i nije tamno. Božićno pivo Zagrebačke pivovare je 14-postotno pivo jantarne boje."
Većina pivskih leksikona ne poznaje božićno pivo kao poseban pivski stil, a ono što zimski blagdanski specijali zapravo jesu, donose u kategoriji Winter Warmer – dakle pivo za zimsko grijanje: aroma medenjaka, začina za kuhano vino i svježe pečenih delicija evociraju atmosferu kamina i vremena blagdana. Winter Warmer je upravo pivo za to doba godine, piše Michael Larson u svom enciklopedijskom vodiču kroz pivske stilove The Beer Select-O-Pedia. Muškatni oraščić, cimet, klinčić, piment – to možda zvuči kao popis sastojaka za kakav božićni kolač, no ustvari su to začini koji se koriste kod kuhanja blagdanskih piva. Ta su piva tamnija, od tamno jantarne do tamno smeđe boje i imaju čvrstu pjenu bež boje. Izrazito su sladnog okusa s notom šumskih plodova.
Godina je – već nam je muka i ponavljati – za što brži zaborav, no u svoj toj nevolji, pivari nisu klonuli duhom, te su i u nenormalnim epidemiološkim uvjetima kuhali nove vrste piva, pa i blagdanske specijale, a još proljetos u vrijeme prvog lockdowna uspostavili su sistem online prodaje i dostave na kućne adrese, te su sve ljubitelje dobrog piva navikli da iz topline svoga doma komotno naruče omiljeno pivo i da ono u ekspresnom roku bude dostavljeno na njihovu adresu. Za blagdane, koje silom prilika provodite u krnjem društvu, priuštite si dobar pjenušavi gutljaj – naručite online pregršt dobrih piva i čekajte dostavljača. I ne zaboravite da je sezona blagdanskih specijala, božićnih piva, zimskih kapljica za grijanje, i – tko zna zašto mi se nameće upravo to ime, ali jedna od klasičnih primjera dobrog piva u tom stilu dolazi iz pivovare Odell Brewing Co iz Fort Collinsa u Koloradu a zove se – Isolation Ale. Dvostruko prigodno.