Prema podacima Odbora pivarske industrije Bosne i Hercegovine od deset litara piva koje se potroši u toj državi sedam je iz uvoza – saznaje Poslovni dnevnik. Pivarska industrija BiH zbog toga je pred kolapsom o čemu svjedoče podaci da je četiri od pet domaćih pivara 2008. godinu završilo gubitkom. Direktori bosanskohercegovačkih kompanija koje se bave proizvodnjom piva za takvo stanje okrivljuju "prekomjeran uvoz". U Federaciji Bosne i Hercegovine najviše se pije Sarajevsko, a u Hercegovini Karlovačko i Ožujsko pivo. Na području Republike Srpske, prema neslužbenim pokazateljima, najprodavanije pivo je srpsko MB pivo i Nikšićko pivo. Predstavnici pivarske industrije iz BiH upozoravaju da se pri pokušaju izvoza susreću s brojnim necarinskim barijerama, dok inozemno pivo ulazi u BiH bez kontrole i plaćenih obveza državi.
"Potrošnja piva u BiH je 2,4 milijuna litara. Toliko bi pet pivovara u BiH moglo proizvesti uz punu popunjenost kapaciteta. Međutim, zbog nezaštićene proizvodnje domaće pivovare proizvode svega 30 posto piva, odnosno milijun litara i imaju popunjenost kapaciteta od svega 41 posto", kaže direktor Banjalučke pivare Nick Peni. On smatra da ovako visoka stopa uvoza piva nije nigdje zabilježena u Europi. Pivari u BiH traže uvođenje carina od 15 posto i ograničenje uvoza pozivajući se na odredbu sporazuma o Cefti koji dopušta da jedna zemlja, u slučaju ugroženosti domaće proizvodnje, može jednostrano uvesti carine u roku od godinu kako bi uspostavila ravnotežu u trgovini. "Nismo za zatvaranje domaćeg tržišta, nego za to da dobijemo ravnopravan tretman sa stranom konkurencijom", kaže zamjenik direktora Sarajevske pivare Goran Konforte.
Direktor Bihaćke pivare Edin Ibrahimpašić tvrdi da u BiH postoji privid konkurencije jer nekoliko globalnih proizvođača piva nastupa na tržištu BiH s mnogo brendova. "Tržište BiH im je mali zalogaj i stoga mogu zadržati niske cijene kako bi ugušili domaću proizvodnju", kaže Ibrahimpašić.
"Tvrtke iz BiH bi se više trebali pozabaviti kvalitetom svojih proizvoda i ulaganjem u modernizaciju poslovanja i marketing, a ne stalno kriviti druge i tražiti da budu izuzeti od djelovanja tržišnih zakonitosti, rekao je za Poslovni dnevnik ekonomski analitičar Bojan Šunjić.
Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža.
Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.