Ústí nad Labem – Krásné Březno

  Velika češka pivska knjiga         Zdeněk Susa         01.09.2020.
Ústí nad Labem – Krásné Březno

Pronaći smještaj u Velikom Březnu neće biti baš jednostavno. Zato ćemo se vlakom odvesti do Ústí nad Labem – Střekova, gdje se pružaju veće mogućnosti. Ujutro ćemo pak za put do Krasnog Března iskoristiti ústečki gradski prijevoz.



Krásné Březno danas je dio Ústí, a prije je to bilo selo s vlastelinskim dvorcem, od grada odijeljeno masivom Mariánské skály. Stoga se Krasnog Března nije ticala pivovarska problematika grada Ústí, koji je pravo varenja dobio još 1249. godine; tada je u gradu bilo oko šezdeset kuća s pravom varenja, koje su se izmjenjivale u kuhanju piva. U Krasnom Březnu niknula je vlastelinska pivovara u dvorcu još 1642. godine. Vlasnici su 1847. godine pokrenuli i destileriju i počeli proizvoditi razne likere. Napredno je gospodarstvo 1865. godine kupio poduzetnik Viktor Russ i 1867. godine srušio staru i izgradio novu pivovaru. U to je vrijeme u gradu i okolici pivo kuhalo četrnaest pivovara i ništa nije nagoviještalo da će baš ta pivovara nadmašiti konkurenciju.

Pivovara je nekoliko puta mijenjala vlasnike, dok 1893. godine nije dospjela u ruke Društva građanstva s pravom varenja; bila je to organizacija koja je okupljala osamdeset četiri kuće s pravom varenja, koje su utemeljile dioničko društvo. Društvo se probilo na inozemno tržište, a njegova Građanska pivovara postala je slavna. Godinu dana nakon pivovare u Velikom Březnu (1903.) dobila je pravo da na etiketu stavi carskog orla. Pred Prvi svjetski rat imala je produkciju od 86 tisuća hektolitara, a kuhala je šesnaest vrsta piva.

Tehnička su poboljšanja nastavljena i u vrijeme prve republike. Punionica iz 1930. godine imala je kapacitet 5000 boca na sat, godinu dana poslije instalirana je nova varionica, koja radi i danas. Godine 1938. mijenja se ime pivovare – više to nije Građanska pivovara, nego Sudetenbräu A. G.. Naravno, pivovara je 1945. godine konfiscirana i postaje dijelom prvo Krušnohorskih pivovara, a poslije i raznih drugih poduzeća. Godine 1967. registrirana je marka Zlatopramen.

Godine 1992. pivovara je konačno privatizirana, a 1997. osnovana je ovdje kćerinska tvrtka Drinks Union, kojoj se već sljedeće godine pridružuje pivovara Velké Březno i tvornica žestica Stará Myslivecká. Godine 2002. pripajaju se pivovare Louny i Kutná Hora.

Današnji Zlatopramen kuha se u četiri varijante, a odatle dolaze još i dvije vrste piva Pivrnec. Produkcija iznosi više od 290 tisuća hektolitara.

Iz Krasnog Března vozimo se (s kolodvora Ústí nad Labem – sjever) jednu stanicu na glavni kolodvor, a odatle brzim do Praga. Sjest ćemo uz prozor s lijeve strane jer ćemo tako vidjeti Labu i možemo uživati u krasnoj dolini sve do Lovosica. Najprije veličanstvena kula Střekov na rubu Ústí, onda planine, stijene, pred Lovosicama dvaput bljesne utvrda Kamýk (a koja izgleda kao polovica poznatijih Trosky). Onda se krajolik otvori, vidimo Litoměřice s Radobýlom, u daljini Sedlo, u blizini toranj crkve u Terezinu. Na drugoj strani možemo vidjeti još jednu utvrdu - Házmburk. (Pivovare su nekad postojale u Lovosicama, dvije u Litoměřicama, u Terezinu, u Bohušovicama i pod Házmburkom na objema stranama – u Třebenicama i u Libochovicama.)

Vlak je žurio po modernom koridoru, desno možemo baciti pogled na Roudnicu (i tu je postojala pivovara), tu ćemo i zastati, a lijevo vidimo Mělník (dvije bivše pivovare) i onda ulazimo u prvi tunel. Začas smo u Nelahozevsi, bljesne crkvica i za njom jednokatno zdanje – rodna kuća Antonína Dvořaka. Još monumentalni lobkowiczki dvorac na brijegu i nestajemo u daljnjim tunelima.

S češkog preveo Mato Pejić

Prije otprilike jednog desetljeća završili smo serijal Velika češka pivska knjiga, autora Zdeněka Suse, u prijevodu našeg urednika Mate Pejića. Precizno – od travnja 2009. do siječnja 2011. iz tjedna smo u tjedan objavljivali iznimno zanimljive priče iz ove osebujne knjige, a između uvodnog članka i završnog razgovora s autorom, stalo ih je ukupno 88. No, to nisu bile svi tekstovi iz knjige – tamo ih je čak 120, a neke smo iz raznoraznih razloga izostavili. Sada, desetljeće kasnije, Češka je televizija objavila serijal u kojeg doktor Susa (Zdeněk Susa je poznati češki pneumolog, vlasnik malog izdavačkog poduzeća, evangelički pastor i iznimno aktivan član društva prijatelja piva Old Beer Club), a nakon toga probrane je tekstove ukoričila u knjizi Pivní putování (Pivska putovanja), u kojoj su i mnogi članci iz one prve knjige, Velike češke pivske knjige, neki prerađeni i skraćeni, a drugi u integralnom obliku. Nama je to pak prilika da objavimo i prijevode onih tekstova, koji nisu ušli u izbor prije deset godina. A vjerujte da su vrijedni objavljivanja.

Vidi: Velika češka pivska knjiga

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Pivo više ne mogu ni vidjeti.
Murphyjev zakonik, Izjava pijanog slijepca


ArhivNacrtaj mi krigl

Chimp1a
Chimp1a

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Velika češka pivska knjiga




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće