Uhersky Brod

  Velika češka pivska knjiga         Zdeněk Susa         16.06.2010.
Uhersky Brod

O Janačeku smo počeli razmišljati u Hukvaldima, sad smo u Uherskom Brodu, a tu nas dočekuje pivovara Janaček. Nije li to neka greška? Ovdje Leoš Janaček vjerojatno nikad nije bio a - ako bi se pivo trebalo znati po nekom slavnom domaćem - tada bi uhersko-brodsko pivo prije trebalo zvati Komensky, zar ne?



Kad bolje pogledamo uherskobrodsko pivo, ustanovit ćemo da nas s njegove etikete promatra dostojanstven čovjek s brkom vrijednim svakog divljenja, ali na vrhu glave nema ni traga onoj poslovičnoj janačkovskoj lavljoj grivi. Riječ je o pukoj koincidenciji, pa stoga ne tražimo Leoša Janačeka u Uherskom Brodu

Pivar František Bedřich Janaček (1845.-1925.) - to je gospodin s moćnim brkom - posljednji je u najmu imao vlastelinsku pivovaru u gradu. S vlasnikom vlastelinstva Albrechtom Kaunicom se nije baš mogao sporazumjeti, pa je odlučio izgraditi vlastitu pivovaru. Gradnju je počeo 1894. godine, a završio godinu dana kasnije. Njegova je pivovara bila na takvoj razini i proizvodila je tako dobro pivo, da su okolne pivovare - uključujući i uherskobrodsku vlastelinsku - postupno propadale i stavljale ključ u bravu. Od 1914. godine partner F. B. Janačeka postaje njegov sin Jaromir Janaček (1894.-1951.). Godine 1921. sam je preuzeo vođenje firme, a 1931. promijenio ju je u dioničko društvo. „Uhersko-brodska pivovara i sladara Fr. Janaček i sin, dioničko društvo" prosperirala je sve do nacionalizacije 1948. godine.

Nakon 1989. godine zanimanje za pivovaru pokazali su inženjer Jaroslav Janaček i njegova sestra Eva Vystrčilova, rođena Janačkova, djeca posljednjeg vlasnika. Godine 1993. u postupku restitucije dobivaju samo dio pivovare, a ostatak su morali otkupiti od Južnomoravskih pivovara. Započeli su s rekonstrukcijom, tvrtku promijenili u dioničko društvo, a 1995. godine svoje dionice prodali firmi Delta iz Uherskog Hradišta. Slijedile su nove vlasničke promjene, ali dioničko društvo Pivovara Janaček traje i dalje i uspješno kuha svoja piva.

Tih piva je ukupno deset, od toga šest raznih Janačeka, onda Comenius specijal (Komensky je dakle dočekao svoje pivo!), Caliber - to je bezalkoholno pivo, pa božićni i uskrsni specijal - i apsolutni specijalitet Beerberry - pivo s okusom limuna, đumbira, biljaka, višnje, maline i kole. Ja se uvije4k držim gesla „što je puno, to je previše", pa stoga taj napitak još nisam kušao, ali nikome to ne branim.1

Osim velike Janačekove pivovare u Uherskom Brodu postoji još Gostioničarska pivovara Balkan, smještena u lijepom okruženju gradskog parka u blizini dvorca. Ovo poduzeće osnovano 1998. godine proizvodi pivo Zlaty Havran, desetku i dvanaesticu. A dva puta godišnje imaju posjetitelji mogućnost kušati specijalnu četrnaesticu. Ukupna proizvodnja ove mini pivovare iznosi oko 300 hektolitara.

1Godišnja proizvodnja u pivovari Janaček premašuje 63 tisuće hektolitara.

Preveo Mato Pejić

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Prijatelji dolaze i odlaze, a pivo je uvijek pivo.
Murphyjev zakonik, Janesov motto


ArhivNacrtaj mi krigl

Gosciny-Uderzo - Asterix in Belgium
Gosciny-Uderzo - Asterix in Belgium

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Velika češka pivska knjiga




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće