O Janačeku smo počeli razmišljati u Hukvaldima, sad smo u Uherskom Brodu, a tu nas dočekuje pivovara Janaček. Nije li to neka greška? Ovdje Leoš Janaček vjerojatno nikad nije bio a - ako bi se pivo trebalo znati po nekom slavnom domaćem - tada bi uhersko-brodsko pivo prije trebalo zvati Komensky, zar ne?
Kad bolje pogledamo uherskobrodsko pivo, ustanovit ćemo da nas s njegove etikete promatra dostojanstven čovjek s brkom vrijednim svakog divljenja, ali na vrhu glave nema ni traga onoj poslovičnoj janačkovskoj lavljoj grivi. Riječ je o pukoj koincidenciji, pa stoga ne tražimo Leoša Janačeka u Uherskom Brodu
Pivar František Bedřich Janaček (1845.-1925.) - to je gospodin s moćnim brkom - posljednji je u najmu imao vlastelinsku pivovaru u gradu. S vlasnikom vlastelinstva Albrechtom Kaunicom se nije baš mogao sporazumjeti, pa je odlučio izgraditi vlastitu pivovaru. Gradnju je počeo 1894. godine, a završio godinu dana kasnije. Njegova je pivovara bila na takvoj razini i proizvodila je tako dobro pivo, da su okolne pivovare - uključujući i uherskobrodsku vlastelinsku - postupno propadale i stavljale ključ u bravu. Od 1914. godine partner F. B. Janačeka postaje njegov sin Jaromir Janaček (1894.-1951.). Godine 1921. sam je preuzeo vođenje firme, a 1931. promijenio ju je u dioničko društvo. „Uhersko-brodska pivovara i sladara Fr. Janaček i sin, dioničko društvo" prosperirala je sve do nacionalizacije 1948. godine.
Nakon 1989. godine zanimanje za pivovaru pokazali su inženjer Jaroslav Janaček i njegova sestra Eva Vystrčilova, rođena Janačkova, djeca posljednjeg vlasnika. Godine 1993. u postupku restitucije dobivaju samo dio pivovare, a ostatak su morali otkupiti od Južnomoravskih pivovara. Započeli su s rekonstrukcijom, tvrtku promijenili u dioničko društvo, a 1995. godine svoje dionice prodali firmi Delta iz Uherskog Hradišta. Slijedile su nove vlasničke promjene, ali dioničko društvo Pivovara Janaček traje i dalje i uspješno kuha svoja piva.
Tih piva je ukupno deset, od toga šest raznih Janačeka, onda Comenius specijal (Komensky je dakle dočekao svoje pivo!), Caliber - to je bezalkoholno pivo, pa božićni i uskrsni specijal - i apsolutni specijalitet Beerberry - pivo s okusom limuna, đumbira, biljaka, višnje, maline i kole. Ja se uvije4k držim gesla „što je puno, to je previše", pa stoga taj napitak još nisam kušao, ali nikome to ne branim.1
Osim velike Janačekove pivovare u Uherskom Brodu postoji još Gostioničarska pivovara Balkan, smještena u lijepom okruženju gradskog parka u blizini dvorca. Ovo poduzeće osnovano 1998. godine proizvodi pivo Zlaty Havran, desetku i dvanaesticu. A dva puta godišnje imaju posjetitelji mogućnost kušati specijalnu četrnaesticu. Ukupna proizvodnja ove mini pivovare iznosi oko 300 hektolitara.
1Godišnja proizvodnja u pivovari Janaček premašuje 63 tisuće hektolitara.
Preveo Mato Pejić