Pivo u Noći muzeja? Zvuči pomalo čudno, ali samo na prvu. Jer, pivo je danas najpopularnije piče na svijetu, postojbina mu je Mezopotamija, pili su ga još stari Sumerani i Egipćani, arheološki artefakti potvrđuju da su ga dobro poznavali Grci i Rimljani, kuhalo se u samostanima i kućnim podrumima, proizvodilo u velikim industrijskim kazanima... Staro je, dakle, najmanje sedam tisuća godina i kroz sva ta stoljeća prolazilo bogatu i turbulentnu povijest pa muzeji o pivo i pivskoj proizvodnji kao i o svemu onome što ih prati itekako imaju što baštiniti i pričati.
U mnogim muzejima zemalja razvijene pivske kulture čuvaju se izlošci i dokumenti vezani za pivo, neki gradovi imaju čak i posebne pivske muzeje, a uobičajeni su i pivski muzeji u sklopu pivovara koji posjetiteljima prezentiraju proces proizvodnje piva te povijest pivarstva i pivovare privlačeći tako veliki broj turista.
U Hrvatskoj nema pivskih muzeja, u posljednjih desetak godina na izložbe vezane uz pivo išlo u muzeje Osijeka, Zagreba, Rijeke, Virovitice, Bjelovara i Pakraca, a Zagrebačka pivovara u svojoj pivnici Pivana već šest godina za redom organizira Noć muzeja.
U okviru Beer Champions predavanje za posjetitelje vrhunski stručnjaci iz različitih područja govorili su o kulturi pijenja piva, vrstama, pravilnom posluživanju i sljubljivanju piva s hranom kao i pozitivnim učincima umjerene konzumacije piva na zdravlje.
Radijski voditelj i urednik Milan Peh, odličan poznavatelj piva, pivski somelier i član Društva prijatelja piva govrio je o kulturi pijenja piva kroz povijest, način proizvodnje i vrstama piva, klinička nutricionistica doc.dr.sc iz KBC-a Zagreb Darija Vranešić Bender o pozitivnim učincima umjerene konzumacije na zdravlje te o istinama i zabludama o pivu, a Željko Šatović Gula, autor prve hrvatske pivske kuharice i pivski znalac o pravilnom posluživanju i sljubljivanju piva s hranom.
Svi posjetitelji Noći muzeja u Pivani upoznali se s povijesti Zagrebačke pivovare i pivarstva, doznali sve o sastojcima i proizvodnji piva, zavirili u prošlost Zagrebačke pivovare kroz kolekciju pivskih etiketa, starih reklama i novinskih članaka iz prošlog stoljeća, imali priliku vidjeti izložbu likovnih uradaka za Božićno pivo, skulpture osnivača Zagrebačke pivovare i ostale pivske izloške. Izložena je i replika starog kamiona i starih kola s bačvama u kojima se nekad prevozilo pivo i interaktivni spomenik pivskom kotlu.
Glumac i voditelj Darko Janeš posjetitelje je upoznao s pivskim svecima i mnogim drugim zanimljivstima, a tko je želio mogao je naučiti i tradicionalni ritual točenja piva u 9 koraka.
Za uspomenu na Nož muzeja 2016. u Pivani posjetitelji su dobili knjižicu Kuhajmo s pivom sa šest recepata (pod dva predjela, glavna jela i deserta) preuzetih iz Male pivske kuharice Željka Šalovića,
Izložba u Pivani, odnosno stalni postav artefakata iz povijesti Zagrebačke pivovare osnovane 1892. godine, može se na neki način smatrati muzejom, ili začetkom onoga što bi se jednog dana pretvorilo u pravi muzej. Zato su i ove godine posjetitelji pozivani da se uključe u formiranje stalnog postava Pivovare donacijom predmeta vezanih uz pivarstvo i povijest Zagrebačke pivovare.
Prenosimo iz dvotjednika Agroglas broj 383 od 3. veljače 2016.