Portal Pivnica.net u rubrici Gastro piše o palačinkama kao jelu koje se priprema veoma jednostavno, ali zbog dugog i mukotrpnog stajanja kraj peći tkogod može, izbjegava ih. No, trud se isplati, jer užitak u palačinkama je dostojna plaća za uloženo strpljenje. Piše Goran Gazdek u svojoj kolumni Pivomanija u Agroglasu
U trećem nastavku kuhanja tjestenine s pivom i uz pivo donosim recepte o češkoj kifli, bavarskom perecu i pivskoj palačinki. Posljednjih godina pivska kifla pravi hit na policama pekarnica i supermarketa širom Češke, ni jedna pivska fešta u Njemačkoj ne može zamisliti bez pereca koje tamo zovu breze, a pivske palačinke sa šparogama pravi su gastronomski hit. Eto ideja kako da za ljetna druženja iznenadimo prijatelje.
PIVSKA KIFLA
Potrebno nam je 500 g poluoštrog brašna, 250 ml piva (bolje s manjim postotkom slada), 30 g kvasca, 100 g ulja ili masti, žličicu šećera, mljeveni papar, sol, bjelanjak jajeta za premaz te kim ili sezam za posipanje. U posudu uspimo brašno i napravimo udubinu. Dodamo smrvljeni kvasac, šećer i malo mlakog piva. Posudu pokrijemo kuhinjskom krpom i stavimo na toplo mjesto da se digne. Zatim dodamo sol, ulje ili mast, malo papra i ostatak mlakog piva. Dobro izradimo tijesto i vratimo na toplo mjesto da se digne. Narežemo na manje komade tijesta i uvaljamo kifle. Poslažimo ih na tepsiju, premažimo bjelanjkom, pospemo sezamom ili kimom i pečemo u srednje zagrijanoj pećnici 20 minuta.
PIVSKE PALAČINKE SA ŠPAROGAMA
Portal Pivnica.net u rubrici Gastro piše o palačinkama kao jelu koje se priprema veoma jednostavno, ali zbog dugog i mukotrpnog stajanja kraj peći tkogod može, izbjegava ih. No, trud se isplati, jer užitak u palačinkama je dostojna plaća za uloženo strpljenje. Za tijesto nam je potrebno 150 g brašna, 125 ml piva svijetlog, 125 ml vode i dva jaja, a za nadjev kilogram šparoga, sirova šunka, maslac, odnosno ulje, sol, šećer i povrće prema želji. Šparoge očistite i skuhajte u slanoj vodi s malo šećera i maslaca. Od brašna, piva, vode i jaja umutimo masu i palačinke pečemo u tavi na maslacu ili ulju. Potom na palačinke poslažimo šunku i osušene šparoge, te srolamo. Prema želji, možemo ih posuti peršinom, koprom ili nekom drugom začinskom biljkom.
BAVARSKI PERECI
Tradicionalno pecivo od mekanog tijesta i hrskave korice najbolje paše uz pivo i umak od sira. Tijesto se oblikuje u perec, kratko kuha u kupelji vode i sode bikarbone te ispeče do zlatne boje. Potrebno nam je 500 g glatkog brašna, paketić suhog kvasca, žlica smeđeg šećera, 30 g otopljenog maslaca, 300 ml tople vode, a za vodenu kupelj 1,5 l vode, pola žličice soli, dvije žlice sode bikarbone i krupna sol za premazivanje. Pomiješat ćemo kvasac i toplu vodu i ostaviti da odstoji pet minuta. Umiješat ćemo sol, smeđi šećer i otopljeni maslac te postepeno dodati brašno, jednu po jednu šalicu. Miješamo drvenom kuhačom dok tijesto ne postane gusto. Dodamo ostatak brašna i miješamo. Ako je tijesto još uvijek ljepljivo, po potrebi dodamo još dvije do četiri žlice brašna. Prebacite tijesto na pobrašnjenu površinu i rukama miješamo pet minuta dok ne postane glatko i elastično. Umiješeno tijesto oblikujemo u kuglu, prekrijemo krpom i ostavite da se 60 minuta. Tijesto podijelimo na 12 komada i svaki oblikujemo u 50 cm dugu kobasicu pazeći da srednji dio ostane deblji od krajeva. Razvučeno tijesto savijemo u obliku slova U, krajeve dva puta zavrnite pa ih pritisnite kako bi zadržali oblik pereca. Pećnicu zagrijemo na 190 stupnjeva. U veliki lonac ulijemo vodu, dodamo sol, stavimo na srednje jaku vatru i ostavite da zavri. Maknemo lonac s vatre i dodajemo sodu bikarbonu uz konstantno miješanje. Vratimo vodu na vatru i ubacujemo perece, dva istovremeno. Kuhamo ih 30 sekundi pa vadimo pomoću rupičaste žlice ostavljajući ih kratko da se ocijede. Slažemo ih na lim obložen papirom za pečenje uz dovoljan razmak jer će se napuhnuti prilikom pečenja.
Prenosimo iz dvotjednika Agroglas broj 550 od 29. lipnja 2022.