Zamah craft pivarstva koje više nitko ne može zaustaviti, liberalizacija tržišta koja je malim pivarima smanjila trošarine, kuhanje piva u kotlićima svojih domova, novi mediji na kojima se može vidjeti i pročitati puno više od videoklipova razvikanih marki piva što donosi nove poglede na kulturu uživanja u tom čudesnom piću i na kraju neizbježna moda i trend nagnala je industrijske pivovare na vidljivi zaokret u poslovnoj filozofiji.
Moćne multinacionalne kompanije nisu zabrinute, njihovi marketinški stručnjaci dobro znaju kako diše žedno grlo, naročito prije sportskih i glazbenih spektakala, ali ništa ne prepuštaju slučaju pa potrošačima nude i nešto više od svojih poznatih brendova.
Dobitna je riječ - retro, a odaslana iz Osijeka, Karlovca i Zagreba pa ću ovdje predstaviti tri piva koja rado naručim ako za to imam prilike. Povod za pogled unazad su obljetnice i rođendani pivovara ili okrugle godišnjice spravljanja piva. Tri i pol stoljeća duga tradicija pivarstva u Osijeku zaslužila je nešto posebno, a dostojno je obilježena pivom Osječko 1664. Taj se lager, poručuju nam na etiketi i reklamnim materijalima, odlikuje punim okusom ugodne gorčine, bogatom pjenom i vrhunskom kvalitetom. Njegove karakteristike su nastale korištenjem stare recepture koja se prenosila s koljena na koljeno još od 1664. godine. Korišteno je malo više slada i ekstrakta, pušteno da malo dulje odleži, pobrinuli se da okus bude malo čišći. Čuvaju ga u prepoznatljivoj boci koja je i sama dio tradicije te najbolje štiti njegove dragocjene sastojke.
U Zagrebačkoj pivovari su malo precizniji pa kažu da je Amber ožujsko - to je lager crvenkasto-zlatne boje i baršunastog okusa zahvaljujući trima specijalnim vrstama slada, uključujući tradicionalni njemački slad, te rijetkim vrstama hmelja. U pripremi ovog piva upotrebljavana je velika količina aromatičnog hmelja koji je iznimno cijenjen kod pivara jer, osim što daje ugodnu gorčinu, pridonosi balansu aroma u pivu - upotrijebljen je i saaz, najcjenjeniji aromatski hmelj podrijetlom iz Češke. Amber je lansiran prošle godine, a nastao je iz Ožujskog 120 koje je skuhano 2012. godine u povodu 120 obljetnice Zagrebačke pivovare. Dobiveno je posebnom tradicionalnim procesom proizvodnje koja se mora održavati zimi. U 19. stoljeću bilo je uvriježeno mišljenje kako je pivo iz mjeseca ožujka najbolje jer je polako odležavalo na niskim temperaturama, dok se u ostalim mjesecima pivo u tadašnje doba hladilo ledenim blokovima. Upravo je ovakvo mišljenje iz 19. stoljeća dalo ime omiljenom domaćem pivu, koje je nazvano po mjesecu ožujku.
Karlovačko retro za razliku od retro piva iz Osijeka i Zagreba sadrži sto posto hrvatski ječam i što je još važnije - nije pasterizirano niti su dodavani konzervansi tako da mu je vijek trajanja 48 dana. U prošlosti piva nisu bila pasterizirana jer nije postojala tehnologija koja bi to omogućavala. Karakterizira ga tradicionalan pristup u proizvodnji uz korištenje suvremenih metoda odvajanja kvasca od piva što mu osigurava bogat okus i svježinu.
I Daruvar je imao svoju retro inačicu. Staročeško original 1893, kojim je Pivovara Daruvar 2013. proslavila veliki jubilej najstarijeg pivskog brenda u Hrvatskoj. Bio je to lager ugodno izražajne hmeljne arome, proizvedeno od biranih prirodnih sastojaka prema tradicionalnoj češkoj tehnologiji i recepturi davne 1893. godine. Skladnim odabirom dviju vrsta pivskog slada i triju vrsta hmelja, te prirodno meke vode s obronaka Papuka dao nam je užitak piva kakvo su pili naši djedovi.
Prenosimo iz dvotjednika Agroglas broj 382 od 20. siječnja 2016.