Zdrava put i lijepa kosa daju čovjeku samopouzdanje i olakšavaju mu pristup društvu. Naš životni režim i prehrambene navike pak često nisu baš idealni za zdravlje kože; stoga se pitamo – ako se na našem tenu pojave određeni nedostaci – nisu li nastali zato što organizmu nešto manjka. Nastojimo to dopuniti – uzimamo vitamine i druge dodatke prehrani. Iako postoji mogućnost, da dio potrebnih tvari uzmemo u uravnoteženom omjeru i za organizmu lako dostupnoj formi.
Pivo tradicionalno pripada našem jelovniku, ali ipak mnogo puta nismo svjesni da sadrži niz vitamina i drugih tvari povoljnih za naše zdravlje. Spomenimo da ako dnevno popijemo jednu litru piva, njime ovako pokrivamo potrebnu količinu minerala: kalcij 7%, fosfor 2%, magnezij 49%, kalij 12%, natrij 5%, kloridi 12%, cink 100%. Svi ti elementi u organizmu sudjeluju u važnim metaboličkim procesima. Cink se smatra faktorom koji povećava otpornost kože na nepovoljne utjecaje okoline i sastojak je nekih ljekovitih pripravaka protiv akni. S vodom i mineralima u tijelo dospijevaju i neki važni vitamini. Nema nikakve sumnje, da su značajni, naročito u liječenju kožnih bolesti koje prate primarne ili sekundarne hipovitaminoze. Često se s velikim uspjehom vitamini propisuju u slučaju cijelog reda dermatoza, kod kojih nije moguće klinički utvrditi njihov nedostatak. Podatak o postotku izražava koji dio dnevne doze vitamina čovjek unese u tijelo ako popije litru piva na dan.
Osim samog piva može kao izvor vitamina i drugih tvari poslužiti i pivarski kvasac. Onaj dio kvasca, koji se ne koristi za fermentaciju slijedećeg uvarka, koristi se obično kao dio krmnih smjesa. Ali moguće je izolirati aktivne tvari poput enzima, vitamina, ribonukleinske kiseline i polisaharida staničnih stjenki, i potom ih preraditi u kozmetičkoj ili farmaceutskoj industriji. Od očišćenog, osušenog i odgorčenog kvasca pripravljaju se dodaci, koji se preporučuju za poboljšanje zdravstvene kondicije. Od 1962. godine u pivovari Braník proizvode vitaminski preparat Pangamin. Sušeni kvasac s visokim udjelom vitamina skupine B, enzima, proteina, rijetkim elemenata i mineralnih tvari ima blagotvoran učinak na nervni sistem i ukupnu kondiciju ljudskog organizma. Preporučuje se i za pripremu maske za masnu, izboranu i nečistu kožu. Priprema maske je jednostavna: četiri jušne žlice pivskog kvasca, jednu žličicu meda i potrebnu količinu destilirane vode promiješajte tako da nastane krema podesna za nanošenje. Nanesite na kožu i ostavite da djeluje 10-15 minuta.
Velik značaj za ljudsko zdravlje ima ispravan režim uzimanja tekućine. Zahvaljujući visokom udjelu vode i količini pojedinih otopljenih tvari možemo pivo označiti izotoničkim i hipotoničkim napitkom. Ta osobina dolazi do izražaja naročito ako pivo pijemo „za žeđ“. Tekućina ima sposobnost da brzo prijeđe u organizam i uredi ravnotežu metaboličkih procesa.
Suha koža može biti ozbiljan problem. Za nju je odgovorno više faktora, od pukog pada količine vode u tijelu. Čovjekova koža osigurana je čitavim nizom složenih mehanizama, koji reguliraju sadržaj vode u pojedinim slojevima. Dok je tako u hipodermi oko 30% vode, epiderma sadrži u većini svojih slojeva 60-70% vode. Gornji rožnati sloj epiderme, koja zajedno s kožnim filmom predstavlja glavnu barijeru i neutralizira vanjske utjecaje na površinu kože, sadrži samo 2-10 posto vode. Pad sadržaja vode u koži se manifestira gubitkom napetosti kože. Ta napetost ovisi ne samo o razini hidratacije, nego i o elastičnosti derme i o turgoru (unatrašnjoj tenziji) pojedinih stanica u svim slojevima kože. Idealno napetu kožu čovjek ima u ranoj mladosti.
Duža nepovoljna hidratacija kože uzrokuje pojavu bora. Njihov nastanak nije izazvan samo time što organizam trpi nedostatak tekućine. Bore nastaju na mjestima gdje je koža izgubila elastičnost. U tom pogledu važnu ulogu igra i zbrajanje pojedinih doza sunčevog zračenja, kojima je tijekom života izložena površina kože.
U pripravcima za usporavanje procesa starenja kože kozmetika koristi i hmelj. Komponente hmelja potiču prokrvljivanje, hlade i umiruje kožu. Biljka se koristi u vidu obloga, ili kao dodatak kupki.
Ne radi se o novom otkriću – pivovarski mulj koristio se u kupeljima za pomlađivanje još u srednjem vijeku. Ekstrakti iz hmelja dodaju se u kreme, u vodu i mlijeko za ten, namijenjenih za osjetljivu kožu, mlitavu i nečistu epidermu. Koriste se također kao dodatak umirujućih i regeneracijskih kupelji a uglavnom u kozmetici kose u specijalnim pivskim šamponima, koji ograničavaju lom kose i povećavaju njen sjaj. U tu svrhu moguće je s jednakim uspjehom upotrijebiti i samo pivo. Može se primijeniti za finu masažu ili za ispiranje. Moguće je ta dva postupka i kombinirati. Nakon pranja glave ravnomjerno utrljajte 50-100 ml piva u kosu i ostavite nekoliko minuta da djeluje. Temeljito isperite i ponovite postupak. Nakon drugog tretmana kosu nemojte ispirati. Miris piva u kratkom će vremenu nestati. Ako ovo redovno činite, kosa će vam biti čvršća, sjajnija i manje će se mastiti. U tom smislu samo po sebi nameće se pitanje: Koja žena ne bi poželjela imati onako savršenu frizuru kao gospođa Magda Vášáryová u filmu Striženo-košeno.
55 Ovaj članak pripremila je dermatologinja MUDr Andrea Vocilková
S češkog preveo Mato Pejić
Prije otprilike jednog desetljeća završili smo serijal Velika češka pivska knjiga, autora Zdeněka Suse, u prijevodu našeg urednika Mate Pejića. Precizno – od travnja 2009. do siječnja 2011. iz tjedna smo u tjedan objavljivali iznimno zanimljive priče iz ove osebujne knjige, a između uvodnog članka i završnog razgovora s autorom, stalo ih je ukupno 88. No, to nisu bile svi tekstovi iz knjige – tamo ih je čak 120, a neke smo iz raznoraznih razloga izostavili. Sada, desetljeće kasnije, Češka je televizija objavila serijal u kojeg doktor Susa (Zdeněk Susa je poznati češki pneumolog, vlasnik malog izdavačkog poduzeća, evangelički pastor i iznimno aktivan član društva prijatelja piva Old Beer Club), a nakon toga probrane je tekstove ukoričila u knjizi Pivní putování (Pivska putovanja), u kojoj su i mnogi članci iz one prve knjige, Velike češke pivske knjige, neki prerađeni i skraćeni, a drugi u integralnom obliku. Nama je to pak prilika da objavimo i prijevode onih tekstova, koji nisu ušli u izbor prije deset godina. A vjerujte da su vrijedni objavljivanja.