Topli napitak za zimske dane

  Pivomanija         Goran Gazdek         10.12.2015.
Topli napitak za zimske dane

I sám sam se čudio! Kakvog bi okusa, pobogu, moglo biti kuhano pivo? I zašto ga uopće kuhati ako je ono dobro i ovako, pogotovo ove zimske varijante, s više alkohola i punijeg okusa, koje pivovare zovu 'specijali' i nude nam ih u susret Božiću.  Ali, čuđenje je kratko trajalo! Zašto ne? Ako možemo kuhati vino, zašto ne bi moglo i pivo - uvijek ima ljudi koji se u zimske dane želi ugrijati toplim napitcima, a među njima je i veliki broj onih kojima paše baš to - okus piva.



U prosincu 2011. godine jedini hrvatski portal specijaliziran za pivo i pivsko gospodarstvo, Pivnica.net, objavio je vijest o kuhanom pivu Glühbier kojeg su izmislili studenti informatike u Njemačkoj. Kuhano pivo s dodacima soka od trešanja, ruma ili čega drugog vrlo brzo je zahvaljujući internetu postao hit pa je odmah reagirala i njemačka industrija piva osmislivši i komercijalne marke koje nude tržištu.

Ako želite doma skuhati Glühbier treba vam tamno pivo, sok od trešanja, smeđi rum, limunov sok, šećer, klinčić, zvjezdasti anis, mahunu vanilije i cimet. Zbog obilne pjene koja se stvara prilikom kuhanja najbolje je koristiti lonac od pet litara. Pivo ne smije prijeći temperaturu od 60 stupnjeva Celzija, pa valja imati i kuhinjski termometar. Kad se pjena slegne dodajte šećer i nastavite kuhati uz stalno miješanje. Želite li slađi napitak, dodajte više šećera, a umjesto šećera, možete upotrijebiti med. Nakon kraćeg vremena dodajte začine. Potom temperaturu možete povećati na 70 stupnjeva, da bi ispario alkohol. Dodajte limunov sok i rum i kuhajte oko dvadeset minuta. Na kraju dodajte sok od trešanja. Kod serviranja možete u čašu dodati krišku limuna.

Inspiriran ovom viješću i receptom, tehnolog u Pivovari Daruvar Krešo Marić te je godine na Božićnom sajmu u Daruvaru koji se svake godine održava na središnjem gradskom trgu, uz standardnu paletu proizvoda, pod motom 'Staročeška metoda grijanja' odlučio ponuditi i kuhano pivo. Skuhano je po receptu kuhanog vina. U lonac Staročeškog zimskog piva dodan je klinčić, a onda je napitak točen u čaše sa šećerom. Građani su bili iznenađeni i doslovce zaprepašteni, ali reakcije su bile izuzetno pozitivne pa je kuhanje ponovljeno i sljedeće godine, a sad se već pretvorilo u tradiciju. Prve godine kuhalo se na električnom rešou, a onda uz pomoć običnog točionika koji je umjesto hladnjaka imao grijače.

Odmah je reagirala i obiteljska Pivovara Bošnjak iz Sićica. U njihovoj kušaonici piva u zimskim danima ponudit će vam i kuhano pivo. Marijana Bošnjak će u litru domaćeg piva dodati 20 deka šećera, po jedan decilitar ruma, soka od limuna i soka od naranče te začina po želji, cimeta ili klinčića.

Kuhano pivo po prvi puta prošle godine ponuđeno je u glavnom gradu na manifestaciji Advent u Zagrebu gdje su u lijepim drvenim kućicama kuhali piva iz portfelja Zagrebačke pivovare.

Kuhati pivo u zimskim danima kao što kuhamo vino još uvijek izaziva čuđenje, ali vrlo brzo će topli pivski napitak postati sasvim normalni dio ponude božićnih sajmova i sastavni dio pivskih karti svih kafića koji drže do sebe. 

Prenosimo iz dvotjednika Agroglas broj 379 od 9. prosinca 2015.

Foto: Wuerzbergerleben.de i Salzburg.com

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Pivo više ne mogu ni vidjeti.
Murphyjev zakonik, Izjava pijanog slijepca


ArhivNacrtaj mi krigl

Chimp1a
Chimp1a

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Pivomanija




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće