Što (ne) govori etiketa

  Pivarska industrija         P.N.         30.03.2015.
Što (ne) govori etiketa



Iako je direktiva Europske unije o označavanju sastava hrane i pića koje konzumiramo, posebice njihove energetske vrijednosti, stupila na snagu još 2011., a djelomično s odgodom 2014., i dalje postoji problem s alkoholnim pićima. Piše Poslovni dnevnik.

Zbog neslaganja u Europskoj komisiji kako označavati mješavine alkoholnih pića i onih bezalkoholnih te sokova (npr. radlere, koktel likere i sl.) primjena direktive na alkoholna pića odgođena je do daljnjega. Jasna Čačić, predsjednica Gospodarsko-interesnog udruženja proizvođača pića Hrvatske (GIUPPH), ističe kako se tvrtke članice te udruge striktno drže EU Direktive 1169. iz 2011.

"Tu je riječ o vrlo širokoj kategoriji pića koja se razlikuje po mnogo stvari i teško je to sve svesti pod jedan nazivnik. Mislim da je to i razlog zašto se ni u Europskoj komisiji ne mogu još dogovoriti o reguliranju te problematike", kaže Čačić. Dodaje da je neupitno da potrošači imaju pravo znati sve o sastojcima koji se nalaze u njihovoj hrani i piću, no mora se, navodi predsjednica GIUPP-a, voditi i briga o troškovima koje će zbog česte izmjene pravila imati tvrtke s izradom svoje ambalaže. Tina Puhalo Grladinović, voditeljica korporativnih komunikacija u Zagrebačkoj pivovari, kaže kako oni na etiketama deklariraju ono što nalaže hrvatski zakon, a to su alergeni i postotak alkohola.

"S obzirom na to da se neka naša piva izvoze i u Bosnu i Hercegovinu, deklariramo i količinu ekstrakta u osnovnoj sladovini, što nalaže bosanskohercegovačka regulativa", navodi Puhalo Grladinović. U Europskoj udruzi za zaštitu potrošača BEUC ističu kako je riječ o apsurdnoj situaciji da možete doznati sve o sastojcima koji se nalaze u mlijeku, ali ne i o onima u pivu ili viskiju. "Malo potrošača u svijetu svjesno je toga da u pola litre piva sa standardnih 5% alkohola ima oko 220 kalorija, odnosno koliko i standardna čokolada", ističu u BEUC-u.

Sporost Europske komisije kritiziraju i u europskoj pivarskoj udruzi Brewers of Europe, u kojoj ističu da su frustrirani što Komisija ne želi omogućiti da potrošači mogu vidjeti i sami procijeniti koje sastojke u svojim pićima žele, a koje ne žele koristiti. Europska udruga proizvođača žestokih alkoholnih pića SpiritsEurope smatra da ne treba potrošače držati u zabludi isticanjem sastojaka i energetske vrijednosti za propisanih 100 mililitara, nego da bi to trebalo raditi po dnevno preporučenoj dozi, a to ističu i u Badelu 1862.

Cijeli članak pročitajte na web stranici Poslovni dnevnik

Na slikama: evo što se sve nađe na etiketama, pa im vjeruj!

Tagovi

Pivo   etiketa  

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Gost s najmanjom narudžbom ima najveće zahtjeve.
Murphyjev zakonik, Drewov zakon zahtjeva u pivnici


ArhivNacrtaj mi krigl

Bodart-Yann - Celestin Speculoos 1-31
Bodart-Yann - Celestin Speculoos 1-31

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Pivarska industrija




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće