Stihovi o Krčmi kod Sirene

  Pivo u stihu i prozi         John Keats         20.03.2014.
Stihovi o Krčmi kod Sirene



Duše Barda s vječnih njiva

Zar su vaš Elizij, biva,

Sretna polja, špilje snene.

Ili Krčma kod Sirene?

Zar su bolja vina vaša

Od kanarskih, iz tih čaša?

I zar ima više slada

Rajski plod od tih rolada

Od divljači, punih čuda,

Što bi čak i Robin Hooda

I Marian nagnat znale

Da natoče u bokale.

 

Netko jednog dana, gle,

Uze cimer s krčme te?

Kako, nitko nije znao,

Tek je zvjezdoznanac stao

Na pergament pisat pravi,

Da nas vidje gdje u slavi

Uz taj cimer, svoj dobitak,

Pijuckate svoj napitak

U zodijak jer tog trena

Stupila je i Sirena.

 

Duše Barda s vječnih njiva,

Zar su vaš Elizij, biva,

Sretna polja, špilje snene,

Ili Krčma kod Sirene?

(Prepjevao Luko Paljetak za svoju Antologiju pjesništva engleskog romantizma)

John Keats (London, 31. listopada 1795. - Rim, 23. veljače 1821.), engleski pjesnik, jedna od vodećih figura romantizma. Rodio se u londonskoj ulici Mooregate br. 85 gdje mu je otac radio kao konjušar. Živio je sretno do svoje sedme godine života. Otac mu je umro od frakture lubanje nastale padom s konja. Majka mu se ubrzo preudala, ali i napustila novog supruga te se sa svoje četvero djece (sin je umro kao malo dijete) preselila njegovoj baki. Ubrzo mu je majku ubila tuberkuloza. Baki su na skrb ostala djeca. Ona je imenovala dva čuvara da čuvaju njene nove "dužnosti". Ti čuvari su mladog Keatsa ispisali iz škole koju je volio i koja mu je usadila ljubav za književnost, i poslali ga da bude šegrt liječnika. Njemu se ta zamisao nije svidjela pa je nakon tučnjave sa svojim gospodarom, napustio naukovanje da bi postao student u lokalnoj bolnici. Tada se posvećuje književnom radu. Njegova djela kritika nikad nije voljela, iako je takvo mišljenje bilo produkt politike, a ne estetike.

Brat Tom umire mu od TBC-a, a i sam Keats pokazuje znakove bolesti. Od rujna 1818. do rujna 1819. traje Keatsovo najplodnije stvaralačko razdoblje. U toj godini dana napisao je najveći dio svojih djela koja je kritika pohvalila.

Bio je u Škotskoj i Irskoj, ali se prerano vratio zbog narušenog zdravlja. Fanny Brawne je žena u koju se zaljubio, ali koja ga je unesrećila. Po savjetu doktora o promijeni klime, uz svog prijatelja ide u Rim. Uselio se u kuću kraj Španjolskih stuba, i tu su se o njemu brinuli prijatelj Joseph Severn i doktor John Clark. Pomoći nije bilo. Iako je tuberkuloza tada bila neizlječiva bolest, Percy Bysshe Shelley i George Gordon Byron vjerovali su da je Keatsa dotukla kritika objavljena u časopisu "Quarterly Review".Njemu u spomen i čast, Shelley je napisao i pjesmu Adonais.

Umro je na Severnovim rukama sa samo 26 godina. Pokopan je na protestantskom groblju u Rimu. Na nadgrobnom spomeniku mu stoji natpis:"Ovdje leži onaj čije je ime zapisano u vodi". Ime mu nije na spomeniku. Oscar Wilde mu se divio smatravši ga kraljem. (Izvor: Wikipedia)

Tagovi

Pivo   John Keats  

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Piješ dok možeš. Možeš dok živiš. Živiš dok piješ.
Murphyjev zakonik, Murphyjev zakon pijenja


ArhivNacrtaj mi krigl

Ames-Haspiel - Alcoholic 09
Ames-Haspiel - Alcoholic 09

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Pivo u stihu i prozi




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće