Uvijek nam je toplo oko srca, ili bolje rečeno – ugodno hladno i pjenušavo, kad se na policama knjižara pojavi neka nova knjiga o pivu. Rado objavljujemo takve vijesti i kad se ne radi o štivu koje mogu konzumirati domaći pivopije, odnosno kad knjiga izdana u inozemstvu, na jeziku koji razumiju tek rijetki, kao što je ovdje slučaj. Knjiga Pivní rebelie (Pivsko buntovništvo) objavljena je u Češkoj, a donosi zanimljive priče o craft pivovarama plzeňskog kraja.
Dakle, krajem studenoga je u češkom Plzeňu krštena nova knjiga Pivsko buntovništvo s podnaslovom Priče o malim obrtničkim pivovarama Plzeňskog kraja. Autor je Jaroslav Pomp, koji je jako blizak pivu - osam godina je radio kao glasnogovornik za tisak kompanije Plzeňský Prazdroje, te je gitarist i pjevač blues rock benda pivskog imena Beer Reminder. Na krštenju je skupina odsvirala i svoje hitove Molitva alkoholičara, Pivski blues, Na brůžku, Budeme pít ili Pivolání.
Pivsko buntovništvo (Pivní rebelie), četvrta knjiga Jaroslava Pompa, nudi zanimljive priče ljudi iz malih craft pivovara u regiji Plzeň, koji su ispijanje piva pretvorili u uzbudljivo putovanje otkrivanja šarenog pivskog planeta. Knjiga ima ambiciju biti koristan vodič za ljubitelje modernog gastroturizma, te opisuje lokalne turističke destinacije i zanimljivosti svake pivovare. Pivní rebelie donosi ljudske priče, ali pomoći će otkrivačima da se snađu u pivskim stilovima koji su, zahvaljujući mikropivovarama, obogatili pivski svijet klasičnog češkog lagera. Također prenosi snažnu poruku pivara, nimalo zanemarenu u današnje doba nervoznih sukoba: iako su konkurenti, mogu biti prijatelji, surađivati, navijati jedni za druge. Pivo zbližava, to je glavni apel knjige koja približava stvaralaštvo pivara.
“U knjizi se isprepliće strast prema pivu, ali i priče, ima ih 34, vrlo su različite i zaista zanimljive. Na primjer, u pivovari Kašperské Hory izvrsno pivo kuha bivši bankovni službenik koji je studirao pivarsku industriju u Podskalská u Pragu, u pivovari Loužek, informatičar je odlučio promijieniti zanimanje, te otišao studirati pivarstvo, u Zhůřu pivo kuha Amerikanac iz Belmonta u Kaliforniji, u plzeňskoj craft pivovari Raven kuha pivo Australac iz Sydneya, kuhanje piva u Chříču ima veliki utjecaj na zajednicu, u Radnicama postoje dvije mikropivovare nedaleko jedna od druge, pivo se doista kuha u Čepicama, koje su medijski postale poznate po velikoj marketinškoj mistifikaciji. Svaka priča je drugačija. A u knjizi je i pivarska terminologija od A do Ž“, kaže autor i dodaje: „Doprinos craft pivovara je neosporan, obogatile su ponudu piva na tržištu, a možemo reći i da njeguju pivo okoliš – više se ne opijamo, nego kušamo."
Na promociji je vjerojatno postavljen rekord po broju kumova jedne knjige – bilo ih je dvanaest, što simboliziran famoznu češku dvanaesticu. Među kumovima su bili pivari Žaneta Petružálková iz pivovare Zlatá kráva i Josef Krýsl iz Joe's Garage ili Petr Neuman, osnivač mikropivovare u Plasyma, ali i, primjerice, senatori Daniela Kovářová i Lumir Lem Aschenbrenner, olimpijski prvak iz Meksika Jan Kůrka, legendarni bubnjar Turba Jiří Lang ili utemeljitelj europskog triatlona Václav Vítovec.
Autor Jaroslav Pomp također je autor uspješne knjige Kde výčep můj (Gdje je moj šank – naslov je parafraza naziva češke nacionalne himne Kde domov můj) (DELEX, 2020.), koja donosi priče o kultnim pivnicama u Plzeňu prije studenog 1989.