Protivinska pivovara po prvi put se u povijesnim listinama spominje godine 1540.; pripadala je gospodarima Protivina. Godine 1711. Protivin s cijelim nizom drugih južnočeških vlastelinstava dolazi u ruke Scwarzenberga. Bili su to dobri gospodari i o svojoj su pivovari skrbili. Posjedovali su pivovaru sve do 1948. godine.
Protivinska pivovara bila je najveća pivovara čitavog Prachanskoga regiona. Pred Prvi svjetski rat proizvodila je skoro 150 tisuća hektolitara piva i izvozila ga i u Ameriku. Imala je skladišta u Pragu, Plznju, Trstu, Zagrebu, Berlinu, New Yorku... Nakon Prvog svjetskog rata pivovara je izgubila tržište u monarhiji, ali i dalje je kuhala dobro pivo.
Godine 1948. pivovara je nacionalizirana i postala dijelom raznih narodnih poduzeća. godine 1992. zajedno s budjejovičkim Samsonom i třebonjskim Regentom činila je tvrtku Južnočeške pivovara d.d. Tvrtka je bila u dugovima, pa je razmišljala o tome da proizvodnju piva nastavi samo u Samsonu, a druge pivovare htjela je prodati. Godine 2000. pivovaru je kupio grad Protivin i tako je spasio. No, kako u Protivinu nisu imali dovoljno financijskih sredstava za održavanje pivovare u funkciji i investiranje u razvoj, prodali su je iste godine trojici poduzetnika iz Libereca, koji dalje upravljaju pivovarom.
Novi vlasnici nastoje sačuvati tradicionalno proizvedeno pivo Platan, ali imaju puno problema. Tijekom postsocijalističkih reorganizacija pivovara je izgubila tržište, koje sada teškom mukom vraća. Kuha trinaest vrsta piva. U želji da održe proizvodnju pivovara preuzima i ugovorne obveze većih partnera - preuzela je (kako smo već spomenuli) proizvodnju piva Klasik, izvorno kuhanog u Radegastu. POvdje se kuha i Primus za Prazdroj, bezalkoholno pivo Svijansky vozka za pivovaru Svijany, pa čak i „Pivo" za Lidl.
Za prezaduženu pivovaru bili su ti potezi neminovni. Najmanja proizvodnja od pukih 127 tisuća hektolitara zabilježena je godinu dana nakon prelaska pivovare u novu tvrtku, ali već te 2001. godine dotadašnji gubitak promijenjen je u dobit! Godine 2006. proizvedeno je već preko 400 tisuća hektolitara. Pivo se probilo i na inozemno tržište, te se izvozi i u Veliku Britaniju. Ne preostaje nam tako ništa doli pivarima u Protivinu (zapravo Liberečanima u Protivinu) čestitati i držati im palce za ubuduće. Očito je da dobra uprava može i manje neprosperitetne pivovare spasiti od zatvaranja i tako u paleti čeških piva sačuvati naročite lokalne okuse! To je pravo domoljublje.
U Protivinu nećemo propustiti mogućnost prošetati oko prelijepe pivovare i sladare, što su ih izgradili još Schwarzenberzi i makar zaviriti u park šumu, koja se prostire na četrnaest hektara okolice pivovare. Onda se vratimo na kolodvor, pa ćemo preko Piska doći do Březnice.
U Pisku možemo putovanje prekinuti i - budući da je tamošnja pivovara u zamku zatvorena još 1952. godine - svratiti na pivo u Zvikovske Podhradi. Tvrtka Pivovarsky dvůr Zvikov ovdje od 2003. godine kuha i toči pivo s dodatkom kvasca Zlata labuť (zlatni labud) - jedanaesticu, dvanaesticu, trinaesticu i tamnu četrnaesticu. U sastavu Pivovarskog dvora je pored pivovare još i pekara, mesnica, restauracija i svratište. Ovdje kuhaju oko 300 hektolitara piva. Godine 2007. skuhali su u Pivovarskom dvoru specijalitet nazvan Zvikovski Rarašek.
Selo Dražič je malo podalje (između gradova Tyn nad Vltavom i Bechyně), no ipak iz Piska dostupno autobusom (uz jedno presjedanje). Tvrtka Papula (gospoda Jiři i Jan Papula) od 1998. godine vode Pivovarsky dvůr Lipan u kojem toče Lipan, svijetli i tamni lager. Pivovara radi u rekonstruiranoj povijesnoj pivovari, u kojoj se nekad kuhalo pivo za potrebe grada Bechyně. Kuhaju oko 250 hektolitara.
Preveo Mato Pejić