Pivovara Radegast uvela je na tržište revolucionarnu novost i udarila temelje za potpuno novu kategoriju piva, objavila je ovih dana češka pivovara. Šankerski specijal Radegast Ratar je desetka osvježavajućeg okusa i izvanredne gorčine, najveće u povijesti pivovare, koja ove godine slavi 50. obljetnicu postojanja.
Nakon testiranja novog piva Radegast Ratar u odabranim dućanima tijekom 2019. godine, sada pivovara širi distribuciju na trgovačke lance i mreže prodavaonica. „Posljednjih ghodine među potrošačima i pivoljupcima raste zanimanje za pivo visoke gorkosti. U nošovičkoj pivovari nastojimo rušiti barijere i promicati novi pristup pivu, pa smo tako pokrenuli novu kategoriju piva ovom iznimno gorkom pivskom revolucijom,“ izjavio je Ivo Kaňák, direktor pivovare Radegast u Nošovicama.
Radegast Ratar je najgorče pivo skuhano tijekom polustoljetne povijesti pivovare Radegast. Ima 50 jedinica gorčine IBU (International Bitterness Units), što je za 14 jedinica više nego kod svijetlog lagera Radegast Ryze Hořká 12, a za čak 20 jedinica više nego mšto ima Radegast Rázná 10.
Trostruko hmeljeni šankerski specijal iz Nošovica je pivo s punim gorkim okusom, visokom pitkošću i udjelom alkohola od 4,3 posto. „Radegast Ratar smo skuhali od najkvalitetnijih sirovina, mekane besikdske vode, od slada iz vlastite sladare i poštene doze nagrađivanog hmelja Polaris, koji sadrži veliku količinu korkjih kiselina,“ rekao je Petr Kwaczek, majstor pivar pivovare Radegast.
Radegast Ratar, pivo osvježavajućeg okusa i izvanredne gorkosti potrošačima je dostupno u staklenim povratnim bocama od pola litre. Tijekom svibnja stižu i limenke. Točeno, naravno, tek kad se po okončanju protuepidemijskih mjera, otvore pivnice, najprije od srpnja kao „izbor majstora pivara“ u nekoliko stotina odabranih gostionica, a potom i drugdje.
Ime novog piva inspirirano je nazivom plemena Ratari, koji su slavili Radegasta kao svoga boga.
Tako govori agencijska vijest o novom pivu pivovare Radegast iz Nošovica, no ta je pivovara višestruko zanimljiva, pa ćemo se malo pozabaviti njezinim neobičnim imenom i neobičnim imenom ovog piva – Radegast i Ratar, a njihov opis nalazimo u knjizi Bogovi davnih Slavena.
„Za mirnim dakle Odre tokom i iza raznih pomeranskih plemena pruža se u smjeru zapada oblast pripadnika plemena iz sastava Vinda, kojima je karakteristika bila da su živjeli uz Nijemce, a zvali su se Dolenci ili Ratari. Njihov najpoznatiji grad je Ratara, sjedište idolopoklonstva. Hram veliki tamo je postavljen đavolima, a njihov knez je Radegast. Kip mu je ukrašen zlatom a krevet grimizom. Sam grad ima deset kapija sa svih strana zatvorenih dubokim jezerom; drveni most omogućuje prijelaz, koji je dopušten samo onima koji se žrtvuju ili traže odgovore“.
Slavenski bog Radegast, negdje Radegost, a bohemizirano Radhošť, kako se zove i jedna planina u gorju moravsko-šleskih Beskida, na kojoj je prema predaji Radegast stolovao, dovodi se i u vezu sa Svarožićem, vrhovnim božanstvom istočnih Slavena, čije se svetište zove Riedegost.
Od godine 1970. ime Radegast nosi i pivovara u mjestu Nošovice u moravsko-šleskom kotaru Frýdek-Místek. Osnovana je 3. prosinca 1970, a danas posluje u sastavu kompanije Plzeňský Prazdroj, koja je, opet, u vlasništvu japanske grupe Asahi.
Danas je to, dakle, pivovara koja radi u sklopu pivarskog giganta od kojeg se ne bi očekivalo da kvaliteti i raznovrsnosti daje prednost pred količinom i profitom, no kad je riječ o gorčini, onda u Češkoj nema (industrijske) pivovare koja ima više prava igrati na tu kartu od ove u Nošovicama. Njihov koncept naročito gorkih specijala, koji prati i još uvijek važeći slogan Hvala bogu, život je gorak (Život je hořký. Bohudík.), traje već čitavo desetljeće, a samo par mjeseci nakon plasiranja slogana, ta je fraza postala sveprisutna u razgovornom stilu češkog jezika.
Radegast Extra Hořký prvi je u nizu specijala, koji se odlikuju gorkošću većom nego što je to uobičajeno kod klasičnog češkog lagera. Za razliku od standardnih 30 jedinica gorčina (IBU) ovo ih je pivo imalo 42. Radegast Temně Hořký, dakle tamno pivo, zapravo polutamno, plasiran je 3. prosinca 2012., dakle na 42 obljetnicu pivovare, a dvije godine kasnije dolazi Ryze Hořká 12. Proslavu 45. obljetnice 2015. godine pratio je Radegast Peprně Hořký, specijal s biberom.
Inače, ova pivovara, bez obzira na aktualni status kotačića u golemom mehanizmu svjetskog pivarskog giganta, ima na češkoj pivskoj karti naročito mjesto. To je, naime posljednja industrijska pivovara izgrađena u tadašnjoj Čehoslovačkoj. A u pivovarskoj kronici o tome čitamo: U drugoj polovici 20. stoljeća ispostavilo se da u sjevernoj Moravskoj i u Šleziji ima doduše dosta pivovara, ali da je potražnja za dobrim pivom ipak tako jaka da je potrebno izgraditi novu pivovaru. Stručnjaci su dugo tražili pogodnu lokaciju. Na kraju su pronašli veoma dobro mjesto s pogodnim klimatskim uvjetima (u podnožju Beskida) s dovoljnom količinom kvalitetne čiste planinske vode (iz beskidske doline rijeke Morávke). Prva šarža nošovičkoga piva, skuhana 3. prosinca 1970. godine, imala je još radno ime Beskydská desítka. O tome, da će pivovara biti znakovito nazvana po staroslavenskom bogu gostoprimstva, odlučeno ja kasnije javnom anketom. Nakon poziva u lokalnim novinama, ljudi su poslali puno maštovitih prijedloga, a čak četiri od njih sadržavala su ime boga Radegasta, koji s vrha obližnje planine Radhošť stražari nad cijelim krajem. U početku, pivovara je poslovala u sklopu firme Sjevernomoravske pivovare iz Přerova, a sve do 1985. kuhalo se tu pivo samo za lokalno stanovništvo kotara Frýdek-Místek, da bi onda počeo nagli razvoj, koji je naročito intenzivan nakon privatizacije 1991. godine.
Zanimljivo je, i to ovu priču čini naročito simpatičnom, da je u Nošovicama prije 50 godina instaliran pasterizator proizveden u nekadašnjoj ljevaonici i tvornici strojeva Dalit u Daruvaru.