Često na ovom mjestu, često i prečesto, zdvajamo nad niskom kulturom piva na ovim geografskim širinama, ili o njezinom nepostojanju. Pri tom mislimo na apsolutnu većinu konobara i pipničara u svim ugostiteljskim objektima, uz časne iznimke lokala specijaliziranih za craft i onih koji imaju sreće da im vlasnici znaju nešto o pivu. U zemljama visoke i duge pivske kulture, poput Češke oduvijek su pazili da se s pivom dobro postupa, a zanimljiv je primjer požutjelog letka s praktičnim savjetima o postupanju s pivom iz 1959. godine.
Muzej istočne češke u dvorcu Pardubice (Východočeské muzeum - Zámek Pardubice) prošle je godine zaprimio niz predmeta iz ugašene pardubičke pivovare, a među njima je i letak naziva Praktični savjeti o postupanju s pivom , koji potječe iz godine 1959., koji je izdalo narodno poduzeće Pivovare istočne Češke. Letak sadrži savjete o tome kako pivo treba skladištiti, kako održavati vodove, kako skrbiti o bačvama i gajbama (koje su tada još bile drvene).
Evo što piše:
Svim kupcima piva!
Potrošnja piva po glavi stanovnika okruga Pardubice svake godine sve je veća. Unatoč tome pivovare nastoje da pivo bude uistinu „tekući kruh“ i da postane piće što je moguće većeg kruga potrošača. U tu svrhu potrebno je pivo pravilno njegovati i skladištiti. S tim ciljem donosimo upute kupcima i sigurni smo da će, ukoliko se budu držali ovih uputa, svagdje biti dobrog piva.
Narudžbe šaljite isključivo pismeno i to tako da pivovari od koje uzimate pivo dođu najmanje dva dana prije dana isporuke.
Piva naručujte toliko da vam izdrži do sljedeće narudžbe (uglavnom se to odnosi na pivo u bačvama).
Posvetite pozornost primopredaji piva i otpisu vraćene ambalaže. O očitim i kasnije o uočenim skrivenim greškama sastavite protokol u nazočnosti predstavnika pivovare dobavljača i člana vašeg mjesnog narodnog odbora.
Trajnost piva (prema normi ČSN broj 566635)
Pivo u bačvama 7° i 10° 14 dana
12° i specijali 21 dan
flaširano pivo 7° i 10° 7 dana
12° i specijali 10 dana
pasterizirana piva 28 dana
Uvjet ovog zajamčenog trajanja je da pivo bude smješteno u podrumu i hlađenom boksu na temperaturi 7° do 10° Celzija. Flaširano pivo osim toga mora biti na tamnom. Pivovara ne odgovara za kvarenje piva uzrokovano skladištenjem piva u neodgovarajućim uvjetima ili nedostatnom njegom opreme za istakanje (čistoća cijevi, održavanje kompresora itd).
Zajedno s pivom se ne smiju skladištiti drugi produkti (krumpiri, voće , povrće i slično), naročito oni koji imaju zapah. Isporučeno pivo mora stajati 1-2 dana prije spajanja bačve na pipu.
Pivo koje je smrzlo ili previše ohlađeno treba nekoliko dana prije stavljanja u prodaju držati na temperaturi 7° do 10° C da bi nestao talog od smrzavanja. POdrum mora biti suh i čist i mora se često provjetravati.
Kako se pivo toči?
Najbolje je pivo istakati ugljičnom kiselinom, jer on a pivu daje reskost i čist okus te sprečava kvarenje piva.
Ako se pivo istače zrakom, zrak se mora uzimati samo s mjesta suhih, čistih i uvijek preko filtera od vate. Pivo naime lako preuzima zapah i infekcije iz zraka. Prije spajanja bačve nužno je redovito očistiti ne samo iglu, nego i pluto na bačvi. Nakon spajanja valja najprije pustiti na pivo blagi tlak zraka a potom otvoriti pivsku slavinu da pivo poteče u cijevi. Tlak n a pivu se mora držati stalno isti, i tijekom noći. Veliku grešku radi onaj tko u bačvu pušta tlak tek onda kad iz igle ne teče dovoljno piva u čašu. Tako natočeno pivo se kvari i gubi okus i pjenu. Preko noći se ventil za pivo i ventil za zrak na igli za spajanje bačve, nakon napuštanja tlaka u bačvu, moraju zatvoriti.
Varirajući tlak za pivo je jednako štetan kao i nizak ili visok. Tlak se ima držati na 1-1,5 atmosferi, zavisno od duljine pivskog voda. Brtvljenje na pivovodu mora biti fleksibilno i neoštećeno da ugljična kiselina ne može istjecati iz piva.
Pivo točimo samo u potpuno čiste i hladne čaše. Masna čaša ruši pjenu i smanjuje joj gustoću i postojanost. Pivske čaše se isplahnjuju samo svježom hladnom vodom, bilo tekućom, ili često mijenjanom.
Kako čistimo pivske vodove?
Crijeva za točenje piva moraju uvijek biti besprijekorno čista, bez taloga od ostatka piva. Osim isplahnjivanja čistom v odom, vodove čistimo najmanje jednom tjedno 2% otopinom sode. Ta otopina treba preko noći stajati u crijevima ili je treba protjerati kroz vodove.
Nakon svakog čišćenja sodom moramo vodove isplahnuti još jednom toplom vodom i dvaput hladnom. Čišćenje pijeskom ili kuglicama nije dovoljno. Zračni vodovi, filtar i zračni rezervoar moraju se temeljito očistiti četiri puta godišnje. Kako na zračnom rezervoaru, tako i na filtru od vate se talože prašina, voda, ulje i druge tvari iz zraka, što pivo kvari i daje mu neugodan miris. Zato se na filtru mora mijenjati vata a posuda za zrak se mora čistiti i odstranjivati nataložena voda i ulje.
Kakvi trebaju biti vodovi tlaka?
Vodovi tlaka trebaju biti što kraći, a putem od bačve moraju se samo penjati naviše kako b i pivo (ili voda kod čišćenja) iz njih mogli potpuno iscuriti. Što je crijevo duže, to je za istakanje piva potreban veći tlak. Crijevo za tlak ne smije voditi oko toplih predmeta b iti preko zagrijanih prostorija.
O održavanju čistoće aparata za istakanje u restoranima društvene prehrane govori proglas ministarstva unutrašnje trgovine i zdravlja od dana 9. kolovoza 1954. Nužno je da se oni koji toče pivo iz bačve upoznatu s tim proglasom. Napominjemo da se moraju voditi zapisi o provedenim kontrolama i čišćenju aparata za točenje piva. Svaki zapis potpisuje voditelj poduzeća.
Skladištenje ambalaže
Istočene prazne bačve skladištite samo na hladnom mjestu. Ne ostavljajte ih n a direktnom suncu da se nepotrebno ne rasušuju. Isto tako ne ostavljajte bačve u vlažnim neprovjetrenim prostorima jer će na površini, ali i iznutra pljesniviti.
Također i s gajbama postupajte oprezno i koristite ih samo za pivske boce. Prazne gajbe što prije vratite u pivovaru. Odgajajte svoje mušterije tako da vam vraćaju čiste boce, odnosno isplahnute vodom, neoštećene i bez krunskog zatvarača.
Ako se b udete ravnali prema ovim uputama, uvijek ćete imati dovoljno dobrog piva, koje će povećati broj konzumenata i pvećati ispunjavanje vašeg maloprodajnog obrata.
GLAVNO: Naručujte pivo na vrijeme i pravilno ga njegujte
Poduzeće Východočeské pivovary (Pivovare istočne Češke) udružuje ove pivovare: Pardubice, Choceň, Lanškroun, Česká Třebová, Hlinsko v. Č., Tupadly, Jeníkov, Polička.