Već smo se naviknuli da se za proslave blagdana svetog Patrika sve više pivo farba zelenom bojom u skladu s irskom nacionalnom bojom, a Česi imaju još jedan (proljetni) razlog zbog kojeg prevode pivo iz zlatne u zelenu boju – to je proslava Velikog četvrtka. Naime, Česi taj dan u Velikom tjednu zovu Zeleni četvrtak, pa tim povodom nude točena i flaširana piva zelene boje.
Pučka tradicija, naime, nalaže da se na taj dan jedu zelena jela i piju zelena pića, a što će Česi piti nego pivo, pa im ne ostaje ništa drugo nego da ga ofarbaju u zeleno. Onako kako to rade Irci o Danu svetog Patrika. (inače, ponedjeljak u Velikom tjednu je kod Čeha plavi – a ponegdje i žuti – utorak je sivi, srijeda je ružna, četvrtak je dakle zelen, petak je veliki, a subota – bijela.)
Najdužu tradiciju ponude zelenog piva na preduskrsni (Zeleni) četvrtak ima moravska pivovara Starobrno iz Brna, ali svake se godine broj pivovara koje nude zeleno pivo povećava, a među njima je sve veći broj i zanatskih pivovara.
Jedno je, međutim, sigurno – među njima ni ove niti bilo koje iduće godine neće biti pivovara Bernard iz Humpoleca, poznata po tvrdoglavom držanju dobrih starih pivskih standarda, pa tako njihovi proljetni specijali imaju sve što pivo toga doba trebaju imati, osim zelene boje.
Obiteljska pivovara Bernard ovo proljeće dočekuje laganim, mirisnim lagerom. "Proljetni specijal skuhali smo od četiri vrste slada, češkog, bavarskog, karamele i pšeničnog. I koristili smo nekoliko vrsta domaćeg i stranog hmelja. Skuhali smo dobro, lagano i osvježavajuće pivo", predstavlja specijal za proljetno i uskršnje tržište Josef Vávra, glavni pivar i generalni direktor pivovare.
Svježi, nefiltrirani novitet zlatno-jantarne boje lako se pije. "Pivo je to koje može poslužiti kao piće za cijelu večer, sadrži 4,1 posto alkohola. Gorčina 54 IBU malo je veća nego kod običnog lagera, svježe je i dobro se slaže sa sladnim okusom i ugodnom aromom hmelja", kaže dalje Josef Vávra o karakteru proljetnog specijala. Proljetni specijal Bernard bit će dostupan samo na točenje u restoranima i pubovima koji nude pivo Bernard. Pivovara ga je skuhala 1200 hektolitara.
Zašto Bernard ne kuha zeleno pivo
Svake godine prije Uskrsa postavlja se pitanje: "Kad će i Bernard skuhati zeleno pivo?" Odgovaramo: "Nikad." Nikome ne govorimo kako slaviti praznike niti kako kuhati pivo. Svatko ima svoj put. Mi smo pri osnivanju pivovare odabrali naše - kuhati pošteno pivo na tradicionalan način, bez umjetnih sastojaka. Zato ne kuhamo zeleno pivo.
Što se krije iza svježe zelene boje piva? Postoje dva načina za izradu zelenog piva: dodaju se prirodne boje od bilja, poput koprive, ili sintetičke prehrambene boje. Prirodna metoda može dati pivu blagu zelenkastu nijansu, ali nikada svijetlu boju koju ljudi očekuju. Osim toga, često se povezuje s blagim naknadnim okusom, aftertasteom. Zato se mnogi proizvođači okreću prehrambenim bojama. Obično se ne koristi zelena boja, već plava (na primjer, briljantno plava E133), napravljena sintetički od katrana ugljena. U kombinaciji sa zlatnim pivom dobivate jarko zeleno. I to je raskrižje na kojem mi skrećemo na vlastiti put.
Pivo je čista radost Pivu ne želimo dodati ništa što mu ne pripada. Za nas je pivo čisti užitak koji ne treba umjetne boje. Zato se svake godine za Uskrs trudimo ponuditi specijalitet koji odgovara proljeću i blagdanskom ugođaju, ali ćemo se zadržati na onome u čemu smo najbolji - poštenom pivu. Nakon pšeničnog bijelog piva prije dvije godine, ove godine nudimo proljetni specijal. Riječ je o svježem, laganom i gorkastom pivu voćne arome koje se savršeno uklapa u proljeće. A boja? Zlatni!
Živjeli! Za proljeće, za pošteno pivo!