Australski premijer Tony Abbott, poznat po gafovima i neumjesnim izjavama, izazvao je sredinom travnja novu polemiku na društvenim mrežama popivši pivo naiskap u baru u Sydneyju. Vijest su prenijeli gotovo svi svjetski mediji pa i naš HRT. U video-snimci dostupnoj na internetu, vidi se čelnika desnice kako pije pivo šest sekundi uz ohrabrenje igrača nogometne momčadi tehnološkog sveučilišta u Sydneyju, a oni mu uzvikuju 'do dna, do dna'. Čaša koju je iskapio Abbott sadržavala je malo manje od pola litre piva. Abbott je tada spomenuo jednog od svojih prethodnika, laburista Boba Hawkea (1983.-91.), koji je ponio naslov svjetskog šampiona u ispijanju piva u 'yard-glass', vrču od oko 1,7 litara, u rekordnih 11 sekundi.
Nije slučajno da je prvom čovjeku australske Vlade pala na um takva trivijalnost. U toj zemlji od 23 milijuna stanovnika predodžba onoga koji redovito pije pivo su macho muškarci s izraženim mišićavim rukama i čvrsto stisnutim šakama. Nekada se Australija nalazila u samom vrhu po potrošnji piva per capita, odmah iza Češke, Irske i Njemačke, a prema posljednjim podacima Svjetske zdravstvene organizacije danas je svrstana na 20 mjesto. Do 1975. godine tamo se pilo 140 litara po glavi, a danas ispod sto. Razloge za kontinuirani pad potrošnje stručnjaci nalaze u velikoj porasti trošarina i gotovo spektakularnim porastom poduzetništva u vinarstvu čime se povećala potrošnja vina. Većoj konzumaciji vina doprinijelo je i sve izraženije multikulturalno obilježje Australije kao i viši dohoci. Prema nekim istraživanjima sadašnja ekonomska situacija i kriza natjerala je ljude da više posežu za žestokim pićem nego pivom.
Kad je domaća potrošnja piva počela opadati velika, dobro razvijena industrija piva bila je prisiljena potražiti druga tržišta pa su australske pivske kompanije počele proboj u svijet.
Najpoznatije australsko pivo je svakako lager Foster, ali najprodavanije je Victoria Bitter, poznato kao VB. Najviše se pije u državi Viktoriji (Melbourne), dok u New South Walesu (Sydney) vodi Toohey, a u Queenslandu (Brisbane) Castlemaine XXXX.
Pivo je u Australiju stiglo s prvim europskim doseljenicima, a prvi put skuhano je 1794. godine. Napravljeno je od kukuruza, a okus je davalo lišće i stabljike ogrozda. Prva komercijalna pivovara sagrađena je 1804. godine u mjestu Parramatta. Ta rana piva nisu imala dobar ugled jer je bilo teško nabaviti kvalitetne sastojke, a fermentaciju na vrhu ale piva po engleskoj recepturi bilo je teško nadzirati u vreloj i neugodnoj klimi. Kvasac se brzo kvario, a kada bi se i postigao zadovoljavajući rezultat pivo bi se pokvarilo dok bi na odredište stiglo volovskom zapregom. Kakvoća piva popravila se šezdesetih godina 19 stoljeća, a stvarni napredak došao je s hladnjacima 1880. godine. Prvu pivovaru u Melburnu sagradili su 1885. godine njemački doseljenici, a blizu nje 1888. godine američka braća Foster osnovala su svoju pivovaru Collingwood. Dva brata su u Australiji ostala tek 18 mjeseci, vratili su se u New York nakon što su prodali pivovaru. Unatoč tome ona danas diljem svijeta poznata kao Fosters's.
Prenosimo iz dvotjednika Agroglas broj 364 od 13. svibnja 2015.