Na ovom sam mjestu o povijesti piva i pivarstva u Hrvatskoj pisao tek jednom, u listopadu 2013. godine. Iznio sam tek nekoliko nepobitnih činjenica o počecima kuhanja zlatne tekućine u našim krajevima kao odgovor pivovarama koje u reklamama tvrde da je njihovo pivo ili njihov pogon najstariji u zemlji. O povijesti hrvatskog pivarstva razmišljao sam u Pivani, svojevrsnom muzeju Zagrebačke pivovare u Noći muzeja i eto novog serijala u Pivomaniji - hrvatska pivska povijest. Krećemo iz Osijeka u kojemu je pivarstvo najstarija tvornička djelatnost, seže u drugu polovinu sedamnaestoga stoljeća.
Proizvodnja piva započela je u Bauerovoj pivovari 1664. godine, a trideset godina kasnije ono se kuhalo u još dvije pivovare. Najviše piva prodavali su vojnicima, kojih je u tvrđi bilo više nego civilnih stanovnika. O pivarima i njihovom broju danas znamo zahvaljujući poreznim knjigama iz kojih su istraživači doznali da su pivovare od 1697. godine još imala izvjesna gospoda Prelescki i Holzleitner, a spominju se još i pivovare gospodina Störa 1698., Matije Holzleitnera 1702. i Matije Reitha 1755. godine.
Prva industrijsku pivovara osnovana je 1856. godine, pod nazivom Prva slavonska parna pivovara i tvornica leda Caetana Šepera. Izgradio ju je blizu središta grada kako bi kupci bili na dohvat ruke, u blizini Drave zbog vode i gradske luke te ceste kojima je dopremao ječam. Najveća građevina, zgrada s kotlovima za varenje piva nalazila na sjevernoj strani prostora dok je na zapadnoj bilo odlagališta za taloženje piva i skladišta. Središnji dio bila je energana za proizvodnju pare, a pored nje se izdizao veliki dimnjak. Početkom dvadesetog stoljeća među prvima u gradu uvela je električnu struju i to iz vlastite elektrane na ugalj. Uz istočni rub tvornice imala je radničko naselje sa skromnim prizemnice i vrlo oskudnim stanovima. Bila je to jedna od najvećih pivovara u Slavoniji i šire i najmodernijih tvornica onoga doba.
Nakon Drugog svjetskog rata znatno je pala potrošnja piva pa je pivovara pripojena tvrtki Vinopromet, čiji je posao s vinom išao puno bolje. Početkom šezdesetih godina, kada još nisu postojali planovi preseljenja, srušena stara i izgrađena nova zgrada s kotlovima za varenje piva, a konjske staje pretvorene su u skladišta. Kako je u Magazinu Glasa Slavonije pisao Vinko Pest bilo je još nekoliko obnova, dogradnji i preuređenja tvornice, no sve to nije pomoglo novim potrebama grada pa je gradnja nove tvornice u istočnom dijelu grada počelo je 1971. godine. Istodobno počele su nestajati stare tvorničke zgrade, prvo dimnjak, pa skladišta, onda radničke nastambe i na kraju proizvodni pogoni. Na tom mjestu kasnije je sagrađena gostionica Osijek.
Vlasnik pivovare Caetan Šeper, za razliku od drugih gradskih tvorničara, koji su svoje raskošne kuće izgradili u središnjim dijelovima Gornjeg grada, iako bogat svoju vrlo jednostavnu neveliku obiteljsku kuću, izgradio je preko puta tvornice. Kuća je srušena 2008. godine čime je nestao i posljednji dio stare pivovare.
Prenosimo iz dvotjednika Agroglas broj 384 od 17. veljače 2016.