Bila je to sjajna godina za hrvatskog pivopiju i hrvatsko pivarstvo! Jest, prodaja piva je statistički gledano, nešto pala ne samo kod nas nego i u svijetu, ali toliko noviteta na domaćoj pivskoj sceni i toliko događaja vezanih uz pivo kao u 2014. još nismo doživjeli pa smo joj dužni posvetiti kolumnu i podsjetiti vas na sve te lijepe stvari koje su nas uveseljavale.
Događajem godine proglasio bih pokretanje tri kraft pivovare u Zagrebu nastale kao produkt dugogodišnjeg kućnog kuhanja piva: Nova runda, Marka Filipina i Miroslava Šuvaka koji nam nude odličan American Pale Ale; Zmajska pivovara Andreja Čapke, Hrvoja Čirjaka i Bojana Papa s genijalnim Pale Ale i Porterom i Hold'em Brewery, Marka Nerića, Dinka Šege i Mihajla Krajića s pivom Pale Ale, homebrowera u Hrvatskoj. Kad smo već kod kućnih pivskih majstora svakako valja spomenuti novu ambalažu, novo tržište i pasteriziranu verziji Bošnjak piva iz Nove Gradiške.
U Karlovačkoj pivovari, koja od 1. prosinca posluje pod nazivom Heineken Hrvatska, početkom godine počeli su kuhati Amstel Premium Pilsner, lager uravnoteženog i vrhunskog okusa, a na ljeto i Karlovačko royal, lager pivo iznimne kakvoće. Za Karlovačke dane piva pripremili su nam iznenađenje, specijalno nepasterizirano i nefltrirano festivalsko pivo. Karlovačka pivovara prošle godine je odlučila je kuhati pivo sa sto posto hrvatskim ječmenim sladom jednim je od četiri glavna sastojka piva, pored vode, hmelja i kvasca. Za proizvodnju Karlovačkog piva koristi se slad isključivo hrvatskog podrijetla, a osiguravat će ga Slavonija slad, jedini domaći proizvođač slada i dobavljač Poljoprivredno prehrambeni kompleks (PPK).
S ciljem promicanja pivarske kulture i upoznavanja požeške javnosti sa homebrew i kraft scenom u Hrvatskoj u Požegi je osnovana Udruga pivara Požega čiji su agilni članovi organizirali dvije manifestacije, dva susreta kućnih kuhara piva, jedan proljetni jedan jesenji, pod nazivom "Požeška krigla". Eventima su prisustvovali brojni homebreweri iz Osijeka, Đakova, Zagreba, Petrinje, Siska, Kutine, Pakraca, Slavonskog Broda, Orašja i desetak pivara iz Požege.
Zagrebačka pivovara po 25. puta skuhala je Božićno pivo, a polaganjem kamena temeljca početkom studenog u Zaprešiću obilježen početak gradnje novog logističkog, distributivnog i komercijalnog centra. Radi se o 38 milijuna kuna vrijednoj investiciji, a nakon planiranog dovršetka u šestom mjesecu, centar na površini od 43 tisuće kvadrata biti će distributivno središte Zagrebačke pivovare za cijelu Hrvatsku.
U Požegi je otvorena prva pivnica s ponudom od 35 različitih brendova piva i vrlo bogatim izborom izvornih slavonskih jela, a u Slavonskom Brodu Kući piva s preko stotinu u što je uloženo pola milijuna eura. Dva desetljeća proslavila je Pivnica i pivovara Medvedgrad koja je tim povodom svoje stalne goste i potrošače nagradila s nekoliko sezonskih specijala uz svoju standardnu ponudu odličnog piva, a deset godina rada obilježilo je i Društvo prijatelja piva. U Zagrebu je početkom ljeta održano 3. hrvatsko homebrew prvenstvo na kojem je prijavljeno 207 piva, stotinu više nego godinu prije, iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Poljske, Slovačke, Bugarske, Mađarske i Slovenije, a ocjenjivalo ih trideset sudaca. Bilo je više od 400 posjetitelja, a pilo se 17 različitih piva skuhanih samo za ovu priliku.
Prenosimo iz dvotjednika Agroglas broj 355 od 7. siječnja 2015.