Nije prvi put da velike količine piva završavaju u kanalizaciji, baš kao ovih dana. Prije nepuna dva stoljeća u Plzeňu su izlijevali pivo koje se kvarilo zbog loše tehnologije, prije otprilike sto godina u SAD su to radili poreznici zbog prohibicije, a danas pivovare uništavaju pivo koje nije prodano uslijed epidemije koronavirusa.
„Globalna potrošnja piva ove godine bit će za čak 800 milijuna kartona manja nego prošle godine, procjenjuju stručnjaci, a pivovare diljem svijeta prisiljene su milijune litara piva izliti u kanalizaciju radi restrikcija uvedenih u borbi protiv epidemije koronavirusa,“ piše australski portal ABC News.
Zatvaranje pubova, barova, restorana i otkazivanje velikih pivskih festivala, poput Oktoberfesta u Münchenu, dovelo je mnoge pivovare u borbu za preživljavanje. Tradicionalne i obiteljske pivovare u južnoj Njemačkoj, od kojih neke imaju i 400 godina dugu povijest samo su primjer mnogih poduzeća koja su završila na koljenima i zauvijek zatvorila svoje pogone.
Cheryl Kalisch Gordon, analitičarka za žitarice i uljarice u multinacionalnoj kompaniji Rabobank, svjetskom lideru u financiranju hrane i poljoprivrede izjavila je da se na svjetskoj razini očekuje smanjenje konzumacije za 82 milijuna hektolitara u odnosu na prošlu godinu. „Izazov je najveći za proizvođače piva koji se oslanjaju na lokalnu potrošnju, a to znači za craft pivovare.“
Australsko udruženje nezavisnih pivara The Independent Brewers Association (IBA), objavilo je da polovica od preko 650 craft pivovara neće preživjeti bez pomoći vlade. Član uprave IBA Johnny Latta rekao je da su neke pivovare preko noći izgubile 70 posto prihoda, a neke, smještene u regionalne gradove ostale su bez kompletnih prihoda. „Velik broj pivovara više se neće otvoriti,“ kaže Latta. „Nažalost, mnogo piva ide na otpad, jer je staro, a ljudi žele svježe pivo.“
Tom Freeman, vlasnik pivovare Wilkadene Woolshed Brewery u Riverlandu u južnoj Australiji, rekao je da pivari moraju pronaći nove kreativne načine kako bi se zadržali iznad površine vode. „Stres je bio golem i financijske posljedice osjećat ćemo još godinama, a saza puno polažemo u turizam,“ rekao je Freeman i dodao da su nešto spasili prepakiranjem piva i besplatnom dostavom u većim centrima, ali ipak je prihod u travnju pao za 75 posto.
U Francuskoj, zemlji s više od dvije tisuće pivovara, zbog otkazivanja svih pivskih akcija do rujna zbog epidemije koronavirusa, uništeno je deset milijuna litara piva, što je količina kojom se mogu napuniti četiri olimpijska bazena, objavilo je udruženje pivara Brasseurs de France. „Pivari misle da je kasno da se u lipnju i srpnju pije pivo skuhano zimus, pa su se radije riješili zaliha,“ stoji u priopćenju Udruženja.
U međuvremenu najveća europska pivska nacija, Njemačka, otkazala je većinu od svojih 9700 godišnjih pivskih festivala. Među njima i Oktoberfest, najveći pivski festival na svijetu, koji se održava od 1810. godine i na kojem je lani popijeno 7,8 milijuna litara piva. Glasnogovornik njemačkog udruženja pivara Marc-Oliver Huhnholz izjavio je da epidemija ima dramatične posljedice na tamošnjih 1500 pivovara. „Situacija se svakodnevno pogoršava, a ukupne posljedice još ni ne možemo sagledati. Stalno gledamo domino efekt – požar u gastronomiji širi se na industriju piva,“ kaže Huhnholz i odaje da se, kao i drugdje, uzdaju u pomoć države.
Epidemija koronavirusa ugrozila je i jednu od najstarijih pivovara u Njemačkoj, bavarsku obiteljsku pivovaru Wernecker Bierbrauerei, koja postoji od 1617. godine, preživjevši revoluciju i dva svjetska rata, ali, izgleda, ne i koronu. Pivovara će u rujnu staviti ključ zu bravu, a to neće imati samo teške posljedice po vlasničku obitelj i 26 zaposlenih, nego i za lokalnu povijesti i tradiciju. Članica obitelji Christine Land rekla je da je odluka o zatvaranju pivovare svima slomila srce. „Za nas kuhanje piva nije samo posao. To je strast, to je dio našeg identiteta i veoma je bolno gledati kako se to sve urušava,“ izjavila je.
Kad su uvedene mjere protiv epidemije koronavirusa, obiteljsko je poduzeće preko noći izgubilo sve svoje prihode. No, odlučili su nastaviti poslovanje do rujna u nadi da će uspjeti prodati skuhano pivo. „Još nismo definitivno odlučili hoćemo li određenu količinu piva uništiti. Boli nas srce od pomisli na to, te se još uvijek nadamo da će naše pivo naći put do potrošača.“