Nije to bilo tako davno, pisao sam o tome na ovom mjestu u srpnju prošle godine, kompanija 'Heineken Hrvatska' započela projekt '100% hrvatski ječam' za 'Karlovačko'. U suradnji s tvrtkama 'Slavonija slad' i 'Poljoprivredno prehrambenim kompleksom' (PPK) te Poljoprivrednim institutom Osijek koristi se ječam s hrvatskih polja, što se ponosno ističe i na nedavno redizajniranoj etiketi. Pivovara iz Karlovca tu nije stala - u travnju ove godine predstavljen je dugo pripremani projekt proizvodnje, nabave i otkupa hrvatskog limuna za proizvodnju 'Karlovačko Limun Natur Radlera'.
Kompanija otkupljuje limun od lokalnih proizvođača s Visa, Brača, Hvara te iz Splita, Šibenika, Metkovića, Konavala, Opuzena i Blata. Sva ta mjesta, posebice otoci, sa povoljnom klimom imaju idealne uvjete za uzgoj limuna, ali taj potencijal nije dovoljno iskorišten pa je inicijativa razveselila proizvođače koji mogu i znaju uzgojiti limun visoke kvalitete. Kako je u ovom trenutku potreba za limunom veća od svih količina koje se proizvedu u Hrvatskoj zajamčena je dugoročna suradnju i otkup svih proizvedenih količina proizvođača koji se uključe u projekt.
Karlovačko Limun Natur Radler potpuno je prirodan i ne sadrži aditive, konzervanse niti sirovine GMO podrijetla, a ovaj s hrvatskim limunom bit će dostupan na tržištu od Božića ove godine.
Branjem mandarina u dolini Neretve, u kojem je sudjelovao i menadžment Heinekena i njegovi zaposlenici te predstavnici tvrtke za otkup svježeg voća i povrća Vagros, koja je partner projekta, obilježen je i početak korištenja neretvanskih mandarina za proizvodnju koncentriranog voćnog soka za radler s okusom mandarine. Proizvođači i otkupljivači mandarina ističu da je ovo prepoznavanje potencijala visoko kvalitetnih neretvanskih mandarina veliki poticaj za daljnje podizanje nasada.
'Karlovačko Leđero Natur Radler', spoj Karlovačkog svijetlog piva s osvježavajućim sokom mandarine, ne sadrži konzervanse, umjetna sladila i boje, napravljen je od prirodnih sastojaka, a ovaj s neretvanskom mandarinom bit će dostupan na hrvatskom tržištu početkom 2016. godine.
Projektima, naglašavaju u Heinekenu, želi se poticati održiva domaća proizvodnju ključnih proizvodnih sirovina što bi trebalo utjecati na razvoj lokalnog gospodarstva. Uspostavljanje partnerstva s velikim otkupljivačem na duži rok dobar je put k održivosti voćarstva, a siguran tržišni otkup malim proizvođačima je poticaj za intenziviranje proizvodnje.
Nadam se da će karlovački primjer slijediti i ostale pivovare jer hrvatski proizvođači sasvim sigurno mogu osigurati sirovine vrhunske kvalitete. Time bi se skinula stigma s pivarstva kao domaće grane prehrambene industrije koja za proizvodnju piva koristi uvozne sastojke.
Prenosimo iz dvotjednika Agroglas broj 377 od 11. studenoga 2015.