Za supružnike Marija i Marijanu Bošnjak i Marievog brata Darija iz Sičica kod Nove Gradiške slobodno možemo napisati da su pioniri hrvatske craft scene. Prvi su u Hrvatskoj, još 2008. godine obične lonce u kojima su kuhali kućno pivo za svoje potrebe zamijenili profesionalnom opremom i prvi, dvije godine kasnije, otvorili Kušaonicu domaćeg piva ponudivši gostima jedinstveni turistički paket na slavonskoj ravnici – domaće pivo uz kulen, kulenova seku, šunku, slaninu, kobasice, krvavice, čvarke, švargle, slane kiflice, domaći kruh, pite i kolače. A za aperitiv pivsku rakijicu i likere spravljene na bazi nje!
Bila je to tada senzacija jer pojam craft se hrvatskom jeziku nije koristio i rijetki su znali što to znači, na obiteljskim poljoprivrednim gazdinstvima namijenjenim gostima nudilo se isključivo vino, rakije i domaći sokovi, u dućanima i ugostiteljskim objektima se moglo kupiti i naručiti samo pivo iz industrijskih pivovara, a sada netko na imanju poslužuje nefiltrirano i nepasterizirano pivo zagatite boje, punog okusa, bogate i postojane pjene skuhano po tradicionalnom češkom receptu od prirodnih sastojaka: vode, četiri vrste ječmenog slada, tri vrste hmelja i pivskog kvasca. Uz to, gosti mogu vidjeti gdje i kako ono nastaje i sami se uvjeriti u manufakturnu proizvodnju, čisti ručni rad i originalnost sirovina koje proizvode sami i kupuju od sladare iz Nove Gradiške s kojom imaju ugovor o proizvodnji pivarskog ječma.
Gostima se nude i tečajeve kuhanja piva, demonstraciju pečenja rakije, a na dvorištu posjetitelji mogu zaigrati „beer pong", svojevrsni pivski stolni tenis, čija pravila otkrivaju samo igračima.
U prvim godinama pivo su osim na kućnom pragu nudili na sajmovima i manifestacijama, a od listopada 2014. kada su se odlučili i za pasteriziranu verziju i promijenili kompletan vizual, distribuiraju ga u staklenim bocama od pola litre i bačvama od 30 i 50 litara u kafićima, restoranima i specijaliziranim dućanima širom Hrvatske.
Kapacitet pivovare danas je 700 litara, godišnje proizvedu 30 tisuća litra tri vrste lager piva. Uz njih kuhaju i sezonske specijale, a moguće je naručiti i Svatovsko, Kirvajsko i kakvo drugo pivo s personaliziranom etiketom. Prvi u Hrvatskoj počeli su praviti i domaći radler s mješavinom domaćeg soka od bazge nazvano Bazger, a zimi, na božićnim sajmovima i dvorištu kušaonice posjetiteljima kuhaju pivo (litra piva, 20 dag šećera, 1 dcl ruma, 1 dcl soka limuna, 1 dcl soka naranče, cimet i kličići).
Tu pivsko-poduzetnička priča ne staje pa su ove godine počeli proizvoditi i gin MB 72 dobiven destilacijom piva. Za litru je potrebno petnaestak litara visokokvalitetnog piva bogatog aromom kvalitetnih hmeljeva uz dodatak začinskog bilja - plod borovice, plod korijandera, korijen angelike, plod anisa, koru limuna, koru naranče, korijen đumbira.
Uz sve, u Novoj Gradiški u kolovozu već tri godine organiziraju festival craft piva Bošnjak crafting na kojem se okupljaju craft proizvođači iz cijele Hrvatske.
Prenosimo iz dvotjednika Agroglas broj 457 od 5. prosinca 2018.