Rastom temperature zraka raste i potrošnja piva, znaju to svi pivari jer ne radi se o zanemarivim brojkama. U idealnim uvjetima jedan stupanj na toplomjeru više znači povećanje prodaje piva za 0,6 posto, izračunali su Česi, nacija koja nadmašuju sve europske narode ne samo u potrošnji piva po glavu stanovnika, nego i u njegovoj produkciji.
Prema najnovijem izvještaju cehovske udruge Brewers of Europe oni godišnje skuhaju 192 litre piva per capipta, a popiju 138.
Ali, nije dobro ni kad je prevruće, tropske vrućine, dakle iznad 30 stupnjeva, nisu nešto čemu bi se pivovare trebale previše radovati jer na jako visokim temperaturama ljudi radije posežu za mineralnom vodom, nego za pićem koje sadrži alkohol - najviše se popije kad se temperatura kreće oko 25 stupnjeva.
„Pivo je alkoholno piće i u znatnoj mjeri ograničava iskorištavanje vode. Na visokim temperaturama pada sposobnost tijela da preradi alkohol. Tako organizam osjeća probleme, a alkohol otežava njihovo rješavanje. Tada čovjek automatski poseže za mineralnom vodom," prenosi portal Pivnica.net riječi stručnjaka češkog Udruženja savjetnika za prehranu.
Česi nude i recept što učiniti kad kod kuće imate samo toplo pivo od 20 i više stupnjeva i veliku žeđ, koja ne dopušta čekanje hlađenje u zamrzivaču. Kažu da u veliku zdjelu treba uliti vodu i staviti kocke leda tako da ispunite barem polovicu posude te dodati šest jušnih žlica soli koja će povećati efekt hlađenja i dobro promiješati pa uložiti limenke. Nakon minute valja promiješati se limenke ohlade sa svih strana, i za dvije minute eto hladnog piva.
A koliko je idealna temperatura piva? Iako sam o tome više puta ovdje pisao, a vrlo često u medijima mogu naći savjeti, pogotovo u zadnje vrijeme od kada su popularna craft piva, valja svako malo ponavljati jer su zablude i predrasude samo nek je mrzlo velike. Različita piva serviraju se pod različitim uvjetima. Postoji čitava shema pravilnog hlađenja određenih stilova piva, a u većini slučajeva primjerene temperature veće su od one u hladnjaku. K tome, većina stručnjaka preporučuje da pivo izvadite iz frižidera desetak minuta prije otvaranja, jer će tada osloboditi svu raskoš okusa i aroma. Nasuprot onom što govore reklame ni smrznuta čaša neće nimalo pridonijeti vašem užitku ispijanja piva je ona ubija karbonaciju i uništava aromu. Nije dobro ni kada pivo predugo stoji u hladnjaku. Možda će ono pogodovati teškim stautima i trapističkim pivima, ali nikao pivu s puno hmelja jer će aroma hmelja nestati.
Evo i savjeta kako uopće kupovati pivo u dućanima tijekom ljeta jer se on vrlo često skladišti na pogrešnom mjestu ili u pogrešnoj ambalaži. Ako niste sigurni da je dobro skladišteno valja obratiti pažnju da ono bude u smeđim bocama, ili bar limenkama. Osim sunca pivo može biti izloženo i u neonskoj rasvjeti koja također može naštetiti kvaliteti. Ako na policama ili u hladnjacima ina više redova dobro je uzeti pivo iz zadnjih redova.
Ako želimo i ovog ljeta u potpunosti uživati u pivu pridržavajmo se ovih savjeta, izbjegavajmo teška i tamna piva kao i one s puno alkohola. Pivili, ma gdje bili.
Prenosimo iz dvotjednika Agroglas broj 473 od 17. srpnja 2019.