Okusi prošlosti

  Pivomanija         Goran Gazdek         13.10.2016.
Okusi prošlosti



Ekspanzija craft piva u Hrvatskoj nagnala je velike industrijske pivovare da svoju paletu obogate pivima retro okusa. „Zagrebačka pivovara" odmah je izbacila „Amber", „Heineken Hrvatska" proizvela je „Karlovačko retro", „Pivovara Daruvar" skuhala je „Staročeško original", a iz „Osječke pivovare" stigao je lager „Osječko 1664". Pisao sam o tome na ovom mjestu početkom godine.

Nije to nikakva novotarija, mnoge svjetske pivovare, velike ili male, globalne ili lokalne, u stalnoj ponudi imaju piva starih receptura. Puno je pivovara koje takve retro specijale kuhaju sezonski, pojedine eksperimentalno i iz znatiželje vare vrlo male i ograničene količine po prastarim recepturama. Neke su otišle toliko daleko da su nanovo stvorile okus sumerskog piva iz razdoblja prije do 50 stoljeća. Vlasnik pivovare „Anchor" iz San Francisca u Americi Fritz Maytag, piše Brian Glover u „Svjetskoj enciklopediji piva", naručio je  1989. godine od lokalnog pekara pet tisuća kruščića od ječmenog brašna s malo pečenog ječma i slada. Potom su ih u njegovoj pivovari namočili u vodu kako bi se stvorila sladna kaša i dodali med i sirup od datulja.  Pivari su kasnije ispričali kako su se osjećali vrlo čudno, kao da trljaju čarobnu svjetiljku i zaključili kako pivo nije bilo osobito, ali im je to bilo vrlo zanimljivo. Dobili su mutnu, narančasto-crvenu tekućinu i prozvali je „Ninkasi" prema sumerskoj božici varenja piva. Poslužili su ga na pivarskom sastanku, a pili su ga iz velikih vrčeva kroz cjevčice, baš kao nekoć Sumerani.

Godine 1986. vlasnik škotske prodavaonice domaćeg piva Bruce Williams, obnovio je drevnu proizvodnju  „fraocha" ili svijetlog piva od viskija. Najprije se koristio malom pivovarom „West Highland" u Argyllu o Škotskoj, zatim većom pivovarom „Maclay" u Alloi. Iskušao je razne vrste divljeg vrijeska od kojeg se rumene gorske udoline pokraj ljeta. Sada, svake godine u doba cvata vrijeske proizvodi velike količine „fraocha". Cvjetovi vrijeske i lišće divlje mirte ubrani u isto vrijeme stvaraju kiselkasto, tresetno piće s jakim cvjetnim bukeom.

Dvije pivovare - jedna iz Škotske, druge iz Engleske proizveli su „Tutankhamonovo pivo" u svojoj pokusnoj tvornici u Edinbourgu 1996. godine Iskoristile su nalaze dr Delwen Samuel s Arheološkog fakulteta na Sveučilištu Cambridge. Njezino istraživanje tri tisuća godina starih osušenih ostataka piva iz Tell el-Amarne i Deir-el-Medine pomoglo im je da naprave pivo od pšeničnog slada, začinjeno korijanderom i borovicama. Ljuskava vrsta pšenice dvoznac, koja se u Egiptu ne uzgaja već više od dvije tisuće godina, morala se posebno uzgojiti u Engleskoj. Proizveli s samo tisuću boca piva i sve prodali londonskoj robnoj kući „Harrods" za 50 funti po boci, a prihod su upotrijebili za daljnja istraživanja staroegipatskog pivarstva. Kušači su ga opisali kao mirisno i pikantno, a zadovoljni su bili i svi oni koji su ga kupili.

Prenosimo iz dvotjednika Agroglas broj 401 od 12. listopada 2016.

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Sve su žene lijepe, samo mi premalo pijemo.
Murphyjev zakonik, Matukovo uvjerenje


ArhivNacrtaj mi krigl

Rosinski-Van Hamme - Western 51-B
Rosinski-Van Hamme - Western 51-B

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Pivomanija




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće