Ovogodišnji Oktoberfest završio je prvog vikenda u listopadu, kakav je red i običaj od kada se u bavarskoj prijestolnici taj najveći svjetski kirbaj održava. Rezultati se još uvijek zbrajaju, ali već nakon prvog tjedna bilo je jasno da će potući sve rekorde u svojih 185 izdanja. Samo u prvom tjednu posjetilo ga je 3,3 milijuna ljudi, što je za deset posto više nego u isto vrijeme prošle godine. A 2017. u šatorima i biergartenima na Theresienwiese, kako Nijemci nazivaju prostor gdje se fešta održava, uživalo je šest milijuna posjetitelja koji su popili sedam milijuna litara piva i pojeli 127 volova na ražnju, 85 teladi, 59 tisuća svinjskih koljenica, 120 tisuća pari kobasica i 510 tisuća pilića.
Put u München na Oktoberfest za mnoge je skup i nedostižan. Zato se, usporedo s bavarskim, pivski festivali istog imena u isto vrijeme održavaju svuda u svijetu. Atmosfera velikih šatora s drvenim stolovima i klupama, limenom kapelom, konobaricama u dirndlicima i litrenim vrčevima može se doživjeti u Londonu ili Cincinnatiju, Sidneyju ili Zagrebu, Brazilu ili na Zapadnoj obali. Mnogi svjetski gradovi rade svoje verzije Oktoberfesta, svi inspirirani bavarskim narodnim običajima - jodleri, lederhose, hostese u bavarskim nošnjama i piva u litrenim vrčevima nose dašak Oktoberfesta posvuda na kugli zemaljskoj. I ne moraju to biti nužno minhenska piva kao na pravom Oktoberfestu gdje se toči isključivo pivo šest minhenskih pivovara, paleta se širi na Bavarsku, pa i na cijelu Njemačku, a vrlo često su to i piva lokalnih pivovara. Ove godine se po prvi puta u Kukuljanovu održava Riječki kraljevski Oktoberfest. Organizator je pivovara Kaltenberg Adria koja je za tu prigodu skuhala sezonsko pivo Kaltenberg Spezial koje toči uz tradicionalnu bavarsku hranu. Hrvatski Okotoberfest održavan je na zagrebačkom Bundeku gdje su imali su priliku uživati i u obilju bavarskih specijaliteta, okušati se u nošenju krigli i testu snage držanja krigli, a poznata U porečkom Lanterna campu u velikom šatoru dekoriranom u bavarskom stilu nudila se široka ponuda tradicionalnih bavarskih delicija uz poznate izvođače iz Njemačke, Austrije, južnog Tirola i Slovenije te raznolik animacijski program za djecu i odrasle tijekom cijelog dana i lunapark. Njemačko-hrvatska industrijska i gospodarska komora za svoj članove i poslovnu zajednicu svake godine u Zagrebu organizira zabavu u čast Oktobefesta. Mnogima je Oktobarfest u nazivu tek inspiracija – Križevačka udruga pivara organizira OktobarTest – manifestaciju na kojoj se predstavljaju piva iz kućne radinosti.
Kako piše portal Pivnica.net, najveći broj oktoberfestova održava se u SAD-u što i ne čudi jer tamo živo oko 50 milijuna stanovnika s njemačkim korijenima. U Cincinnatiju u američkoj državi Ohio na Oktoberfest dođe pola milijuna posjetitelja. U velebnoj londonskoj pivnici "Bavarian Beerhouse" u duhu oktoberfesta uživa se punih osam tjedana. U Sidneyju i Melbournu pivske veselice se održavaju u njemačkim restoranima i pivnicama, ali i na sveučilištima. U brazilskom gradu Blumenau, koji su osnovali njemački useljenici, održava se najveći Oktoberfest u Južnoj Americi kojeg posjeti milijun pivopija. Održava se od 1984. godine, a uz bavarski ugođaj, pivo i svinjske koljenice, karakterističan je i po mješavini polke i brazilskim ritmova. Među gostima je uz Brazilce i puno susjeda - Argentinaca i Urugvajaca. Oktoberfest slavi se i u kršćanskom gradu Taybehu na Zapadnoj obali Jordana, 25 kilometara sjeveroistočno od Jeruzalema, uz arapsko pivo i način pripreme hrane te uz arapsku glazbu, Oktoberfest se još održava u Kini, Tajlandu, Indiji, Rusiji, Maleziji, Jamajci Kambodži, Europi i mnogim drugim zemljama.
Prenosimo iz dvotjednika Agroglas broj 453 od 10. listopada 2018.