Nová Paka

  Velika češka pivska knjiga         Zdeněk Susa         04.11.2009.
Nová Paka
Paka je kadgod pripadala dobru grada Kumburka. Prava pačkih građana ovisila su dakle od milosti kumburškoga gospodara. Istina je, da im je pravo kuhanja piva udijelio u 16. stoljeću gospodar Burian Trčka iz Lipe, ali istina je također, da je time samo potvrdio status koji su Pačani imali još prije. Svjedočanstva govore da se pivo u Paki kuhalo još u 13. stoljeću.
Izvorna gradska pivovara bila je drvena, stajala je na trgu i izgorjela je 1536. godine. A onda je došao gospodar Burian sa svojom dozvolom.
Sadašnja pivovara u Novoj Paki počela se graditi 1871. godine i – shodno brzini tadašnje gradnje, koja je danas u vrijeme mehanizacije gotovo neshvatljiva – već za godinu dana kuhala pivo. I kuha ga do danas. Kuha sedam vrsta piva. Imena pačkih lagera i specijala – „Podkrkonoški specijal“, svijetli i tamni, „Kumburak“ i „Valdštejn“ – nisu previše maštovita, ukazuju samo na krajobraz, na najbližu utvrdu i na vojvodu, koji je nedaleki Jičin pretvorio u svoj glavni grad. „Granat“ je pak prije oznaka vrste ili boje lagera, nego ime. Apsolutni prvak među specijalima je „Hemp Valley Beer“ – pivo u koje se dodaje ekstrakt „konoplje, koja raste na proplancima Švicarske,“ kako kaže reklama. Da se radi o indijskoj konoplji (canabis indica), držimo potpuno sigurnim. Koliki je pak sadržaj efektivnih tvari, koje su u nekih sorti ove konoplje sirovina za drogu, to nećemo doznati. Bit će da je to količina manja od male. Ali karakteristični list konoplje koji krasi etiketu, mami. A ono o zabranjenom voću sigurno znate. Možda baš zato novopačko pivo ima dobru prođu u inozemstvu, čak u Izraelu, Južnoj Koreji i Sjedinjenim Državama.1
Meni su osobno najzanimljivija imena šankovskih piva iz Nove Pake – „Brouček“ (bubica) i „Kryštof“. Ne mogu se oteti dojmu, da su marketinški stručnjaci novopačke pivovare slutili, da će se nedaleko odatle roditi i odrastati moj najmlađi unuk Kryštof, ta dražesna bubica (brouček). I da su predvidjeli također i uspjeh ove knjige, pa su stoga prisvojili moga unuka kao maskotu svojih najrasprostranjenijih piva.2
Od pivovare u novoj Paki možemo se zaputiti pješke kroz grad oko Suchardova doma, čiji je sgrafito izradio Mikolaš Aleš, kad je tu bio kum na svadbi supružnika Boudov. Sgrafito s pivom ima doduše veze samo utoliko, što je maestro Aleš tijekom rada ispio mnogo novopačkoga piva. Zato neki pivopije iz pivovare radije idu ravno na kolodvor i uz presjedanje u Staroj Paki stignu Podkrkonošjem preko Martinica, Kunčica i Hostina do Trutnova.
Iz Kunčica se šinobusom može doći do nedaleke Vrchlabe, gdje se od 1995. godine nalazi „Pivovarska Bašta“, hotel s mini pivovarom i restauracijom. Tu može namjernik kušati četiri vrste „Krkonoškog medvjeda“ i nekoliko specijalnih piva (proizvode oko osamsto hektolitara). Zgodna je okolnost da se može prenoćiti u istoj zgradi u kojoj se odvija degustacija. Tko nema volje poći do Vrchlabe, nastavlja iz Pake ravno do Trutnova.
1Godišnja produkcija novopačkoga piva premašuje 57 tisuća hektolitara, u vlastitoj sladari proizvode 680 tona slada godišnje.
2O pripadajućem honoraru za korištenje unuka u reklami još s njima nisam pregovarao, ali doći će moje vrijeme.
 
Preveo Mato Pejić
 
 
 

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Prijatelji dolaze i odlaze, a pivo je uvijek pivo.
Murphyjev zakonik, Janesov motto


ArhivNacrtaj mi krigl

Gosciny-Uderzo - Asterix in Belgium
Gosciny-Uderzo - Asterix in Belgium

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Velika češka pivska knjiga




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće