Regiju trese ludilo cratft beer festivala i zato naprosto ne mogu šumom dok svi idu drumom. O cratft pokretu kod nas i u svijetu već sam pisao na ovom mjestu i svatko onaj koji traži više od onoga što nude Žuja, Osječko ili Karlovačko zna o čemu je riječ. Susreti i natjecanja malih obiteljskih pivara koji pivo kuhaju u malim količinama snabdijevajući uglavnom lokalno tržište, logična je posljedica povećanja broja mini pivovara, ali i sve veće potražnje za iskonskim i specifičnim pivskim okusima. Kasno proljeće i rano ljeto, prije godišnjih odmora, idealno je vrijeme za takve pivske veselice jer jesen je, uglavnom, rezervirana za dane piva industrijskih pivovara i velikih pivskih fešti poput Dana pIva u Karlovci ili Osijeku i minhenskog Oktoberfesta.
Krenulo je još sredinom travnja u Zagrebu. U prostoru Garden Malla, na prvom hrvatskom festivalu malih, mikro i craft pivovara, na stotinjak četvornih metara, predstavilo se devet pivara koji su dostavili i svoje proizvode na natjecanje. Ocjenjivači su bili posjetitelji šoping centra, slučajni prolaznici željni avanture. Svoje ocjene dalo je 80 kušača koji nisu znali što piju i tko je skuhao ono što je u čašama. Izvjestitelji kažu da je u dva dana kroz štandove prošlo pedesetak tisuća ljudi koji su tako iz prve ruke mogli saznati da uz velike, u Hrvatskoj djeluju i male pivovare.
U Rijeci je zadnjeg vikenda u svibnju održano prvo BEERanje, craft festivala na kojem je sudjelovalo 9 hrvatskih i 4 slovenska mini pivara. Pivari i pivopije, distributeri piva i proizvođači oprem i hrane družili su se dva danamu Tower centru, a pobjednik natjecanja za nagradu je dobio mogućnost plasmana svoga u 28 riječkih lokala, prijatelja BEERanja. Osim glazbenog i zabavnog programa organizatori su upriličili čitav niz zanimljivih predavanja o pivima i pivarstvu, pivskoj sceni u Hrvatskoj kao i osobne priče pivara i načinu na koji su odlučili ući u posao.
Potom je u Zagrebu držano 4. hrvatsko homebrew prvenstveno. Ove godine posjetilo ga je više od 600 posjetitelja koji su ispili 1200 litara piva. Na natjecanje je pristiglo 280 uzoraka piva, nominiranih u 14 kategorija iz Hrvatske, Slovenije, BiH, Češke, Slovačke, Mađarske, Bugarske, Izraela i drugih zemalja.
Na prvom craft beer festivalu u Mostaru našlo petnaestak mini pivovara s područja bivše Jugoslavije. Organizator ovog festivala Pivovara Oldbridž Ale utemeljena je 2012. godine pokazavši da je pivska scena u Bosni i Hercegovini sve življa i postoji krug konzumenata dobrog piva. Oldbridž Ale je pokrenuo i prvi BiH brew shop, nudeći sirovine i potrepštine za kućno kuhanje piva, i spremni su pomoći svima koji se kane upustiti u avanturu kuhanja piva.
Gotovo u isto vrijeme održan je Prvi Regionalni festival zanatskog piva u Srbiji. U beogradskoj galeriji Štab okupilo se deset zanatskih pivara iz Slovenije, Hrvatske, Bugarske i Srbije, i svaka od njih predstavila je najzanimljivija piva iz svoje proizvodnje.
Kraj turneje je u Požegi. Tamo će se 4. srpnja održati 3.Požeška krigla, malog festivala na kojem će se predstaviti zanatski pivari iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Festival organizira Udruge pivara Požega koja okuplja petnaestak kućnih kuhara piva. Izvješća s prva dva festivala kažu da je bilo izuzetno veselo i da se točilo vrhunsko pivo. Nema razloga da tako ne bude i ove godine pa ako želite provesti dan u ugodnom društvu i saznati nešto više o kućnom kuhanju piva - put pod noge pa u Požegu.
Prenosimo iz dvotjednika Agroglas broj 367 od 24. lipnja 2015.