Idemo dalje 2

  Pjenušave vedute         Mato Pejić         13.07.2008.
Idemo dalje 2
U praškoj pivnici Kod zlatnog tigra svakoga se utorka za stolom ispod malih rogova okuplja društvo u kojem je središnja figura desetljećima bio pisac Bohumil Hrabal. I danas, dvije i pol godine nakon smrti autora Strogo kontroliranih vlakova, po kojima je Menzel snimio prvog češkog oskarovca, njegovi pajdaši redatelji, pisci, prevoditelji, bohemisti i pivopije nastavljaju dugogodišnju tradiciju beskorisnih razgovora i bezbrojnih tura točenog plzenjskoga prazdroja. Smrt tu nije ništa promijenila i utorkom su stolice uredno ponaslanjane na rub stola pod parošcima, a ako bi tko neupućen htio sjesti bio bi beskompromisno onemogućen. Kada štamgasti zasjednu, te potegnu iz svojih vrčeva i pivnicom se zaori smijeh, to je znak da opet pretresaju prizore iz piščeva života. Kao što je onaj kada je slučajno sjedio u “zimskoj bašči", kako zovu stol tik do zahoda, i kada su gosti koji su koristili toalet mislili da je on klozetska reduša, te su mu u tanjurić slučajno zatečen na stolu, ubacivali sitniš. Skupio je 28 kruna.
Druga anegdota kaže da je na Hrabalovoj sahrani u velikoj obrednoj sali stražnjičkoga krematorija svirala ciganska muzika izvjesnoga Kormana, koja je slijedećega dana krenula na turneju po Slovačkoj. Tamo su Kormana njegovi rođaci zapitali kako mu ide tamo u Pragu na što je ovaj odvratio: -Sjajno, evo baš jučer imali smo punu dvoranu!
Isto se tako ništa nije promijenilo ni nakon smrti Grahama Chapmanna, jednog od šest nenadmašnih klauna iz Letećeg cirkusa Montyja Pythona, a bit će tome uskoro deset godina. Iako je Chapmann umro razmjerno mlad i to od raka nastalog u ustima od stalnog pušenja lule, što je sve odreda samo po sebi prvorazredna tragedija, na njegovu se sprovodu plakalo jedino od smijeha; svi su se sjajno zabavljali i poslije s punim pravom tvrdili kako nikad nisu bili na tako lijepoj sahrani. Tako se narugati ovozemaljskoj konačnosti može, pak, samo netko tko je već rezervirao kartu za vječnost, a u tome, koliko god to zvučalo čudno, kao što je već nagoviješteno, može pomoći i - pivo.
Možda je i to imao na umu još jedan Montypythonovac, Terry Jones, koji je krajem sedamdesetih godina novčano podupro procvat minipivovara koje su u Britaniji vratile u život nepravedno zaboravljeno porter pivo. U svakom slučaju, o pivu kao vezi s bogovima i izvanzemaljskim trajanjem puno više govore mnogobrojne pivske limenke na kamenim humkama što se sreću u mongolskim bespućima i služe kao oltari za prinošenje žrtava. A još više priča iz dalekoga i egzotičnog Surinama, patuljaste države stiješnjene između dviju Gvajana, Brazila i Atlanskog oceana, te prekrivene sjenom tropske prašume. U toj zemlji proizvodi se pivo koje je očaralo Evropu - u Belgiji je osvojilo Grand prix na nekom pivarskom sajmu, a u Nizozemskoj se kuha prema licenci originalnog proizvođača pridobivši naklonost ne samo Surinamaca koji studiraju na starom kontinentu, nego i mnogih domaćih pivoljubaca.
Druga krajnost Parbo stouta, kako se to pivo zove (stout je tip piva gornjeg vrenja slično porteru, a u kontinentalnom dijelu Evrope ekvivalent mu je kelnski tip) je dnevna primjena u obredima Winti religije, kojima je cilj riješiti probleme i konflikte, kako bi se seoska zajednica srodila s duhovima i bogovima. Prosipanjem piva posvećuje se zemlja, njime se izvodi obredno pranje tijela, a boce Parbo piva ostavljaju se u podnožju žrtvenoga drveta.
Znanstvenici tvrde da su te običaje u Južnu Ameriku, poglavito na njen sjever, donijeli crni robovi iz Zapadne Afrike, ali i da korištenje alkohola u uspostavljanju dijaloga s duhovima datira iz Antike, te da je veoma često vjerovanje da je pijanstvo jedino dostojno stanje za razgovor s bogovima.
No, to je za neku drugu priču, jer ova ovdje zapravo nije o alkoholu, niti specijalno o pivu. Nije ni o pučkim vjerovanjima, primitivnim običajima, izvanzemaljskim silama, pa onda nije ni o cinizmu, niti o nepristojnom izrugivanju boli zbog osobnog gubitka. Nije ni o smijehu i zaboravu, pa nije ni patetično cmizdrenje o životu poslije smrti... a ako ipak jeste, onda poslije tuđe.
 
Tekst je izvorno objavljen u programu radio Daruvara, 2. veljače 1999. godine, u rubrici Sve bilo je muzika u okviru emisije Rock radar. Kasnije se našao među odabranim esejima iz te radijske rubrike i objavljen u knjizi Sve bilo je muzika u izdanju Logosa Daruvar, svibanj 2000. U prosincu 2001. esej je objavljen u broju 17-18 časopisa Vrela, glasila Matice hrvatske Daruvar
 

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Kad ne bi postojalo pivo, muškarci ne bi imali zašto sjediti u pivnici.
Murphyjev zakonik, Fenomen piva


ArhivNacrtaj mi krigl

Zabranjeno pusenje
Zabranjeno pusenje

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Pjenušave vedute




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće