Oglasi

Voda na pozitivnoj nuli

  Pjenušave vedute         Mato Pejić         14.04.2009.
Voda na pozitivnoj nuli
Daruvarčani ponovno hodaju pogleda uprtoga u nebo. Ne samo oni, ali oni posebno. Vape za tekućom manom. Za božjim darom u vidu curka, romora, škropota, a najbolje - pljuska. Ne samo da su biljke kržljave, stabljike rahitične, lišće sasušeno, nego još i više zato, što česme sve manje grgoću i bukare klokoću, što se u cijevima batrgaju vodeni rudimenti, a u pipama legu pauci.
Na molitve su najviše upućeni ovdašnji komunalci – ne samo da ne bi bilo loše da im kiša pomogne u čišćenju grada, s kojim su u debelom zaostatku, nego je to i jedini način da gradski vodoopskrbni sustav spasu od sigurnog kolapsa, a možda i da stanu na kraju epidemiji sitnih kvarova, koji ovih dana rječito pokazuju da nevolja nikad ne dolazi sama. Ipak, stanje nije alarmantno, što ističu i komunalci, a da je zaista tako, vidi se i po tome što još nije uvedena, Daruvarčanima inače već poznata, vodena policija, inspekcijska ekipa, koja hoda gradom i špijunira sugrađane, koji zalijevaju vrt ili peru automobil. Također se ne obnavljaju i već dosadne priče o gradskom bazenu, jer su se ljudi valjda od njih umorili i shvatili da od priča nema nikakve koristi; o bazenu koji je svojedobno prokazan kao glavni krivac za raspad vodoopskrbnog sustava, jer je punjen iz vodovodne mreže, pa je nakon toga zatvoren i prepušten zubu vremena. Ne spominje se više ni to, kako je vodovod, projektiran tako da zadovolji sve potrebe grada tijekom  pola stoljeća, potrošio sve svoje mogućnosti, i postao nedostatan nakon dvostruko manje vremena.
Uostalom, puk je gladan uvijek novih priča, pa ne mari za stare, a i vremena se mijenjaju, pa sada  u kuloarima slušamo o polijevanju teniskih terena i nogometnih igrališta, te sportski poslenici moraju svakodnevno ponavljati i uvjeravati nevjernike, da se skupe teniske podloge, i ne manje skup travnjak lokalnog stadiona, od sigurne propasti spašavaju vodom iz Toplice, odnosno onim što je u njoj ostalo, posljednjim lokvicama u kojima ribiči golim rukama hvataju kedere. Priče o američkoj potrošnji svježe vode, od 1.855 galona po glavi stanovništva na dan, nikoga ne uzbuđuju, jer taj podatak baš najbolje i ne razumijemo, niti znamo što su to galoni, ni koliki su, niti nam potrebe premašuju koju kap vode, pa zavidimo čak i onima, koji je imaju u koljenu.
Što ćemo, međutim, s dobrim kućnim odgojem, što ćemo s bontonom, higijenom, edukacijom u duhu progresivnih postignuća? Kako odučiti djecu od mukotrpno usvojene istine da je čistoća pola zdravlja? Što staviti u udžbenike umjesto one kupajte se djeco, voda nije skupa i umjesto one druge prije svakog jela treba ruke prati, nemoj da te na to opominje mati, a što umjesto u zdravom tijelu zdravi duh, hladna voda uh, uh uh?
Hoće li nam, ako ovo potraje, glavni životni moto postati srednjostrujaški hitić nemoj piti hadvao? Ako je tako, a ne čini se kao da nije, onda, gospodo, prijeđimo odmah na pivo. Doduše, i u pivu je 88 posto vode, ali je u čistoj vodi ipak ima cijelih sto posto. Ušteda možda nije naročito velika, ali kao prvi korak i znak dobre volje, možda može stanje s vodom makar pomaknuti s pozitivne nule.
 
Ja tako mislim, Pakrački list 6, 29. kolovoza 1992.
    


Najnovije iz kategorije Pjenušave vedute




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće