Do 2015. godine novinar i urednik lipičkog Compasa Marko Barčan iz Pakraca od piva je poznavao samo industrijski lager koji mu se nije sviđao, a onda je probao craft svoje srednjoškolske prijateljice Maje Šepetavec, jedne od osnivačica zadružne pivovare Brlog iz Zadra koji ga je oduševio. Počeo je razmišljati o svojoj pivovari, intenzivno učiti o kuhanju piva, čitati literaturu i tražiti praktične savjete na internetu.
Upoznao je i svog sugrađanina Marka Svjetličića, iskusnog homebrewera, koji je kuhao u pedeset litarskom loncu na balkonu svoga stana. Taj su kotao donijeli u prostor buduće pivovare i 16. prosinca 2016. skuhali prvo pivo, koje su pili za tatin 55. rođendan. Nakon toga kupio je kotao od sto litara i krenuo eksperimentirati i isprobavati razne recepte.
Uz pomoć kredita za obrtna sredstva iz programa Hamag Bicro, privatnih zajmova i ušteđevine, uložio je više od 600 tisuća kuna i u kolovozi 2018. registrirao pivovaru Slavonica.
Amber ale Grof pivo je crvenkasto, jantarne boje, dobivene kombiniranjem četiriju vrsta slada - Pilsen, Munich, Amber i Crystal. Ima 5.5 posto alkohola i blagu gorčinu od tek 23 IBU. Tim je karakteristikama, objasnio je Marko, pokušao dočarati osobine grofa Julija Jankovića, uspješnog političara i velikog požeškog župana, umjerenog konzervativca i velikog dobrotvora i pokrovitelja umjetnosti i kulture.
Krajem godine Grofu je stigla i družica - Grofica Alojzija Janković, američki pale ale, smanjenog udjela alkohola i finih aroma koji će se do pivopija dolaziti isključivo u malim bocama.
Pivovara je otvorena u ulici kralja Tomislava 21, u središtu grada, u kući koja je nekada bila pošta. Obitelj Barčan kupila ju je 2010. godine, a Marko će je zbog njene ljepote i značaja za Pakrac, jednog dana kad se pivovara uhoda i počne ozbiljno zarađivati, temeljito obnoviti i vratiti joj staro ruho. Iako su mu nudili znatno povoljnija rješenja – tvorničke hale, koje se mogu brzo i uz relativno mala ulaganja prilagoditi za proizvodnju piva to ga nije zanimalo jer je na posao gledao dugoročno, kao turističku priču: pogon u strogom centru Pakraca gdje se u svako doba može parkirati autobus s pedesetak gostiju koji bi razgledali pogon i kušali pivo u ugodnoj atmosferi prostranog dvorišta. vrtnoj pivnici uz malo jezerce i roštilj.
Za sada je maksimalni kapacitet pivovare deset tisuća litara mjesečno, odnosno 120 tisuća godišnje. Kotlovi za kuhanje šarže od 250 litara prilagođene su posude iz stare bolničke kuhinje, a fermentori su novi, rađeni po narudžbi u zagrebačkom Rogalu.
Etiketu je dizajnirao Ivan Černi iz studija FOTOImago, koji radi sve vizuale za pivovaru, a portrete nacrtala akademska slikarica Patricia Cunjak iz Zagreba. U reklamnoj kampanji dolazak Grofa najavljivan jumbo plakatima s porukom Živi slobodno, pij kao Grof!
Pivo je odlično prihvaćeno i dostupno u dvadesetak lokala u Pakracu. Lipiku i Daruvaru i velikoj i maloj boci. U pripremi luksuzna litrena s patentnim zatvaračem, a točeno se može popiti samo na sajmovima i festivalima. Gosti Pakraca će u budućnosti uz razgledanje potpuno obnovljenog kompleksa kurije Janković moći kušati ovo pivo.
Prenosimo iz dvotjednika Agroglas broj 561 od 30. siječnja 2019.