Filozofska

  Pivo u stihu i prozi         Bohdan Mikolášek         20.08.2014.
Filozofska



Zašto uvijek samo nedohvatnom stremim

S čeg je to što imam tako sklono mijeni

i bježi mi u nepovrat

...zašto se to pivo tako slabo pjeni

odlazim u krevet, isključit ću sat...

S češkog preveo Mato Pejić

Bohdan Mikolášek rođen je 1948. u Pragu. Elektroinženjer i glazbeni skladatelj, u Češkoj najpoznatiji kao kantautor, kojem je u bivšem režimu bio zabranjen rad, pa je zato od 1982 godine u političkom azilu u Švicarskoj. Otac mu je bio evangelički pastor, pa su mjesta života obitelji bila određena njegovom službom, ali i manjim konfliktima s vlasti.

Kao sin evangeličkog svećenika, Bohdan nije mogao studirati željenu glazbu, pa se opredijelio za elektrotehniku, a kako je kao mladi kantautor bio uspješan, dobio je priliku poći na tromjesečnu turneju po sovjetskom Savezu s poznatom pjevačicom marijom Rottrovom. Sudbonosni događaji 1968. godine zatekli su ga u Njemačkoj, gdje je bio na turneji sa svojom braćom. Po povratku u Čehoslovačku nastavio se baviti glazbom i studijem elektrotehnike, a pod snažnim dojmom smrti Jana Palacha napisao je skladbu Ticho, koja je postala jedna od najznačajnijih čeških protestnih pjesama.

Ta je pjesma posredovala i upoznavanju sa studenticom teologije Janom, njegovom kasnijom suprugom i evangeličkom svećenicom, a bila je i povod za zabranu javnog profesionalnog i amaterskog bavljenja glazbom. Na kraju su se supružnici Mikolášek odlučili za emigraciju i završili u Švicarskoj, kamo su pobjegli tijekom fiktivnog ljetovanja u Jugoslaviji. U Zürichu je Jana Mikolášková vodila evangeličku župu, a Bohdan se bavio glazbom. Nakon baršunaste revolucije počeli su živjeti na dvije adrese - praškoj i ciriškoj, da bi im prije petnaestak godina dodali još jednu - sutivansku, na otoku Braču.

Naime, Bohdan Mikolášek je unuk dr Antonína Mikolášeka, koji je od 1908. do 1925. godine živio u više hrvatskih, te bosanskih i crnogorskih mjesta, radeći kao liječnik opće prakse. Najduže je, s prekidima, boravio u Sutivanu, gdje je ostavio izrazito dubok trag, uz ostalo dajući praktične savjete za razvoj turizma i utemeljivši prvi općinski park na jadranskim otocima. Bohdan Mikolášek inicirao je 2008. godine proslavu stote obljetnice dolaska „doktora na oslu" u Sutivan, a krajem lipnja ove godine i proslavu stoljeća od osnutka javnog parka. Na toj su proslavi, kojoj je prisustvovao i naš urednik i prevoditelj pjesama Bohdana Mikolášeka, nastale i fotografije B. Mikolášeka i njegove supruge Jane.

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Kad ne bi postojalo pivo, muškarci ne bi imali zašto sjediti u pivnici.
Murphyjev zakonik, Fenomen piva


ArhivNacrtaj mi krigl

Zabranjeno pusenje
Zabranjeno pusenje

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Pivo u stihu i prozi




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće