Češka pivska 2016.

  Češka         01.01.2017.
Češka pivska 2016.

Svakoga će ljubitelja zlatnog soka svakako obradovati nastavak trenda osnivanja malih pivovara, koje niču ne samo u turistički razvijenim gradovima, nego i u nevelikim općinama sa samo jednom ili dvjema gostionicama. Piše portal Pivovary.info rezimirajući pivsku 2016. godinu u Češkoj.



Riječi kao što su ale ili IPA postale su redovitim sadržajem rječnika mnogih donedavno konzervativnih konzumenata piva. Minipivovare, one edukativne, postoje i u srednjim i visokim školama. Boom minipivovara doveo je pak do problema nedostatka iskusnih majstora pivara. Tako mnogi pivari kuhaju pivo u više pogona. Varionice minipivovara ne ostaju dugo hladne. Ako ne kuhaju neko od svojih piva, onda ugošćuju neku od brojnih letećih pivovara (gipsy brewery) i kuhaju njihove specijale, ispunjavaju nečiju narudžbu.

Minipivovare su među mušterijama postale popularne. Kušanje novih piva za mnoge je postala svojevrsna pustolovina. A zahvaljujući najraznovrsnijim pivskim festivalima i akcijama, te pivskom turizmu, potrošnja zlatnog soka malih proizvođača stalno raste. Minipivovare posljednjih godina traže i netipične forme staklenih boca. U modu opet ulaze 0,7 litarske boce s porculanskim patentnim zatvaračem. Tradicionalni češki hmelj iz Žateca nije dovoljan, boom minipivovara zahtjeva nove sorte.

Velika većina minipivovara ima kapacitet od oko tisuću hektolitara i kuha amo za vlastitu pivnicu. postoje i iznimke, koje su postupno narasle do veličine industrijskih pivovara. Početkom godine tako je češko pivsko tržište obogatila nova vrsta piva Březňák 11, koja je bila najavljena reklamnom kampanjom na području čitave države. Alois Srb, osnivač Reprezentativnih pivskih svečanosti u Táboru, koje su do sada bile lokalne, njihovo je 26. izdanje početkom veljače organizirao u Českým Budějovicama kao Međunarodni pivski festival.

Ministarstvo poljoprivrede razmišljalo je početkom godine o promjeni označavanja piva. Prema pripremljenoj uredbi prestale bi postojati, na primjer, jedanaestice i dvanaestice, a ta bi se piva imala označavati kao puna. Pivovare su uspjele odgovoriti ministarstvo od toga nauma, pa će tako ostati po tarom - piva donjeg vrenja od 11° i 12° i dalje će biti označeni kao ležák, to jest lager, a piva gornjeg vrenja nosit će oznaku puna. Piva s trinaest i više stupnjeva, koja su dosad nazivana specijalnim, po novom će biti jaka piva. Piva među sedam i deset stupnjeva ostaju kao i do sada šankerska piva (vyčepni).

Majstor pivar pivovare U Fleků Ivan Chramosil proslavio je protekle godine okrugao 70. rođendan i završio svoj dugogodišnji staž u toj slavnoj pivovari i pivnici.

Većinski vlasnik skupine Pivovary Lobkowicz Group, firma Lapasan, povećala je svoj udio sa 79,4 na čak 98,07 posto. Gotovo dvadeset postotni udio dobili su od manjinskih dioničara u sklopu obvezne ponude preuzimanja. Poduzeće se u potpunosti povuklo s burze. No, pivovarama u sastavu Grupe pao je promet i produkcija piva.

Česi svoj odnos spram piva potvrđuju ne samo potrošnjom, nego i zanimanjem za to kako se pivo proizvodi. Centri za posjetitelje u najvećim češkim pivovarama privukli su nekoliko stotina tisuća gostiju. Ekskurzije u svoje pogone organizirale su i manje pivovare.

Popularan je bio i cider, čija je prodaja rasla nauštrb aromatiziranih piva, za kojima je potražnja pak značajno pala.

Heineken je prodao pivovaru Krásné Březno, u kojoj se proizvodila marka Zlatopramen, no tu se pivo nije kuhalo još od 2011. godine.

Pivovara Holba počela je puniti svoje pivo u nove boce, a u sklopu iste pivovarske skupine slijedile su je pivovare Litovel i Zubr, koje su redizajnirale vratne naljepnice i etikete. Istovremeno i pivovara Krušovice ima nove boce.

Spor o vlasništvu nad pivovarom Vyškov završio je na općinskom sudu. Nadbiskupija Olomous, kojoj je pivovara povijesno pripadala, podnijela je tužbu protiv odluke države iz devedesetih godina da vlasništvo prenese na tvrtku Jihomoravské pivovary d. d. Na kraju je crkva tužbu povukla, nakon što je izgubila istovjetan spor za sličan objekt u Kroměřížu.

Protekle je godine nastavljen i trend da Česi više piju pivo kod kuće. Pivovare stoga gostionicama pomažu tako da im nude ono što prosječni potrošači ne kupuju za kućnu upotrebu - pivske specijale. Plzeňský Prazdroj je tako u pivnice koje su se uključile u projekt nazvan Volba sládků (Izbor majstora pivara) plasirao dvanaest šarži (jednu mjesečno) unikatnih vrsta piva, koje inače nema u svom portfoliju. Ostravar je osmislio novu liniju piva nazvanu Speciály ze spilky (Specijali iz vrionice).

Po prvi put nakon dvadeset godina u Češkoj je povećana površina na kojoj se uzgaja hmelj. Riječ je o povećanju za 161 hektar u odnosu na godinu dana ranije. Razlog je povećana potražnja za češkim hmeljem. Istovremeno je poraslo i zanimanje za tradicionalne radne akcije berbe hmelja. Zaslužne su za to i minipivovare.

Sve više pivovare posvećuju i pozornost ljetnim glazbenim festivalima. Ulaze u to kako zbog izravne prodaje dijela svoga asortimana, tako i zbog utjecaja svoje reklame na desetke tisuća posjetitelja.

U sklopu projekta Dani češkog piva organizirale su pivovare Noći otvorenih pivovara s atraktivnim noćnim obilascima svojih pogona.

Kao i svake godine najveći su igrači podigli cijene svojih proizvoda na češkom tržištu piva. Plzenjska je pivovara u listopadu povećala cijene svih svojih piva i to za 3,2 posto. Za razliku od Prazdroja, Staropramen se odlučio za manje poskupljenje i to ne za sve marke jednako.

Pivovara Jarošov ustala je iz mrtvih nakon 19 godina mirovanja, te u prosincu počela raditi kao minipivovara.

U studenom je šef pivovare Budějovický Budvar Jiří Boček nakon više od 30 godina rada odstupio sa svoje funkcije.

Studeni je bio i mjesec kada su stranice i minute svih medija punili prilozi o uvođenju elektroničke evidencije prometa (EET - elektronická evidence tržeb), rađene po uzoru na našu fiskalizaciju. Dugo planirana akcija ministarstva financija neke je ugostitelje tako „zaskočila" da je to uzrokovalo rast cijena.

U rujnu su dioničari pivovarskih skupina Anheuser-Busch InBev i SABMiller donijeli odluku o fuzioniranju dvaju pivarskih giganata. Postupak spajanja u novog najvećeg proizvođača piva na svijetu dovršeno je u listopadu. Uvjet za suglasnost Europske unije bilo je da se SABMiller prije toga riješi svih akvizicija u srednjoj i istočnoj Euopi. Tako su na prodaju stavljeni Plzeňský Prazdroj i s njim povezane pivovare Velké Popovice i Radegast. Prodaja je realizirana u prosincu, a novi vlasnik Prazdroja i kompanije je japanka pivovarska skupina Asahi. Za Prazdroj i još četiri europske pivovare Japanci su platili 200 milijardi čeških kruna.

Poželimo jedni drugima da nas u novoj godini mimoiđu sve nevolje, da budemo bolji jedni prema drugima i da nam pivo i dalje prija.

Izvor: pivovary.info



Najnovije iz kategorije Češka




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće