Zadarska pivovara Brlog utemeljena je 2016. godine kao prva zadružna pivovara u Hrvatskoj. Osnovale su je dvije dame, dvije istinske ljubiteljice piva, Ana Teskera i Maja Šepetavec, a osim činjenice da su je pokrenule žene (još uvijek vlada mišljenje da je kuhanje piva muški posao), pivovara je jedinstvena i po tome što je crowdfunding kampanjom prikupljeno 80 tisuća kuna za pokretanje posla.
Ostatak potrebnog novca do 200 tisuća kuna koliko je bilo potrebno uložiti u biznis namaknut je iz zadružne članarine. Crowdfunding kampanja je sjajno odjeknula. Za njih je vrlo brzo čula cijela Hrvatska, njihova simpatična priča i entuzijazam osvojila je mnoge, svi su željeli pomoći pa im je u Zadru ponuđen besplatni prostor u Poduzetničkom inkubatoru, ljudi su nudili svoje obrtničke i majstorske usluge, vještine i znanja. Svi oni jedva su čekali da iz bačve počne curiti pivo pa je ta prva šarža nestala za dva dana.
Nedavno su dobili i 70 tisuća kuna preko natječaja „Pokreni nešto svoje“ ATC Grupe. Izabrani su kao jedan od sedam najboljih start-upa.
Zadruga ima 13 članova, svaki član ima svoje zaduženje od proizvodnje i oblikovanja vizualnog identiteta do marketinga, prodaje i distribucije. U timu su ekonomisti, sociolozi, informatičari, dizajneri, alatničari… Svi doprinose poslu i razvoju pivovare s jednim ciljem - postaviti kamen temeljac pivske kulture u Dalmaciji. Žele lokalnoj zajednici ponuditi kvalitetan, autentičan i dostupan proizvod koji živi i van turističke sezone i pozitivnim primjerom potaknuti mlade ljude da žive, rade i uživaju u Zadru i Dalmaciji.
Četvero zadrugara živjelo u istom stanu kojega su zvali brlog. Otud i ime pivovari. Ana i Maja nisu Zadranke, jedna je u taj grad došla iz Lipika, druga iz Velike Gorice. Spojila ih je ljubav prema pivu i želja da tržištu ponude fino i zdravo pivo od četiri sastojka - vode, ječma, hmelja i kvasca s prirodnim talogom koje će biti aromatično i gusto, intenzivnijeg i punijeg okusa. Dvije godine pivo su kuhale iz hobija, prve količine na balkonu svog prijatelja u loncu za ajvar, a kasnije u garaži kod roditelja. Ana je završila Biotehnički fakultet, radila je u jednoj obiteljskoj vinariji, ali željela raditi nešto svoje i za sebe. Logično, ona je u zadruzi zadužena za tehnologiju. Nakon podosta kuhanja, ispitivanja pa i prolijevanja uspjeli su dobiti ono što su željeli, nepasterizirano pivo tipa blonde ale s pet posto alkohola, bez konzervansa, koje nije pregorko. Nazvale su ga Plavuša ne boji kose, nego po stilu piva. Dolazi samo u bocama od pola litre, a može se naručiti u stotinjak kafića širom Hrvatske i kupiti u nekoliko trgovina i naručiti u zadruzi. Na početku su kuhali dvije tisuće litara mjesečno, danas mogu skuhati maksimalno osam tisuća.
Ove godine planiraju preselit u nove prostore jer se povećanjem potražnje nameće veća proizvodnja, a time i više fermentatora i veći kotao, a pivopijama će ponuditi i novi stil piva na čijem okusu trenutno intenzivno rade.
Prenosimo iz dvotjednika Agroglas broj 443 od 23. svibnja 2018.