BiH ubija vlastito pivo

  Bosna i Hercegovina         P.N.         04.07.2014.
BiH ubija vlastito pivo



Odbor Grupacije pivske industrije Vanjskotrgovinske komore BiH već duži niz godina upozorava na tešku situaciju u ovoj industriji zbog izostanka podrške domaćih vlasti i zakonodavstva. Dodatni problem pivske industrije je i to što je iskorištenost proizvodnih kapaciteta pivovara manja od 50 posto, dok je s druge strane uvoz piva, prije svega iz zemalja okruženja iz godine u godinu sve veći.

"Stanje je iznimno loše i upravo odnos troškova i realizacije je najveći problem svih pivara u BiH. S druge strane, mjesto na policama u trgovačkim lancima se plaća, cijena je u načelu jednaka, odnosno trebala bi biti, bez obzira na to koliko piva određena pivovara proizvede.

Međutim, da ne bude samo u tome teškoća, strani trgovački lanci u BiH preferiraju robne marke, pa tako i piva, čije je vlasnički kapital iz iste države odakle je i trgovački lanac, a nemali broj puta i isti vlasnik", pojašnjava Edin Ibrahimpašić, direktor Bihaćke pivovare i predsjednik Grupacije pivarske industrije BiH.

On također dodaje da bi domaće pivovare opstale na tržištu, mora se permanentno ulagati u ljudske resurse, tehnologiju i marketing, što je jako skupa investicija.

Ibrahimpašić ističe da teško stanje potvrđuje i posljednja analiza koju je uradio o stanju u pivarskoj industriji u BiH, koja je pokazala  dominantno tržišno učešće velikih pivara iz okruženja, koje je u 2012. godini dostiglo enormnih 61,25 posto.

Istovremeno je, dodaje, tržišno učešće domaćih pivara iznosilo svega 38,45 posto, što je najlošiji rezultat u cijelom razmatranom periodu. Rezultati poslovanja u 2013. godini još su nepovoljniji i očekivano je dalje smanjenje tržišnog učešća malih pivara. Situacija je loša i kada je riječ o izvozu koji je smanjen ekvivalentno proizvodnji, i u 2013.  je iznosio 1.702.620 KM.

Najveće zapreke većem izvozu i povoljnijem vanjskotrgovinskom položaju su unutarnji nepovoljni uvjeti poslovanja i nedovoljna kontrola uvoza, često uz dampinške cijene i druge vidove kršenja propisa i nelojalnu konkurenciju, ali i vanjske zapreke u obliku tehničkih i necarinskih barijera trgovini na tržištima susjednih država. Vodeća izvozna tržišta domaćih pivara su Hrvatska i Srbija, gdje se plasira više od 90 posto godišnjeg izvoza, a iz ovih država se najviše i uvozi, također više od 90 posto godišnjeg uvoza.

Naime, dopredsjednik Gospodarske komore FBiH Jago Lasić, nedavno je kazao da je BiH u prošloj godini izvezla 1,7 milijuna maraka, a uvezla 140,4 milijuna maraka piva.

"A da je samo smanjila trošarinu mogla je očekivati veći izvoz. Također, kada bi BiH uvela prosječnu akcizu na pivo kakvu imaju zemlje iz kojih najviše uvozimo pivo, BiH bi ostvarila više sredstava po osnovu te akcize nego ijednim stand by aranžmanom", ocijenio je Lasić.

"Ovakvoj cjelokupnoj teškoj situaciji dodatno nas opterećuje država sa stvorenim velikim parafiskalnim nametima koji se obračunavaju na ukupan prihod poduzeća kao da to poduzeće nema nikakvih troškova, tako da i uz negativno financijsko poslovanje poduzeće mora plaćati kojekakve takse i ostale namete", ističe Ibrahimpašić.

Stoga je prijedlog o izmjeni Zakona o akcizama u BiH, koji predlaže da se  postojeća jedinstvena akciza na pivo od 0,20 KM po litru zadrži za pivare sa trogodišnjim prosjekom proizvodnje do 400.000 hektolitara i da se uvede druga viša akciza od 0,35 KM na pivare s proizvodnjom iznad tog obima, naišao na odobravanje domaćih pivara koji smatraju da bi se na taj način, koliko-toliko, poboljšao njihov položaj na domaćem tržištu.

"Ovaj novi prijedlog nema negativnih strana jer prije svega tretira jednako i strane i domaće proizvođače piva bez ikakvih razlika, ali će oni sa manjom proizvodnjom od 400.000 hl piva/godinu imati akcizu obračunatu po sniženoj stopi pa će se razlike u cijeni proizvodnje „malih" i „velikih" donekle smanjiti tj. dobit će se malo zraka ispod površine vode", pojašnjava Ibrahimpašić.

Također dodaje da, pored pomoći države, opstanak bilo koje domaće industrije ovisi i od samih  građana BiH jer upravo oni kupovinom domaćeg proizvoda stvaraju bolje sutra sebi i svojoj djeci.

Prema svim pokazateljima, u BiH se sve manje pije domaće, a sve više strano pivo. Unatoč činjenici da BiH sa sedam domaćiuh tvornica piva može odgovarati potrebama ne samo domaćeg nego i inozemnog tržišta, inozemna piva i 'veliki igrači' drže skoro 65 posto domaćeg tržišta.

Izvor: Republikainfo.com

Tagovi

Pivo   BiH  

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Gost s najmanjom narudžbom ima najveće zahtjeve.
Murphyjev zakonik, Drewov zakon zahtjeva u pivnici


ArhivNacrtaj mi krigl

Bodart-Yann - Celestin Speculoos 1-31
Bodart-Yann - Celestin Speculoos 1-31

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Bosna i Hercegovina




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće