Dolazak slobode prije trideset godina pomogao je u obnavljaju slave češkog piva, pišu češki mediji ovih dana, kada se Česi prisjećaju Baršunaste revolucije, koja je počela 17. studenoga 1991., a završila 29. prosinca te godine. Nije, naravno, moglo proći ni bez prigodnih šarži čuvenog češkog lagera.
Prošle je godine 450 čeških pivovara skuhalo rekordnih 21,3 milijuna hektolitara piva, od čega više od pet milijuna hektolitara završilo izvan granica zemlje. Proizvođači piva nude nove koncepte i osvajaju nova tržišta.
Nakon što su za komunizma pivovare prisilno prešle u vlasništvo države, ova je brašna pod dirigentskom palicom centralne komisije za planiranje posrtala – mnogo je pivovara zatvoreno, nije se investiralo u struku, a šefovi pivovara nisu bili motivirani da proizvode kvalitetno pivo, piše portal Češke novine. Branša je preživljavala samo zahvaljujući pojedincima, koji su usprkos sistemu održavali stalešku čast.
Nakon baršunaste revolucije sve se promijenilo. Kuhanje pivo opet je u rukama privatnika a češko pivarstvo proživljava dugogodišnji buran razvoj. Nicale su nove pivovare i obnavljane stare, a otvoreno je na stotine malih pivovara. Ljudi koji stoje iza ovog preporoda mogu biti ponosni na svoje djelo. Susreti uz orošenu čašu piva čvrsti je sastavni diko naše nacionalne kulture.
Isto tako, pivarstvo je važan čimbenik češke ekonomije. Tako je 450 pivovara prošle godine skuhalo rekordnih 21,3 milijuna hektolitara piva. Država iz ovog sektora uprihoduje godišnje oko 30 milijardi kruna a pivarstvo zapošljava 65 tisuća ljudi. Još 20 milijardi čeških kruna godišnje plaćaju pivovare svojim dobavljačima, koji su u 90 posto slučajeva iz Republike Češke. Pivovare su, naime, značajni kupci proizvoda čeških poljoprivrednika.
Na pivovare se, s druge strane, oslanja gotovo 40 tisuća ugostiteljskih objekata, koji zapošljavaju daljnjih 160 tisuća radnika. Pivo čini u prosjeku četvrtinu prometa u češkom ugostiteljstvu.
Također i izvoz češkog piva dugoročno raste, a prošle je godine dosegao rekordnih 5,2 milijuna hektolitara, što je skoro četvrtina ukupne proizvodnje svih čeških pivovara. Domaćim pivovarama, uključujući i one male polazi za rukom osvajati nova tržišta na koja dolaze s modernim konceptima češke gostionice.
Razina ugostiteljske usluge raste i na domaćem tržištu a tome uvelike pridonosi upravo šarolika ponuda piva – od glasovitog češkog lagera preko piva gornjeg vrenja, koja su u Češkoj prisutna u znatno manjoj mjeri, pa do najraznovrsnijih pivskih specijala, koji se tijekom cijele godine kuhaju u raznim prigodama, ponajviše ipak krajem godine, odnosno krajem jeseni, o blagdanu svetog Václava. Taj patron češke zemlje je ujedno i zaštitnik svih pivara, a u njegovu čast organizira Češki savez proizvođača piva i slada proslavu Dana češkog piva. Za razliku od razvikanog minhenskog pivskog festivala, Dani češkog piva su praznik koji se slavi u svim boljim pivnicama po cijeloj zemlji, pa je tako proslava dostupna svakome tko voli češko pivo.
Zahvaljujući širokoj rasprostranjenosti pivovara u svim češkim regijama nastao je i novi turistički trend. Pivski turizam daje izniman ekonomski doprinos, naročito u selima i manjim gradivima. Pivovare razne veličine nude razne vrste i okuse piva, ali također nude mogućnost upoznavanja proizvodnog procesa, posjeta muzeju ili drugih aktivnosti. Sve je više takozvanih pivskih cesta, što pješačkih, što biciklističkih, koje spajaju više pivovara i nude mogućnost posjeta lokalnoj pivovari ili pivnici. To u seoske sredine donosi život, jer je za ovaj vid turizma sve veći interes, kako u zemlji, tako u inozemstvu.
Izvor: Češke novine
Foto: Prigodno pivo Sametová 11 (Baršunasta jedanaestica) iz pivovare Zlatá kráva iz Nepomuka, nedaleko Plzeňa