Ime Zátka (u prijevodu: čep, op. prev.) od djetinjstva povezujem s soda vodom i limunadama - crvenom i žutom. I s bocama s patentnim zatvaračem - onim porculanskim zatvaračem s gumenim krugom, koji je nakon mnogih godina ponovo počela koristiti pivovara Bernard za svoj blagdanski lager.
Obradovalo me kad sam prije nekog vremena u Nevidljivom psu našao da moj tri godine mlađi vršnjak gospodin Ondřej Neff ima potpuno jednake asocijacije. No ipak je među nama razlika (pri tom ne mislim samo na količinu kose i brade). Ondřej Neff se sjeća kako se čudio zašto je na čepu pisalo čep (Zátka), a zašto, recimo, na ladici ne piše Ladica ili na stepenici Stepenica. Ja nisam imao takav problem, jer ja nisam odrastao u obitelji literata. Ja sam riječ Zátka (čep) na zatvaračima shvaćao kao pouku da se tom zatvaraču ispravno kaže „čep", a ne „vranj", kako sam govorio ja i svi moji poznanici.
Sada već znam da je ima Zátka zapravo ime slavne tvrtke koja proizvodi bezalkoholna pića. Znam također i to je da ime obitelji koja potječe iz Čeških Budjejovica, i da najviše pozornosti u njoj zavređuje Dr. August Zátka (1847. - 1935.) Taj je čovjek bio poduzetnik, političar i zastupnik u Zemaljskom saboru. Kada je 1883. godine umro budjejovički biskup Jan Valerian Jirsik, zaslužan za osnivanje čeških škola u Budjejovicama, njegovu je misiju nastavio upravo Dr. Zátka. Pomagao je također svim budjejovičkim industrijskim i trgovačkim poduzećima, pomagao njihovo osnivanje i sudjelovao u njihovu radu. Zátkovoj obitelji pripadala je Zátkova proizvodnja tjestenine, Zátkova sodara, Zátkova (parna) pekara i Zátkov mlin. Zátka je poslovao i izvan prehrambene grane, imao je Zátkovu ciglanu. Bio je jedan od osnivača Prve češko-budjejovičke tvornice emajliranog limenog posuđa (kasniji Sfinx) i bio je u njoj predsjednik Upravnog vijeća.
Nas ipak najviše zanima to što je ovaj istaknuti gospodarstvenik i rođeni vođa budjejovičkih Čeha godine 1894. predsjedao sjednici češkobudjejovičke Besede, na kojoj je donesena odluka o gradnji Češke dioničke pivovare, današnjeg Budvara. Ime Zátka (čep) dakle nije simbol samo za zatvarače sode, to je netko kudikamo značajniji - glasoviti osnivač vodeće češke pivovare. Zato u pivovarskom muzeju u Budvaru možemo Dr. Zátku vidjeti kao živog - na velikom hologramu.
Nije stoga čudno što je upravo taj osnivač Budvara govorio na budjejovičkom trgu 28. listopada 1918. godine (osnutak prve češko-slovačke države, op. prev.) i kao prvi češki gradonačelnik primio u gradu kako predsjednika vlade Karla Kramara, tako i 20. prosinca 1918. predsjednika Tomaša Garriguea Masaryka, koji se vraćao u domovinu. Tada je u Budjejovicama padao snijeg, ali je vitalni šezdesetosmogodišnji predsjednik prekinuo putovanje i s kolodvora otišao do vijećnice, gdje ga je pozdravio tri godine stariji Zátka, zajedno s biskupom Hulkom.
Dr. August Zátka - premda politički vođa Čeha - može služiti i kao mudri uzor češko-njemačkog suživota. Bilo mu je stalo do stvarne ravnopravnosti, međusobnog uvažavanja i uzajamnog respektiranja u zajedničkoj austro-ugarskoj državi, bez majoriziranja jednih ili drugih. Konačno, utemeljio je i novine na njemačkom jeziku Budweiser Bote, kako bi pomoću njih uvjerio Nijemce u pomirenje. Šteta što njegove riječi nisu htjeli čuti - prvo Nijemci, a onda ni Česi.
Preveo: Mato Pejić