Anton Dreher

  Velika češka pivska knjiga         Zdeněk Susa         14.07.2010.
Anton Dreher

Anton Dreher - slavno ime austro-ugarskoga pivarstva - kod nas je gotovo zaboravljen. Postoji još jedino u nazivu bivše Dreherove eksportne pivovare u Žatecu, zatvorene Dreherove pivovare u Měcholupima (pogledaj članke Žatec i Michelob) i napokon, razumljivo, ovdje - u Dalešicama.



Pod istim imenom skrivaju se dvojica Drehera - otac i sin. Anton Dreher stariji (1810. - 1863.) rodio se u Schwechatu kod Beča, gdje u to vrijeme još nije bilo aerodroma, nego je tamo bila pivovara obitelji Dreher. U toj obiteljskoj pivovari je Anton izučio zanat kod pivarskoga majstora Meichela. U svojoj dvadeset i šestoj, 1836. godine preuzeo je upravljanje pivovarom. Anton Dreher bio je tada jednako star kao njegov suvremenik, naš Karel Hynek Macha, živio je u vrijeme romantizma, koje dakle nije mamila samo na obilazak ruiniranih utvrda, nego je poznavalo i romantiku industrije u razvoju. Anton Dreher spadao je u romantičare tehnike i ima je za nju dovoljno vremena - one godine, kada je Macha umro, Dreher je tek počinjao i postao je gospodarom vlastite pivovare. Godine 1840. i 1841. uveo je u toj pivovari metodu donjeg vrenja i skuhao prvi Švehatski lager, Schwechater Lagerbier, koji se proslavio ne samo u Austriji. (Spomenimo da je u isto vrijeme zaslugom Josefa Grolla nastao i Plzenjski Prazdroj, također lager donjeg vrenja.) Uspjeh Švehatskog lagera omogućio je širenje Dreherova poduzeća. Godine 1863. kupili su na primjer Měcholupe kod Žateca, zajedno s pivovarom i hmeljarskim dobrom Deštnice. Godine 1869. kupili su zatvorenu pivovaru u Trstu.

Bilo je to u vrijeme, kada su nakon smrti Anton Drehera starijeg schwechatskim pivskim imperijem upravljala dva ravnatelja. Sin Anton Dreher mlađi (1849.-1921.) još nije bio punoljetan i poduzeće je mogao preuzeti tek 1870. kada je napunio dvadeset i jednu. nastavio je očevo djelo, kupovao i gradio nove pivovare. Prvi problem koji je morao riješiti odnosio se na pivovaru u Trstu. Svuda u austrijskim zemljama koristilo se hlađenje prirodnim ledom. To u toplom Trstu nije bilo moguće. Anton Dreher tamo je instalirao moderno postrojenje za hlađenje prema prijedlogu profesora Carla von Lindea - i problem je bio riješen.

Godine 1882. zakupio je Anton Dreher pivovaru u Dalešicama. U to vrijeme je pored Schwechata - najveće pivovare u carevini - i Trsta, bio vlasnik i pivovare u Budimpešti. Tvrtka Dreher bila je vodeće pivarsko poduzeće u zemlji. Pivovaru u Schwechatu posjetio je 1893. godine sam car Franjo Josip I. Tih godina je pivovara u Schwechatu proizvodila 450 tisuća hektolitara piva godišnje.

Godine 1894. u sastav Dreherova imperija ulazi pivovara u mjestu Broumov-Bylnice, a godine 1896. izgrađena je eksportna pivovara u Žatecu. Dalešičku pivovaru Dreher je modernizirao i građevinski proširio. Izgradio je novu sušaru i varionu s dimnjacima. Dakle, izgled pivovare, kakav znamo iz filma Postřižiny (Striženo-košeno), Dreherovo je djelo. Budući da su eksportna pivovara Žatec, te pivovare Měclolupy i Broumov-Bylnice srušene, jasno je da su Dalešice, gdje se ponovo kuha dobro pivo, najpogodnije mjesto za Muzej austro-ugarskog pivarstva.

Preveo Mato Pejić

 

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu



ArhivNacrtaj mi krigl

Gosciny-Uderzo - Asterix in Belgium
Gosciny-Uderzo - Asterix in Belgium

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Velika češka pivska knjiga




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće