Bila je to godina pivskih festivala. Invenata je toliko da ih ljubitelji piva, dobre zabave i vrhunskog druženja više ne stignu sve obići. Bilo je ih odličnih, prosječnih, ali i pomalo promašenih. Onih, napravljenih s dušom i ciljem da se prezentiraju novi okusi i uživa u svakoj kaši, ali onih rađenih samo da se zgrne neka lova što od malih pivara koji su počeli kuhati pivo za tržište što od posjetitelja koji otkrivaju da pivo nije samo razvikana marka s televizijske reklama.
No, bar smo dobili izbor i to u gotovo svakom kutku Hrvatske, u pravilu dobro raspoređenih tijekom cijele godine, iako je bilo i preklapanja. Za ovaj pregled pivskih događanja u godini koju smo ispratili prije par dan izdvojio sam tek nekoliko što ne znači da oni festivali koji ne stanu u kolumnu nisu vrijedni spomena.
Tradicionalno, prve subote u lipnju u zagrebačkom Remetincu održava se Hrvatsko homebrew prvenstvo. Ove godine šesti put. U službenom dijelu programa okupili su se najistaknutiji kućni pivari, a svojim nastupom i prezentacijom ponajboljih brendova prvenstvo je podržala 21 mini pivovara. U 15 kategorija natjecalo se 172 homebrewera iz jedanaest zemalja s 400 uzoraka od kojih je ocijenjeno i u borbu za odličja uvršteno 357. Osim sve većeg broja natjecatelja prvenstvo bilježi i sve veći interes publike pa se širi i prostor za točionike, stolove, klupe i roštilj.
U Križevcima je na jesen, u vrijeme kad i slavni minhenski Oktoberfest, održan drugi OktoberTest. Organizirala ga je Križevačka udruga pivara koja je festival pokrenula 2016. godine s ciljem da javnosti predstave svoj rad. Ponudili su im par vrsta piva iz kućne radinosti, a prostor paviljona na glavnom križevačkom trgu bio je dupkom pun. Pozitivne reakcije posjetitelja i iskazani interes dali su povoda da od festivala naprave manifestaciju koja će svojom formom biti drugačija i promovirati kućno pivarstvo po kojoj će Križevci postati prepoznatljivi. Ove godine bilo je 30 vrsta piva raznih stilova.
U Novoj Gradiški se u listopadu na dvodnevnoj manifestaciji „Craft u srcu Slavnije" okupilo 15 zanatskih pivovara iz cijele Hrvatske. Do tada je obitelj Bošnjak organizirala tri mala festivala i sva tri su odlična prošla kod publike što im je dalo vjetar u leđa odu korak dalje probaju nešto uistinu veliko. Uz pomoć i potporu Grada Nove Gradiške i tvrtke „Slavonija slad" potpuno su uspjeli u tome. Ono po čemu ćemo pamtiti ovaj festival je susret craftera s vodstvom jedine tvornice slada u regiji koje je iznijelo plan stvaranje brendova slada s karakteristikama za proizvodnju craft piva.
U Mursko Središće, najsjeverniji hrvatski grad unatoč najavi lošeg vremena i kiše u subotu 12. kolovoza sjatio se dobar dio craft i homebrew scene. I povremena kiša nikome nije smetala. Pivari su dovezli 1500 litara piva, 60 različitih vrsta i stilova. Bila su to piva punog okusa, različitih gorčina i citrusnih nota. Festival je organizirala Udruga pivara Sjever koja broji četrdesetak članova.
I na kraju, iz mnoštva festivala, izdvajam Daruvar i njegove Dane piva u okviru kojih se, krajem kolovoza, održava i Dan nezavisnosti, okupljanje ponajboljih hrvatskih craftera. Ove godine sastali su se na radnom ručku u krugu industrijske pivovare i objavili inicijativu za njihovo udruživanje.
Prenosimo iz dvotjednika Agroglas broj 433 od 3. siječnja 2018.