Broj žena koje profesionalno kuhaju pivo u Ujedinjenom Kraljevstvu je u porastu i one postaju sve utjecajnije, idu prema čelu ove privredne grane. Zašto?
Kad nije pisala romane, Jane Austen je kuhala pivo.
Sada pivarstvom dominiraju muškarci i pivarska industrija ima nešto mačo imidža, ali u vrijeme Jane Austen, pivarstvo je bilo sastavni dio njenih kućanskih dužnosti, i tisućama je godina prije toga to bio ženski posao.
Ali ženski pivari, ili pivarice, kako ih tradicionalno nazivaju, ponovo su u usponu i unose novu svježinu u industriju piva. Ne postoje službeni podaci o tome koliko se žena trenutno profesionalno bavi kuhanjem piva, ali pronaći neku od njih uopće nije težak zadatak.
Prema podacima same branše, najutjecajniji pivar u zemlji je žena.
Emma Gilleland šefica je opskrbnog lanca u Marston'su, vodećem britanskom nezavisnom pivaru, koji proizvodi više od 60 ale piva u pet pivovara, a ona je odgovorna za kvalitetu svake pojedine pinte.
Jedna druga žena ponijela je titula Majstora pivara godine 2013., koju dodjeljuje britansko udruženje pivskih autora. Sara Barton, vlasnica i direktorica pivovare Brewster's Brewery u Lincolnshireu, prva je žena koja je ponijela ovu titulu u dvadeset godina njenog postojanja.
Žene pivarice, koje pokreću svoj pivarski posao ujedno pomažu da se razmaše bum pivovara u Ujedinjenom Kraljevstvu, kaže Roger Protz, izdavač vodiča Good Beer Guide za 2014. godinu. Prema njegovim podacima prošle je godine otvoreno 197 novih pivovara. Ukupan broj pivovara u UK je 1147 i premašio je brojku iz sedamdesetih godina.
„Sve više i više žena pokreću svoje vlastite pivovare ili postaju voditeljice tehnologije u već postojećim," kaže on. „Njihov utjecaj u branši sve je veći, pogledajte samo Emmu Gilleland, to je naprosto uzbudljivo,"
Pivarstvo zatvara krug, reći će povjesničari. Najstariji zapisi o pivu u Britaniji datiraju otprilike 4000 godina unazad, a žena je bila ta, koja ga je kuhala, kaže Jane Peyton, povjesničarka alkohola i autorica knjige Beer O'Clock: Craft, Cask and Culture.
„Pivo je bilo hrana, a pripremanje hrane bilo je ženski posao. Pripremalo se na tradicionalan način i kuhalo za potrebe obitelji. Pivo je bilo dio dnevnog sljedovanja za sve, uključujući djecu. Osiguravalo je hranjive sastojke i bilo siguran način uzimanja vode. Viškovi su se prodavali i donosili dragocjene prihode kućanstvu."
Ali, društvene i ekonomske promjene odvele su proizvodnju piva iz kuće u tvornice, pa tako i izvan kontrole žena. Pivo su počeli proizvoditi muškarci i uglavnom za muškarce.
„Do sredine 20. stoljeća pivo je bilo obilježeno spolom, a taj spol bio je muški," kaže J. Peyton.
Pa otkud onda sada oživljavanje uloge žene u industriji piva? Mnoge su se stvari poklopile i pomogle u stvaranju „savršene oluje" u kojoj žene koje kuhaju pivo dolaze do izražaja, kaže Melissa Cole, ekspert za ale piva i autorica knjige Let Me Tell You About Beer.
Eksponiranost nekoliko žena u poslu s pivom odigralo je veliku ulogu u otvaranju prostora za druge. Njihov uspjeh nametnuo je pivarstvo kao profesionalni izbor čitavoj novoj generaciji mladih žena. Istovremeno, nastavljaju se mijenjati društveni nazori prema spolnim stereotipima.
Ljudima je sve više važno što jedu i što piju. Porijeklo i svježina namirnica, kao i način na koji su proizvedene, postaju potrošačima sve više važni.
„To su stvari koje su u orbitu izbacile ženske pivare," kaže Cole. „Žene koriste mjesne namirnice, sezonsko voće, bilje i začine u kuhanju piva, igraju se okusima i ljudi to vole. One razmišljaju o pivu i o tome kako će se ono sljubiti s hranom, kao što vi razmišljate o tome kako će to ići s vinom. Osim toga, žene su kooperativne u razmjeni ideja i inovativne. One žele dijeliti ljubav."
„Žene danas kuhaju pivo daleko zanimljivije a jedan od rezultata je pojačan interes za ono što rade."
Bartonica, koja je svoju pivovaru utemeljila 1998. godine i utirala je put ženama u industriji piva, slaže se da je mašta ono što žene unose u kuhanje piva i da je ona u značajnom dijelu zaslužna za rastući uspjeh ženskog pivarstva.
„Muškarci su više vezani uz tradicionalni način proizvodnje, dok mi razmišljamo šire od dosadnih smeđih gorkih okvira. Mi ne želimo zauvijek ići linijom s više hmelja i više jačine."
Mnoge žene koje kuhaju pivo našle su se u epicentru aktualnog buma craft piva, koji se generalno ogleda u tome da male nezavisne pivovare kuhaju male šarže pivskih specijala. Dok prodaja piva u ukupnim brojkama već gotovo cijelo desetljeće bilježi konstantan pad, prodaja craft piva porasla je za godinu dana do kolovoza 2013. godine za čak 79 posto, pokazalo je istraživanje konzultanata za hranu i piće CGA Strategy.
„Žene su u velikoj mjeri pridonijele uspjehu craft piva," kaže Tim Hampson, predsjednik britanskog udruženja pivskih autora. „One kuhaju neka od najboljih piva u zemlji."
Usporedno s povećanjem broja žena koje se uključuju u proizvodnju piva, raste i broj žena koje piju pivo. Na primjer, prema podacima Camre (Campaign For Real Ale), u posljednje je tri godine udio žena koje piju pivo s 14 narastao na 34 posto. U njihovu članstvu, koje broji ukupno 150 tisuća osoba, sada je 22 posto žena. Isključivo ženske ekipe za kušanje piva također su u porastu, a žene se upisuju i na listu pivskih somelijera, pa i najboljih u zemlji - Sophie Atherton lani je proglašena pivskom somelijerkom godine.
Etablirane majstorice pivarice riješene su da širom otvore vrata industrije piva što je moguće većem broju žena. One smatraju da je to dobro za pivarstvo i da je dobro za posao.
Sara Barton je također osnivačica projekta Venus (o kojem smo svojevremeno pisali). Projekt okuplja žene koje profesionalno kuhaju pivo na svojevrsnom izlogu ženskog pivarstva. Skupina žena okupljena oko projekta proizvela je do sada osma vlastitih piva.
Mnoge pivarice uvode u svijet piva i one žene koje to zanima, ali nemaju praktičnog iskustva s kuhanjem piva. Želja im je naime da razbiju zablude oko piva i demistificiraju tajne vezane uz posao. Bartonica je mogla steći majstorsko zvanje u pivarstvu i znanstveni stupanj u biokemiji, ali, kako kaže, ništa od toga nije joj potrebno da bi kuhala pivo.
Oni koji se bave biznisom kažu da to što se dešava sa ženama u pivarstvu može rezultirati samo dobrim, odnosno uključivanjem više žena i u druge grane industrije. A neki imaju i veće snove.
„Alkohol je danas strašno demoniziran, no vjerujem kako će doći vrijeme kada će kuhanje piva biti uvršteno u školske programe i da će ga mlade djevojke moći izabrati kao svoje životno zanimanje," zaključuje Melissa Cole.
Izvor: BBC
S engleskog preveo Mato Pejić