Pivo je nacionalno piće u Češkoj, a isti status ima i u Belgiji. Upravo su te dvije zemlje predvodnice inicijative ujedinjenja pivskih zemalja Europe i sprečavanja nastojanja da se pivo svrsta u žestoka alkoholna pića sa svim ograničenjima koja to nosi. Čeh Tomáš Zdechovský sada je postao i voditelj Kluba piva Europskog parlamenta.
Takozvani Beer Club od 1995. godine okuplja članove Europskog parlamenta iz različitih političkih skupina koji podupiru europsku kulturu piva i njezin razvoj. Nakon osnivanja novog Europskog parlamenta, austrijski socijalist Hannes Heine postao je njegov supredsjednik uz Tomáša Zdechovskog iz frakcije Europske pučke stranke, piše Radio žurnal.
Novo vodstvo već je izašlo s prvom inicijativom – da listopad od sljedeće godine bude mjesec piva. “Želimo objasniti ljudima da biti dio pivske kulture nije samo ispijanje piva, već je to svojevrsno gostoprimstvo i naša povijest. "Objašnjavajući koliko je pivska kultura stara, pokazujući razlike između piva i bogatstvo pivske kulture", opisuje Tomáš Zdechovský.
Rekao je kako je prvotno ciljao samo na svoju domovinu, Češku, no kako kaže, ideja se svidjela i ostalim kolegama u klubu pa je žele promovirati kao paneuropski projekt. "Čvrsto vjerujem da će se listopad kao mjesec piva zaživjeti i slaviti u cijeloj Europskoj uniji od 2025.", dodaje europarlamentarac Narodne stranke.
Nova tradicija po uzoru na travanjsku promociju knjige ili degustaciju mladih vina u studenom također bi mogla biti flaster za europske pivare koji se trenutno suočavaju s brojnim problemima. Uz sve manju potrošnju, promjenu preferencija kupaca ili regulativu EU, najveću prijetnju im predstavlja razmišljanje o stavljanju piva u istu skupinu s žestokim alkoholnim pićima.
"Sada su dobili potporu Svjetske zdravstvene organizacije, s njezinim konceptom da je svaki alkohol štetan." U prošlosti se moglo reći da umjerena konzumacija piva nije štetna za zdravlje. Ali sada, zahvaljujući utjecaju WHO-a, pogled se promijenio i neke europske vlade razmišljaju o tome da krenu u istom smjeru. A to je šteta, jer bismo mogli izgubiti svoje pivske kulture koje smo gradili stoljećima“, upozorava Krishan Maudgal, direktor belgijskog udruženja pivara.
Prema njegovim riječima, provođenje takvog pristupa teško bi utjecalo na europsku pivarsku industriju. "To bi moglo značiti potpunu zabranu reklamiranja piva, čineći ga skupljim, a moglo bi utjecati i na njegovu dostupnost." Razgovara se i o prodaji alkohola u specijaliziranim prodavaonicama. "Možda neće biti moguće jednostavno otići u običan supermarket i kupiti pivo ili vino", objašnjava.
Europski pivari stoga počinju sastavljati koaliciju zemalja koje će se boriti protiv takvih nastojanja i zadržati pivo izvan kategorije alkoholnih pića. Temelj joj je povezanost Belgijanaca i Čeha. a zanimanje za pridruživanje izrazili su i Nijemci, Irci i Nizozemci.
Belgija i Češka trenutno su pokretačke snage europske pivske diplomacije. U studenom su čak organizirali prvi zajednički summit o kulturi piva u Pragu na kojem je češki predsjednik Petr Pavel imenovan počasnim velikim meštrom prestižnog Reda belgijskih pivskih vitezova - prvim stranim državnikom ikada.
Za one koji žele znati više: