Ekonomska kriza, recesija, energetski kolaps i inflacija stežu obruč oko pivovara, a najnovija žrtva je njemačka pivovara Binding iz Frankfurta, koja posluje u sklopu Radeberger grupe, najvećeg njemačkog pivarskog koncerna, a taj je, opet, sastavni dio prehrambenog moloha Dr. August Oetker.
Radeberger je najavio da će pivovaru u Frankfurtu zatvoriti najkasnije do listopada 2023. godine, dakle za točno godinu dana, te da će brendove koji se tamo kuhaju – Binding, Henninger, Schöfferhofer, Clausthaler, postupno preseliti na druge sestrinske lokacije, a tih u Radebergeru, bogu hvala, ne manjka. „Dugo smo se borili da zadržimo pivovaru Binding u Frankfurtu kao lokaciju koja je emocionalno posebna za sve nas“, kaže Guido Mockel, glasnogovornik uprave Radeberger grupe.
Ispitane su sve alternative kako bi se pivovara mogla ekonomično nastaviti poslovati. „U pozadini najnovijih kriza, golemih tereta s kojima su suočeni njemački pivari i, na kraju, ali ne manje važno, dramatičnih eksplozija troškova koje mi kao industrija moramo snositi, to nažalost više nije moguće“, kaže Mockel. Zatvaranje pivovare Binding također služi za dugoročno jačanje drugih lokacija.
Štono bi se reklo – dok jednom ne smrkne, drugom ne svane.
Pivarski giganti to isto rade desetljećima, otkako je počela globalizacija u toj branši – nagomilaju hrpu pogona, pa izaberu one najpodesnije za poslovanje i u njima kuhaju sve pivske marke, dok nerentabilne pogone zatvaraju bez milosti, bez razmišljanja o tradiciji dotične pivovare i štete za lokalno gospodarstvo. Tako se radi i u normalnom poslovnom okruženju, pa što možemo očekivati od izvanredne ekonomske situacije!
U konkretnom slučaju valja zbrinuti 150 radnika, a kako to Radeberger kani učiniti,. čitamo na portalu Getränke News:
Za pogođenih oko 150 zaposlenika Radeberger grupa će u razgovorima s predstavnicima zaposlenika tražiti prihvatljiva rješenja. To bi mogle biti, primjerice, ponude za djelomičnu mirovinu ili ponude alternativnih poslova na drugim lokacijama, navodi se.
Zatvaranjem pivovare Binding Radeberger Grupa želi se pozicionirati za dugoročni negativni razvoj tržišta, koji je dramatično ubrzan u posljednje dvije i pol godine u kriznom stanju. Kao rezultat toga, njemačka pivarska industrija više nego ikada pati od viška kapaciteta. „Kapaciteti za proizvodnju piva i punjenje u boce koji nisu optimalno iskorišteni prvenstveno proizvode troškove koji se mogu izbjeći“, kaže Mockel. Značajan višak kapaciteta akumuliran je i u Radeberger grupi u posljednjih nekoliko godina, koja u svjetlu krize i gospodarskih izazova više ne može ostati netaknuta kako bi nastavila uspješno poslovati na tržištu.
Sjedište Radeberger grupe u Frankfurtu nije zahvaćeno ovom mjerom; tvrtka naglašava da će i dalje imati svoje sjedište na frankfurtskom Sachsenhäuser Bergu. Najvećom privatnom njemačkom pivovarskom grupom sa svojih više od 80 marki i 13 pivskih lokacija diljem Njemačke i dalje će se upravljati iz metropole na Maini. U sjedištu u Frankfurtu radi oko 380 zaposlenika.