Uz obilje šunke, kobasica, kulena, janjetine, prasetine i čega sve ne, što se ovih blagdana našlo na svečanoj trpezi, sjajno se slagalo pivo - svijetlo, tamno, rezano, crno, ječmeno, pšenično... Nakon silnog pretrpavanja želuca mnogi će zacijelo zaključiti da bi trebalo na dijetu, a tu opet može pomoći - pivo.
Jens Bujar, autor knjige koja je u bavarskoj metropoli Münchenu pravi hit, muškarcima preporučuje svoju pivsku dijetu, uz pomoć koje je skinuo čak deset kilograma.
Tri piva su jedan odrezak - a još uvijek praktično ništa niste pojeli! Unatoč raširenoj predrasudi, pivo je daleko manje loše, nego što se misli. A pivski trbuh često uopće nije od piva.
Četrdesetogodišnji autor knjige Pivska dijeta Jens Bujar na početku dijete imao je 98 kilograma i za pet mjeseci smršavio deset kilograma. Krenuo je od starog „pp" principa, što će reći - „pojedi pola" s tim da ga je modificirao i dopunio pivom, pa je to sada bio „ppppp" princip, odnosno glasio je: „pojedi pola polovice i popij pivo. A može i dva." Smio je dakle jesti samo četvrtinu svojih uobičajenih obroka, no tu nije mogao potpuno slobodno birati. Zabranjeni su prilozi s velikim udjelom masnoće i ugljikohidrata, na primjer uz odrezak nije mogao uzeti pomfrit, nego se morao zadovoljiti salatom.
Isto tako, pazio je i kakvo pivo pije, pa je lager zamijenio pšeničnim pivom, koje sadrži manje kalorija. Osim piva pio je nezaslađeni čaj, kavu i mineralnu vodu. Dnevno je trebao 2200 kalorija, što odgovara količini od pet mazova piva (litrenih vrčeva), odnosno deset politrenih boca. Kako je pio tri politre dnevno - uz svaki obrok po jednu, to je iznosilo 700 kalorija na dan.
No, što je s alkoholom? Bujar je u svojoj knjizi argumentirao pokazao da ta količina alkohola nije štetila njegovoj dijeti. Jetra odraslog čovjeka može bez problema preraditi 90 grama čistog alkohola, kaže on. Dodaje i da je svjestan da bi njegova dijeta bila još djelotvornija bez piva, ali pet mjeseci bez piva bila bi za njega prava vječnost.