Trumpova je administracija objavila da nameće carinu od 25 posto na sva uvezena piva u limenkama i na prazne aluminijske limenke, ne samo na one iz Meksika i Kanade, prema obavijesti Federalnog registra Ministarstva trgovine SAD-a podnesenoj nekoliko sati prije predsjednikovih najava.
Ovaj dokument ažurira početnu obavijest administracije od 10. veljače o carinama na aluminij i trebao bi stupiti na snagu u petak, 4. travnja “na snazi u odnosu na robu unesenu za potrošnju ili povučenu iz skladišta za potrošnju”, objavio je portal Brewers Association.
Limenke čine manje od 40% uvezenog piva, 38,5% u 2024. ili 16,1 milijun barela, prema podacima američkog Ministarstva trgovine koje je objavio Beer Institute. Boce su činile 23,56 milijuna barela i 56,4% uvoza. Na tiskovnoj konferenciji predsjednik Trump također je najavio 10% osnovne carine na sav uvoz koji dolazi u SAD i 20% na robu iz EU. Nije jasno hoće li to biti dodatak carinama na aluminij koje su uvedene ranije ili kako će se odraziti na boce i točeno. Zbunjenost se nastavlja i dalje.
U ažuriranoj obavijesti, i "pivo" i "prazne aluminijske limenke" dodane su na popis derivata koji podliježu sveobuhvatnim carinama na aluminij od 25% koje su stupile na snagu prošlog mjeseca. Ali navodi samo tarifnu oznaku za pivo napravljeno od slada i "ne spominje podređenu oznaku za uvoz piva u staklenoj ambalaži", ističe Reuters. Kako god rezali, carine će označiti veliki dodatni trošak za uvoz i konkurentski pomak u korist piva proizvedenog u SAD-u.
Constellation je primarni igrač na nišanu jer čini 72% ukupnog uvezenog piva, bezalkoholnog piva, FMB-a i cidera. Ali utjecaj na dobavljače piva proteže se daleko izvan Sjeverne Amerike. Veliki uvoznici poput Heinekena i Diagea sada su također poslani da se bore za provedbu planova za nepredviđene situacije. Uvoz piva premašio je 7,5 milijardi dolara u 2024., prema podacima Ureda za popis stanovništva SAD-a, pri čemu je Meksiko bio velika većina sa 6,3 milijarde dolara, a slijede Nizozemska (683 milijuna dolara), Irska (192 milijuna dolara) i Kanada (73 milijuna dolara).
Uz sveobuhvatno povećanje troškova aluminija, domaći bi dobavljači također mogli vidjeti povećanje ukupnih ulaznih troškova, iako u manjem stupnju. Žestoka alkoholna pića i vino također će pretrpjeti udar carina, iako će se razmjeri još vidjeti. Ali dok se Amerika sprema za uzvratni udarac, trajanje carina sigurno će biti predmet daljnjih rasprava. Brzo se nameću mnoga druga važna pitanja. Hoće li uvozni dobavljači pojesti tarife ili podići cijene i prenijeti povećane troškove na potrošače? Koliko su piva uvoznici već isporučili u Ameriku pripremajući se za ovaj dan? Kakav će biti učinak tarifa na tržište, vidjet ćemo.