Rječnik pivara

  Povijest piva         P. N.         10.02.2018.
Rječnik pivara

Industrija piva i prateće proizvodne i uslužne djelatnosti zapošljavaju veliki broj radnika u različitim strukama, a samo u pivovarama susrećemo raskošnu nomenklaturu zanimanja. U toj branši koriste se mnogi specifični alati a tu susrećemo i bezbroj nesvakidašnjih i živopisnih termina.



Dakako, radi se o nomenklaturi češkog pivarstva, gdje je ona jednako razvijena i stara kao i pivarstvo samo, a jedan od mnogih rječnika pivara nalazimo u knjizi Milana Poláka Praške pivovare (Pražské pivovarky a pivovary)

Baba - dodatna šarža piva, koja je služila za dolijevanje buradi i za osobne potrebe majstora pivara.

Gumno (humno) - velika popločana nadsvođena prostorija po kojoj se prostire namočeni ječam.

Etažna sušara (Hvozdová sušárna) - katna sušara za slad, zagrijavana dimom ili parom.

Štok za hlađenje (chladicí štok/stok) - plitka kada velike površine u kojoj se hladila mladina (mlado pivo). Neki izvori često koriste izraz stok. Nakon konzultacije s pivarskim stručnjacima u ovoj se publikaciji na kraju priklanjamo izrazu štok, koji preferira i Zavod za češki jezik. Inače, oba pojma imaju logiku: mladina se prije istakala odvodom (češki: stoka), ali u današnje vrijeme štok se nalazi na katu, i izveden je od njemačke riječi za kat - der Stock.

Hmeljovar (chmelovar) - uvarak slada s hmeljem.

Kaloriferi - goleme limene cijevi kroz koje prolazi dim. Zračenjem prigrijavaju  slad u sušari.

Keg - engleski izraz za bačvicu označava novu generaciju bačava od nehrđajućeg čelika.

Šešir gospodina starog (klobouk pana starého) - dodatak na dimnjaku iznad sladarske sušare (pan starý je kolokvijalni izraz za glavnog majstora pivara, nap. prev.)

Limpa - „lopatice" za prebacivanje slada prilikom sušenja, prženja (češki hvozdění) na valachu.  

Štok (stok) za namakanje, náduvník - drveni, a kasnije čelični rezervoar za namakanje ječma.

Mladina - nastaje kuhanjem slada s hmeljem (mlado pivo) prije fermentacije.

Kotao za kuhanje (mladinová pánev) - bakrena posuda u varionici (u kojoj se kuha sladovina s hmeljem), grijana vatrom ili parom.

Treber (mláto) - nerastopljeni ostaci slada, koji se koriste kao krmivo u stočarstvu. Zove se još i trop.

Podstari (podstarší/podsládek) - šef pogona.

Kaca za ukomljavanje (rmutovací káď) - bakrena posuda (kotao) u varionici grijana plamenom ili parom u kojoj se prokuhavanjem mljevenog slada dobiva otopina fermentabilnih šećera.

Godišnji izdatak piva (roční výstav piva) - godišnja produkcija. Izraz výstav se koristi isključivo u pivarstvu i označava količinu piva izdanog iz pivovare, odnosno prodanog u odgovarajućoj godini. Ranije se nikako nije odnosilo na kalendarsku godinu, nego na godinu pivarsku, odnosno na pivarsku sezonu od 1. rujna jedne do 31. kolovoza slijedeće godine.

Cjednjak (scezovací káď) - zove se još i bistrenik ili kada za cijeđenje. Tu se sladovina odvaja od nerastopljenih ostataka slada - trebera. Ona se ne zagrijava.

Slatki (slaďák) - član pivarske brigade (izvedeno iz riječi sládek, koja pak dolazi od slada, a kod nas se prevodi kao pivar)  

Majstor pivar (sládek) - varenje piva u srednjem vijeku se nije smatralo zanatom, nego trgovinom. Zanatom se smatralo sladarstvo, dakle proizvodnja slada. No, u starim knjigama se proizvodnja piva nazivala sladarstvo, a do današnjeg dana se voditelj proizvodnje u pivovari (kod nas tehnolog ili glavni tehnolog) tradicionalno zove sládek (kod nas majstor pivar) a kažu mu „gospodine stari" (pane starý). To oslovljavanje potječe iz vremena osnivanja cehova, kada su na čelu skupštine bili iskusni stariji pivari.

Sladovina (sladina) - slatka otopina, koja e dobije nakon odvajanja ostataka zrna (trebera) iz komine.

Sladomelj (sladomel) - mlinar koji je prema potrebi mljeo proizivedeni slad.

Kada za vrenje (spilací káď) - kada ili kaca, izvorno od hrastovog drveta, kasnije od čelika, u kojoj se odvija vrenje (fermentacija) piva. U industrijskim pivovarama zamijenjen su cilindrično-konusnim tankovima (CKT).

Vrionik, fermentor (spilka) - hlađeni postor u kojem se odvija glavno vrenje u kadama za vrenje.

Družinska soba (šalanda) - prostorija koja služi kao garderoba i za odmor.

Parip (valach) - peć u sladari nad kojom se sušio slad na ljeskovim pregradama uz pomoć dimnih para.

Valečka - prostorija, u kojoj se čuva slad prije sušenja i gdje se djelomično isparavala voda.

Kada za namakanje (vistírací káď) - dio varionice. U njoj se mljeveni slad namače u toploj vodi.

Iscjedak (výstřelek) - nastajao je prelijevanjem iscijeđenog trebera toplom vodom.

Na kraju još jadam termin s kojim se čitatelji mogu u publikaciji često susresti: francuski požar - dana 21.-22. lipnja 1689. izbio je u Pragu veliki požar, koje je pripiivan piromanima u službi Francuske. Vatra je uništila 749 kuća u Starom i Novom Gradu i u židovskom getu, niz crkava, župa, samostana a desetke daljnjih objekata značajno ođtetio.

Izvor: Milan Polák: Pražské pivovarky a pivovary

S češkog preveo Mato Pejić

Tagovi

Pivo   povijest   rječnik  

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Kad ne bi postojalo pivo, muškarci ne bi imali zašto sjediti u pivnici.
Murphyjev zakonik, Fenomen piva


ArhivNacrtaj mi krigl

Zabranjeno pusenje
Zabranjeno pusenje

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Povijest piva




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće