Revolucija u industriji pakiranja, glasi naslov vijesti koja najavljuje da će od početka sljedeće godine potrošačima biti na raspolaganju piće u papirnatoj boci. Korak prema održivom pakiranju – boci koja se u cijelosti može reciklirati – učinila je švedska tvrtka Paboco u suradnji s Blue Ocean Closures, koji pravi zatvarače od vlakana. Ovo čudo najavljuje se kao „prva papirnata boca“ no pozorniji čitatelj sjetit će se da je Carlsberg priču o pivu u papirnatoj boci plasirao još prije pet godina, a posve pozoran istraživač pronaći će vijest o pivskoj boci od papira u novinama starim čitavo jedno stoljeće. Pa i više.
Prva papirnata boca, prenose ovih dana mediji (pa i njemački portal Ingenieur.de), označava prekretnicu u razvoju ekološki prihvatljivih rješenja za pakiranje. Sa svojim novim proizvodom, Paboco i njegovi partneri imaju za cilj smanjiti plastični otpad i uspostaviti materijale koji se mogu reciklirati kao standard u industriji. Nova papirnata boca tvrtke Paboco rezultat je godina istraživanja i rada na razvoju. Zatvarač na bazi vlakana razvijen od strane Blue Ocean Closures apsolutna je novost i može se u potpunosti reciklirati. Ova kombinacija boce i čepa predstavlja revolucionarni razvoj u svijetu pakiranja.
“Mi radimo zatvarač na bazi vlakana kao novi standard koji se može primijeniti na boce od različitih materijala,” objašnjava Ola Tönnberg, glavni komercijalni direktor tvrtke Blue Ocean Closures. Za Paboco ovo nije samo korak naprijed u području održive ambalaže, već i važan doprinos smanjenju plastičnog otpada u cijelom svijetu.
Važna značajka novog rješenja za pakiranje je njegova iznimno mala težina. Cijela boca, uključujući čep, teži manje od 16g. Ovaj pristup lagane konstrukcije dio je Pabocove filozofije korištenja što manje materijala u proizvodnji. Barijera izrađena od HDPE (polietilena visoke gustoće), koja teži samo 2 g, osigurava da je boca također prikladna za tekućine i može se reciklirati poput papira. Ovo je posebno važno za tvrtke koje ne samo da žele poboljšati svoj ugljični otisak, već i maksimalno povećati mogućnost recikliranja svoje ambalaže.
Kako rekosmo, danski proizvođač piva Carlsberg još je prije punih pet godina predstavio svoju nature friendly PRVU papirnatu bocu, a o toj smo novotariji pisali i mi: Protekle četiri godine kompanija Carlsberg radila je na dva prototipa boce, u čemu se pridružila i Coca Cola. Tako pivovara iz Kopenhagena nastavlja sa svojim konceptom ekološke prihvatljivosti, u okviru kojeg je već prestala limenke pakirati u plastičnu foliju, nego ih lijepi. Sada nudi i potpuno novu ambalažu od čvrstog papira izrađenog od drvenjače. Da pivo ne bi promočilo papir, boca iznutra ima film od polimera – jedan prototip sadrži foliju od PET-a a drugi od materijala za koji pivovara tvrdi da se može u potpunosti reciklirati. Potpredsjednica uprave Carlsberga Myriam Shingelton za CNN je izjavila da su ove boce za okoliš kudikamo bolje nego aluminijske ili plastične, jer se proizvode od održivih materijala. CNBC ističe da je cilj Carlsberga stvoriti ambalažu koja će se u stopostotnom obimu moći reciklirati, da se na ovom projektu radi od 2015., te da će pivopije morati pričekati još koju godinu do mogućnosti da piju pivo iz papira. Projekt je, naime, sada u fazi testiranja, koje uz ostalo treba potvrditi i da nova ambalaža ne utječe na okus piva. Carlsberg međutim naglašava da nova ambalaža neće zamijeniti staklo ni lim – ona je samo još jedna alternativa.
Ali – kad već spominjemo recikliranje – i to je bilo recikliranje već postojećeg projekta – kako čitamo na portal The Drink Busiuness još je 2011. godine u Velikoj Britaniji izmišljena prva papirnata boca za vino nazvana GreenBottle, teška samo 55 grama, odnosno deset puta manje od staklene boce, a i kod zbrinjavanja ostavlja samo desetinu štete po okoliš u odnosu na onu koju čini zbrinjavanje staklene ambalaže.
Ovih dana sam, tražeći nešto posve drugo, u novinama iz 1936. godine pronašao vijest u ideji da se pivo pakira u papirnate boce. Novine su Jugoslavští Čechoslováci i izlazile su u Daruvaru kao glasilo češke manjinske zajednice. Pa kaže: Papirnate pivske boce su se, prema pokusima provedenim u povodu londonske izložbe pivovarskih strojeva, pokazale kao dobre, jer su izdržale pritisak od šest funti po kvadratnom inču, otporne su na vlagu, a pivo se u njima može pasterizirati i hladiti. Njihova cijena niža je od cijene staklenih boca i limenki.
U povodu najave „prve“ papirnate boce na to podsjeća i bloger Gary Gillman, koji napominje da nigdje nije zabilježeno ni da je rađen prototip papirnate boce, a kamoli da bi ona doživjela industrijsku proizvodnju, ali također podsjeća na i na to da ideja o pivu u papiru nije bila samo odgovor na recentnu pojavu pivske limenke i popularne zdepaste boce (stubby bottle) koja je svojim oblikom štedjela prostor, jer se lakše skladištila u odnosu na tadašnje „longneck“ boce, nego oprašivanje zamisli koja je postojala i gotovo pola stoljeća ranije.
Pa podastire vijest iz dnevnika Belmont cronicle iz Ohia iz (pra)davne 1887. godine: Papirnata pivska boca trebala bi biti novi iskorak u proizvodnji boca. Tinte, boje, ulja i određene kiseline već neko vrijeme se stavljaju u papirnate boce kao sigurnije od loma i smrzavanja u odnosu na staklene.