Reklami ne možete pobjeći niti sakriti se. Gdjegod da odete, čim otvorite bilo što na svom mobilnom telefonu, reklame iskaču kao lude. Naravno – računala, televizori, leci, novine i svi drugi mediji nude isto. A kako je to bilo prije stotinjak godina podsjeća portal Beer History pričom o fenomenu putujućih oglasnih panoa – The Traveling Billboards.
Nakon ukidanja prohibicije 1933. godine mnoge su pivovare diljem Sjedinjenih Američkih Država angažirale konjske zaprege i starodavna pivovarska vozila kao propagandno sredstvo uz pomoć kojeg su svoje pivo reklamirale u povorkama, sajmovima i sličnim prilikama. Međutim, ta su vozila bila skupa za održavanje i prijevoz, pa su mnogi pivari ubrzo svoje zaprege i kola mijenjali za motorna vozila s reklamnim panoima – travelling billboardima. Troškovno kudikamo povoljniji, putujući oglasni panoi vrlo su brzo mogli doći s jednog do drugog mjesta održavanja kakve javne priredbe.
S vremenom su se ta vozila još usavršavala, pa je tako pivovara Miller Brewing Company iz Milwaukeeja, na primjer, napravila virtualnu pivovaru na kotačima, nazvavši je Miller High Life Cruiser – 35 stopa dugačko vozilo nalik autobusu, koje je putovalo uzduž i poprijeko Amerike obučavajući potrošače u stvarima proizvodnje i konzumacije piva. Posjetitelje su kroz interijer vozila provodili vodiči, koji su im pokazivali serije animiranih prikaza postupka kuhanja piva. Kad se autobus zaustavi, hidrauličnim uređajem se na krov dizala deset stopa visoka replika boce piva Miller High Life.
Međutim, pojava masovnih medija pedesetih godina i njihova nezaustavljiva ekspanzija slijedećih desetljeća na kraju su potpuno istisnuli putujuće oglasne panoe. televizija, radio i časopisi s nacionalnom distribucijom ponudili su pivovarama daleko efikasniju promidžbu. Kao i mnoge druge tradicije u pivarstvu i tradicija putujućih billboarda morala je prepustiti mjesto modernijim sredstvima i metodama.
Izvor: Beer History