Plzeňský prazdroj po drugi put među Japancima

  Češka         P. N.         13.12.2016.
Plzeňský prazdroj po drugi put među Japancima

Mi o vuku, a on na vrata! Taman smo zaustili da pričamo o rasprodaji češke obiteljske srebrnine, kad danas to postane i službeno - pivovaru u češkom Plzeňu, onu u kojoj je 1842. godine skuhan prvi zlatni lager na svijetu i po čijem je imenu to novo pivo nazvao pils ili pilsner, kupuju Japanci.



Zapravo je već dugo jasno da će plzenjski kolos u prodaju, jer je u vlasništvu druge najveće svjetske pivovarske grupacije SAB Miller, koja se spaja s prvom najvećom svjetskom pivovarskom grupacijom AB InBev, a već duže vrijeme se zna da regulatorni organi traže da se obje grupacije riješe određenog kontingenta akvizicija, da bi dopustile to najveće preuzimanje u povijesti pivarske industrije i nastanak najvećeg pivara ikad.

Znalo se i to - a baš jučer smo to i objavili - da su zanimanje za kupovinu Prazdroja pokazali Japanci, Švicarci i Kinezi, a to do cilja stižu oni prvi, pa tako Plzeňský prazdroj po drugi put ide u ruke Japanaca.

Riječ je o japanskom gigantu Asahi Group Holdings, koji ej preuzimanje Prazdroja i drugih pripadajućih brendova dogovorio za cijenu od 7,3 milijarde eura. SAB Miller, naime, prodaje paket pivovara, u koji spada grupa Plzeňský prazdroj (s pivovarama Plzeňský prazdroj Plzeň, Radegast Nošovice i Velkopovický kozel Velké Popovice), ali i poljske pivovare Tyskie i Lech, slovački Topvar, mađarski Dreher i rumunjski Ursus. Za Asahi je to najveća akvizicija u povijesti, prenosi danas agencija Reuters. Još ranije Asahi je dogovorio preuzimanje SAB Millerovih marki Grolsch i Peroni, i za to platio 2,55 milijardi eura. I ta je prodaja bila uvjet za AB InBevovo preuzimanje SAB Millera.

Češki mediji (na primjer IHNED, koji se pozvao na izvor Hospodářskih novina blizak ovom poslu) jučer su javili da su Japanci dali najbolju ponudu, a server Lidovky, pozivajući se na izvore Lydovich novina, objavio je kako je najbogatiji Čeh Petr Keller ispao iz igre.

Plzeňský prazdroj najveća je pivovarska grupa u Češkoj. Godišnje proizvodi 10,2 milijuna hektolitara piva, a promet 14,4 milijarde čeških kruna. Pivovara već dugo nije u rukama čeških vlasnika. Pisali smo o tome prije pola godine u članku Ode Prazdroj (opet) Japancima:

Godine 1991. počeo je o privatizaciji Pivovare savjetovati predstavnik japanske investicijske banke Nomura Randall Dillard. Od početka je češke političare uvjeravao da Plzenjske pivovare, kako se tada zvalo poduzeće, treba ponuditi stranim investitorima. Tada njegovi savjeti nisu pali na plodno tlo, pošto se u to vrijeme nešto takvo smatralo političkim samoubojstvom. Na kraju su politički motivi razlog što je Budjejovički Budvar i dan danas državno poduzeće. No, Plzenjske pivovare tada su završile u kuponskoj privatizaciji, u koju je otišlo sedamdeset posto dionica. Nešto je ostavila država, nešto je dobio grad a deset posto dobili su nasljednici izvornih nositelja prava varenja piva, okupljenih u poduzeće Měšťanský pivovar v Plzni, prethodnici današnjeg Prazdroja.

Dionice u kuponskoj privatizaciji podijelili su uglavnom investicijski fondovi, a struktura vlasništva bila je poprilično šarolika. Godine 1995. najveći je vlasnik bila harvardska burzovna skupina Viktora Koženoga, u čijim je rukama bilo 25,1 posto dionica. Daljnjih devetnaest posto držao je Fond narodne imovine, Prvi investicijski fond iz grupe IPB imao je 11 posto, a manje udjele imali su Harvard Capital and Consulting, Češko osiguravajuće društvo, Društvo investicijskog kapitala České pojišťovny, Investicijska i poštanska banka (IPB) i Udruženje plzenjskih nositelja prava varenja. Poduzeće je u to vrijeme obuhvaćalo pivovare Plzeňský Prazdroj, Gambrinus, Karlovy Vary, Domažlice, Cheb, te tvornicu slada u Plznju. Na kraju je pobijedila IPB, koja je otkupila udjele od Harvarda i drugih vlasnika i skupila ukupno 84 posto dionica, koje je zajedno s dionicama druge velike pivovare Radegast uložila u tvrtku České pivo.

Na kraju tog transakcijskog ciklusa, dionice tvrtke České pivo držala je grupa Nomura a IPB je za njih dobila mjenice u vrijednosti od devet milijardi kruna isplative u gotovini ili u dionicama IPB, koje su bile u rukama Nomure. Godina je bila već 1998. a Nomura je bio veliki dioničar IPB i svoju investiciju u tu banku dodatno je osigurao dionicama pivovare. Osiguranje se isplatilo kada je u lipnju 2000. godine banka bankrotirala, no godinu dana prije toga cijelu je pivovarsku skupinu za 24 milijarde kruna prodala južnoafričkoj grupi South African Brewery (SAB). Svim tim transakcijama kumovao je rečeno savjetnik Randall Dillard u dresu Nomure, koji je, sjećate se, 1991. godine uvjeravao češku vladu da Plzenjski Prazdroj treba prodati strancima.

Dakle, u četvrt stoljeća od Japana do Japana, preko Južne Afrike i Amerike.

A što je ostalo od slavnog češkog piva, eeee nećemo sad o tome.

Tagovi

Pivo   Prazdroj   Japan   Asahi  


Najnovije iz kategorije Češka




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće