Prva češka pivovara, koja bi mogla biti upisana na popis spomenika kulture je pivovara u malom istočnočeškom gradu Dobruški. Pivovara koja nosi pridjevak „staročesky pivovarek" što će reći „pivovarica," mala pivovara, kuha pivo na način na koji se kuhalo u „prvoj republici" i na tome zasniva svoju kandidaturu.
Konkretno, pivovara je opremljena tehnologijom koja je za proizvodnju slada i kuhanje piva korištena tridesetih godina prošlog stoljeća. Današnji areal pivovare potpuno je definiran i uređen 1869. godine, a sa zaštitarskog stajališta u njemu je posebno vrijedna sladara. Ova pivovara o čijoj povijesti, što seže u nevjerojatno daleku 1320. godinu, pa vjerojatno i još dalje, u 1235, možete čitati u našoj lanjskoj reportaži, imala je dramatične probleme, ponajviše s požarima. Čak i 2006. godine, kada je nakon poduže stanke, krenula u novi život, pivovara je čak dva puta gorjela. Ipak, sačuvan je izvorni izgled pogona za proizvodnju slada. U toj sladari ječam klije na gumnima od klasičnog češkog pješčarskog kamena. Takvih je pogona u Češkoj danas malo, a ovaj u Dobruški jedan je od najmanjih. Ipak, kako ističe vlasnik pivovare Milan Vedra, pivovara ga proizvodi dovoljno ne samo za svoje potrebe, nego i za prodaju.
Uz sladaru je sušara na dvije etaže, gdje se proklijali ječam suši toplim zrakom. Mehanički uređaji za okretanje ječma instalirani su 1927. godine. Oprema varionice još je za devet godina starija, a izradilo ju je Prvo strojarsko društvo Brno. Usred varionice je veliki ulašteni mjedeni kotao za kuhanje slada. Oko kotla su veće i manje pipe, koje izgledaju kao na prekooceanskom brodu. Još prije nego počne kuhanje piva, iz mjedenih „lula" teče u koritu „msladovina," - smjesa ječma i vode.
Unikatno je i postrojenje takozvane „šrotane," koja se nalazi u potkrovlju varionice. To je mlin koji čisti i melje (šrotuje) proklijali i osušeni ječam, pripremajući ga tako za kuhanje. Šrotanu je izradilo poduzeće za izradu filtera i pivarskih strojeva Novak & Jahn u Pragu prije više od osamdeset godina. „Uredili smo pivovaru kao muzej," hvali se M. Vedra, i dodaje, kako je na sličan način opremljena još jedino pivovara u Broumovu Olivětinu. Službenica Zavoda za zaštitu spomenika kulture Květa Jordanova, koja je pripremila prijedlog za upis pivovare Dobruška na listu zaštićenih spomenika dodaje, kako je sačuvan čak i vagonetić u šrotani, u koji pada samljeveni slad. I većina druge opreme, uključujući i vagu, potječe iz tridesetih godina prošlog stoljeća.
Ukoliko pivovare dođe na popis zaštićenih kulturnih spomenika, dobivat će dotaciju za održavanje strojeva. No, do toga je još dalek put. Zaštitarski ured u Josefovu proslijedio je zahtjev Ministarstvu kulture, koje o tome odlučuje.