Pivovara na mjestu stratišta

  Češka         P. N.         16.10.2020.
Pivovara na mjestu stratišta

 



Prije 178 godina, 5. listopada 1842. u češkom gradu Plzeňu skuhana je prva šarža piva, za koju se ispostavilo da je nešto posve novo, dotad neviđeno, te kasnije zagospodarilo cijelim svijetom. Ta se obljetnica obilježava Pilsner Festom, koji je ove godine izostao zbog korone, pa mediji ovih dana posežu za raznim povijesnim zanimljivostima ukazujući na taj datum.

Evo što je svojim čitateljima ponudio portal České nápoje:

Početkom listopada trebao je kulminirati blagdan svih ljubitelja piva, bavarski Oktoberfest. Međutim, zbog epidemije koronavirusa ove godine nije održan, i to je prvi put nakon više od sedamdeset godina. Isto tako nije održan ni omiljeni Pilsner Fest, koji je oprije dvije godine u Plzeň privukao više od 55 tisuća ljudi.

Tko želi okusiti posebnu pivopijsku atmosferu makar u manjoj mjeri, može potegnuti do Plzeňa, jer je u ovdašnjim tradicionalnim pivnicama ispijanje piva blagdan kroz cijelu godinu. Ovaj grad se s pravom smatra središtem pivarstva u Češkoj a ljubitelji piva mogu k tome u lokalnom muzeju i drugim spomenicima doznati niz zanimljivosti o svom omiljenom pižu, o kojima možda nisu imali pojma.

PLZENJSKE PIVSKE ZANIMLJIVOSTI I REKORDI

Pivo donjeg vrenja, lager (češki: ležák) najraširenija je vrsta piva na svijetu. Prvi ga je skuhao plzenjski majstor pivar Josef Groll godine 1842. u Plzeňu, gradu koji se i danas smatra centrom pivarstva. Slavnu povijest plzenjskog pivarstva približava tamošnji Muzej pivarstva s povijesnim podzemljem, gdje je pivo fermentiralo, dozrijevalo i skladištilo se još u 13. stoljeću.

Vodotoranj u pivovari Plzeňský Prazdroj spada u plzenjske dominante, ali malo tko zna da on stoji na mjestu gdje je nekad bilo stratište. Godine 1695. tu je pogubljen Jan Sladký Kozina. Na njegovu smrt  podsjeća spomen ploča nedaleko kapije areala pivovare.

Pivovarska restauracija Na Spilce najveća je pivnica u Republici Češkoj. Nalazi se u prostoru nekadašnjeg pivovarskog podruma.

U Plzeňu je postavljen, a potom i nekoliko puta oboren rekord u masovnom nazdravljanju pivom. Godine 2011. tijekom tadašnjeg PIlsner Festa istovremeno je nazdravilo 5493 ljudi. Limenke piva dijeljene su pola sata prije zdravice, a nakon nje je osamdeset hostesa sat i pol skupljalo prazne.

Plzeňský Prazdroj imao je prošle godine rekordnu prodaju, ukupno je isporučio mušterijama rekordnih 11,7 milijuna hektolitara piva. Ovogodišnju prodaju srozala je pandemija koronavirusa, pa je pivovara od ostatka piva kuhala rakiju.

PIVSKE ZANIMLJIVOSTI I REKORDI IZ SVIJETA

Pivo je najstarije alkoholno piće na svijetu. Kuhali su ga još starovjeki Sumerani, koji su imali i božicu piva Ninkasi. Najstariji sačuvani recept za kuhanje piva je zapravo himna Ninkasi, a potječe iz 1800. godine prije Krista.

Pivovara na najvišoj nadmorskoj visini je bolivijska Cerveceria Nacional Potosí, koja se nalazi na 4070 metara iznad mora. Utemeljena je prije više od sto godina, a do danas se u njoj kuhaju dvije vrste piva – jako tamno, te svijetli lager plzenjskog tipa.

Postoji bezbroj najrazličitijih pivskih rekorda. Što se tiče broja popijenih piva, primat drži francuski profesionalni hrvač i glumac Andre the Giant, koji je tijekom šest sati popio 119 malih piva. Andre je bio visok 224 centimetra i težak preko 200 kilograma. Rekord u brzom  ispijanju piva drži Steven Petrosino koji je litreni vrč u sebe strusio za 1,3 sekunde.

 Najskuplje plaćeno pivo na svijetu je boca piva marke Löwenbräu s zeppelina Hindenburg, koji je 1937. doživio havariju. Prije nekoliko godine boca je prodana na aukciji za 16 tisuća dolara.



Najnovije iz kategorije Češka




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće