U trenucima dok se čelična ptica s vrhovnim poglavarom katoličke crkve probija kroz olovne oblake koji su natkrilili zagrebačku zračnu luku i odnosi Svetog Oca nakon njegova pastoralnog posjeta Hrvatskoj, valja se podsjetiti da je papi Benediktu XVI posvećeno i jedno pivo - Papst Bier, koje stiže iz njegova zavičaja.
U Bavarskoj, tom pivskom raju na zemlji, postoji narodna izreka Hopfen und Malz - Gott erhalts, što bi se reklo - Hmelj i slad Bog čuva, ili u slobodnijem prijevodu: Hmelj i slad Bog ima rad. I inače, o čvrstoj vezi katoličke crkve, a posebno nekih njenih crkvenih redova, i zlatnog soka, nema potrebe trošiti riječi, jer je općepoznato da su samostanske pivovare, koje su se snažno razvijale tijekom cijelog srednjeg vijeka, i kasnije, udarile pečat povijesti pivarstva, uostalom, upotreba hmelja kao konzervansa i začina upravo je izum srednjevjekovnih samostana.
Pa kada se već desilo da je za papu izabrana bavarski kardinal Joseph Alois Ratzinger, svima je bilo jasno da je samo pitanje vremena, kada će neka od bezbrojnih bavarskih pivovara skuhati pivo posvećeno Svetom Ocu. Točnije: pitanje sata. Naime, samo devetnaest (brojkom: 19) sati od trenutka kada je 19. travnja 2005. godine bijeli dim označio da je novi papa izabran, natočio je Fritz Weideneder u Marktlu, papinom rodnom mjestu, prvi krigl Papinskog piva (Papst Bier).
Pivo se proizvodi u Tannu, par kilometara udaljenom od Marktla am Inn, a u međuvremenu je završilo i u Vatikanu, pa je Sveti Otac i osobno upoznat sa svojim pivom, te nazdravljao njime. U Tannu kuhanje Papinskog piva smatraju svojom svetom dužnošću prema najvećem sinu svoga kraja